ags logo

Farrer Medal

The Farrer Medal is awarded to the best plant in the show (provided it reaches the required standard).

Find out more about Reginald Farrer, the man behind the medal, here.

Previous winners

2018 Newcastle Bob & Rannveig Wallis, Empodium flexile
2018 Loughborough Autumn Alan Furness, Crocus hadriaticus
2018 East Cheshire Dave Mountfort, Rhododendron lowndesii
2018 Wimborne Anne Vale, Rhododendron Arctic Tern
2018 Wisley Don Peace, Cypripedium parviflorum ssp parviflorum
2018 East Anglia Don Peace, Fritillaria pyrenaica
2018 East Lancashire Ian Kidman, Cassiope lycopodioides ‘Beatrice Lilley’
2018 Dublin Gordon Toner, Trillium albidum
2018 Midland John Savage, Andromeda polifolia ‘Compacta’
2018 Chesterfield Frank & Barbara Hoyle, Pulsatilla vernalis
2018 Ulster Billy Moore, Dionysia aretioides ‘Phyllis Carter’
2018 Kent Joy Bishop, Dionysia khuzistanica
2018 Cleveland Frank & Barbara Hoyle, Dionysia aretioides
2018 South West Bob & Rannveig Wallis, Corydalis darwasica
2018 Kendal Vic & Jan Aspland, Crocus vernus
2018 Loughborough Bob & Rannveig Wallis, Corydalis verticillaris
2018 Pershore Early Bob & Rannveig Wallis, Corydalis nariniana
2018 South Wales Bob & Rannveig Wallis, Crocus cvijicii
2017 Harlow Carr Dave Mountfort, Petrocosmea minor
2017 Loughborough Autumn Ian Robertson, Cyclamen maritimum
2017 Pershore Edward Spencer, Campanula fragilis
2017 Wimborne Martin & Anna Sheader, Stachys candida
2017 East Anglia Alan & Janet Cook, Saxifraga pubescens ‘Snowcap’
2017 Ulster Gavin Moore, Primula henricii
2017 Midland Ivan Pinnick, Ramonda nathaliae JCA686
2017 Cleveland Don Peace, Androsace vandellii
2017 Kent Ivan Pinnick, Ramonda nathaliae
2017 Chesterfield Geoff Rollinson, Primula henrici
2017 Dublin Billy Moore, Trillium chloropetalum ‘Bob Gordon’
2017 Northumberland Keith & Rachel Lever, Sebaea thomasii ‘Bychan’
2017 East Lancashire Alan Furness, Rhododendron uniflorum var imperator
2017 Loughborough Paul & Gill Ranson, Dionysia sarvestanica ssp spathulata
2017 Harlow Early Spring Peter Hood, Corydalis sewerzowii
2017 Pershore Early Diane Clement, Ypsilandra thibetica
2017 South Wales Jim McGregor, Colchicum hungaricum
2016 Kent Autumn Alan Furness, Crocus banaticus ‘Snowdrift’
2016 Harlow Carr Ian Kidman, Galanthus peshmenii
2016 Newcastle Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen maritimum
2016 Loughborough Autumn Alan Furness, Crocus vallicola
2016 Pershore Peter Farkasch, Campanula tommasiniana
2016 Bakewell Rod & Shirley Johnson, Rhododendron lowndesii
2016 Wimborne Vic Aspland, Daphne jasminea
2016 Southport Ian and Maria Leslie, Leiophyllum buxifolium var prostrata
2016 East Anglia Alan & Janet Cook, Saxifraga pubescens ‘Snowcap’
2016 South West Alan & Janet Cook, Androsace vandellii
2016 Dublin Paddy Smith, Gentiana ligustica
2016 Midland Geoff Rollinson, Primula henricii
2016 Ulster Billy Moore, Dionysia aretioides ‘Phyllis Carter’
2016 Chesterfield John Dixon, Dionysia tapetodes
2016 Cleveland Geoff Rollinson, Primula allioni ‘Mrs Dyas’
2016 Kent Bob & Rannveig Wallis, Corydalis darwasica
2016 East Lancashire Derek Pickard, Dionysia bryoides
2016 Kendal Brian & Shelagh Smethurst, Hepatica japonica ‘Gyousei’
2016 Loughborough George Elder, Fritillaria stenanthera
2016 South Wales Don Peace, Galanthus plicatus ‘Sophie North’
2015 Harlow Carr Dave Riley, Cyclamen colchicum
2015 Loughborough Autumn Ian Robertson, Cyclamen graecum ssp. anatolicum
2015 Kent Autumn Lee & Julie Martin, Sternbergia sicula
2015 Pershore Edward Spencer, Campanula fragilis
2015 Bakewell Alan Furness, Celmisia semicordata
2015 Wimborne Lee & Julie Martin, Arenaria hookeri var desertorum
2015 Southport Clare Oates, Fritillaria camtschatcensis
2015 Malvern John Kemp, Petunia patagonica F&W9290
2015 East Anglia Peter Farkasch, Haberlea ferdinandii coburgii
2015 London Tim Lever, Sebaea thomasii
2015 Ulster Paddy Smith, Gentiana acaulis
2015 Midland Eric Jarrett, Benthamiella patagonica
2015 Chesterfield Peter Farkasch, Astragalus coccineus
2015 Dublin Val Keegan, Draba longisiliqua
2015 Cleveland Derek Pickard, Dionysia michauxii
2015 South West Paul & Gill Ranson, Dionysia ‘Inca Gold’
2015 Northumberland Cyril Lafong, Trillium rivale ‘Purple Heart’
2015 East Lancashire Frank & Barbara Hoyle, Cyclamen pseudibericum
2015 Kent Nigel Fuller, Dionysia curviflora JCA 2800/3
2015 Loughborough Peter Furneaux, Narcissus ‘Mitzy’
2015 Harlow Early Spring Bob & Rannveig Wallis, Scilla libanotica
2015 South Wales Eric Jarrett, Narcissus asturiensis
2014 Newcastle Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen graecum anatolicum
2014 Loughborough Autumn Ian Robertson, Cyclamen graecum ssp candicum
2014 Autumn South Ian Robertson, Cyclamen graecum ssp anatolicum
2014 Summer Mid-West Robin White, Daphne jasminea ‘Delphi Form’
2014 Summer North Tony Lee, Sempervivum arachnoideum
2014 Summer South Alan & Janet Cook, Saxifraga cochlearis probynii
2014 Southport Clare Oates, Lewisia ‘George Henley’
2014 Malvern Ron & Hilary Price, Rhododendron ‘Sarled’
2014 East Anglia Alan & Janet Cook, Saxifraga pubescens ‘Snowcap’
2014 London Bob & Rannveig Wallis, Acis trichophylla
2014 Dublin Paddy Smith, Gentiana verna
2014 Cleveland George Young, Fritillaria affinis
2014 Midland Tim Lever, Sebaea thomasii
2014 North Midland Frank & Barbara Hoyle, Draba longisiliqua
2014 Ulster 75th Billy Moore, Trillium chloropetalum
2014 South West Lee & Julie Martin, Narcissus obesus ‘Lee Martin’
2014 Kendal Frank & Barbara Hoyle, Cyclamen pseudibericum
2014 Loughborough George Elder, Fritillaria stenanthera
2014 Early Spring Bob & Rannveig Wallis, Corydalis verticillaris
2014 South Wales Bob & Rannveig Wallis, Iris hyrcana
2013 Loughborough Autumn Ian Robertson, Cyclamen graecum anatolicum
2013 Autumn South Tony Jenkins, Diplodium coccinea
2013 Summer Mid-West Eric Jarrett, Ozothamnus plumeum
2013 Summer North Alan Furness, Lewisia rediviva
2013 Summer South David Richards, Salvia cyanescens
2013 Southport Cyril Lafong, Daphne calcicola
2013 East Anglia Chris Lilley, Trillium grandiflorum
2013 Ulster Gordon Toner, Trillium chloropetalum
2013 Midland Bob & Rannveig Wallis, Iris suaveolens
2013 Northumberland Cyril Lafong, Tecophilea cyanocrocus
2013 Dublin Harold McBride, Soldanella carpatica x pusilla
2013 North Midland Brian & Jo Walker, Fritillaria davidii
2013 Cleveland Derek Pickard, Dionysia bryoides
2013 London Cecilia Coller, Corydalis ‘Beth Evans’
2013 Kent George Elder, Corydalis darwasica
2013 Early Spring Don Peace, Iris Frank Elder
2013 South Wales Paul & Gill Ranson, Dionysia archibaldii
2012 Newcastle Bob & Rannveig Wallis, Biarum marmarisense
2012 Loughborough Autumn Bob & Rannveig Wallis, Sternbergia sicula
2012 Autumn South Ian Robertson, Cyclamen graecum anatolicum
2012 Summer Mid-West Peter Farkasch, Campanula zoysii
2012 Summer South Lee & Julie Martin, Campanula aff. andrewsii MELJ 200944
2012 Southport Geoff Rollinson, Dionysia involucrata alba
2012 Malvern Mark Childerhouse, Saxifraga pubescens ‘Snowcap’
2012 East Anglia Lee & Julie Martin, Androsace studiosorum ‘Doksa’
2012 Dublin George & Pat Gordon, Cassiope selaginoides
2012 Midland Chris Lilley, Androsace villosa var. barbulata
2012 North Midland Ian and Maria Leslie, Benthamiella patagonica
2012 London Cecilia Coller, Asarum maximum
2012 Cleveland Don Peace, Androsace muscoidea
2012 Ulster Harold McBride, Rhododendron x ludlowii
2012 South West Robin White, Daphne ‘Colinton Crown’
2012 East Lancashire Robert Rolfe, Draba ossetica
2012 Kent Ian Robertson, Cypripedium formosanum
2012 Blackpool Geoff Rollinson, Saxifraga ‘Coolock Gem’
2012 Loughborough Eric Jarrett, Dionysia termeana
2012 South Wales Don Peace, Galanthus ‘Sophie North’
2011 Autumn South Lee & Julie Martin, Sternbergia greuteriana
2011 Summer Mid-West Ian Robertson, Cyclamen purpurascens
2011 Summer South Lee & Julie Martin, Saxifraga ‘Tumbling Waters’
2011 Southport Brian Russ, Leiophyllum buxifolium
2011 Malvern Eric Jarrett, Helichrysum sessilioides
2011 Ulster George & Pat Gordon, Leiophyllum buxifolium
2011 East Anglia Joy Bishop, Phlox nana ensifolia
2011 East Cheshire Robin Pickering, Cypripedium ‘Gisela’
2011 Cleveland Geoff Rollinson, Androsace cylindricum x hirtella
2011 International Conference Chris Lilley, Trillium grandiflorum
2011 Midland Alan & Janet Cook, Kalmiopsis leachiana
2011 North Midland Frank & Barbara Hoyle, Draba ossetica
2011 London Cecilia Coller, Iris suaveolens
2011 South West Cyril Dart, Draba longisiliqua
2011 Northumberland Cyril Lafong, Primula “Broadwell Milkmaid”
2011 Kent Nigel Fuller, Narcissus watieri
2011 East Lancashire Derek Pickard, Dionysia bryoides
2011 Loughborough Mark Childerhouse, Saxifrage ‘Mary Gold’
2011 Early Spring Michael Chadwick, Corydalis popovii
2011 South Wales Ian Robertson, Cyclamen alpinum
2010 Newcastle Bob & Rannveig Wallis, Hyacinthoides lingulata
2010 Autumn South Ian Robertson, Cyclamen graecum ssp. anatolicum
2010 Summer North Tommy Anderson, Androsace spinulifera
2010 Summer South Lee & Julie Martin, Dianthus ‘Eileen Lever’
2010 Southport Lee & Julie Martin, Dianthus squarrosus
2010 Malvern Eric Jarrett, Androsace x marpensis
2010 East Cheshire Geoff Rollinson, Androsace cylindrica x hirtella
2010 East Anglia Lee & Julie Martin, Androsace studiosorum ‘Doksa’
2010 Dublin Billy Moore, Primula bracteata
2010 North of England Alan Furness, Rhodothamnus sessilifolius
2010 Midland Lionel Clarkson, Daphne petraea ‘Lydora’
2010 North Midland Bob & Rannveig Wallis, Fritillaria aff bithynica
2010 Ulster Harold McBride, Pulsatilla alba
2010 Cleveland Tom Green, Sebea thomasii
2010 South West Lee & Julie Martin, Trillium rivale
2010 Kent Nigel Fuller, Dionysia curviflora
2010 East Lancashire Mark Childerhouse, Saxifraga ‘Mary Golds’
2010 Blackpool Mike &Christine Brown, Cyclamen coum
2010 Loughborough Mike &Christine Brown, Dionysia afghanica
2010 Early Spring Lee & Julie Martin, Iris rosenbachiana
2010 South Wales Jenny Archibald, Colchicum hungaricum
2009 Loughborough Autumn Barry Tattersall, Diplodium coccinum
2009 Autumn South Mike &Christine Brown, Cyclamen cilicium
2009 Summer South Lee & Julie Martin, Saxifraga x Tumbling Waters
2009 Southport George Young, Delphinium Chrysotrichium var tsarongense
2009 Malvern Clare Oates, Androsace cylindrica
2009 East Cheshire Ron & Hilary Price, Lewisia leeana alba
2009 East Anglia Lee & Julie Martin, Dianthus squarrosus
2009 Ulster Billy Moore, Primula bracteata
2009 North of England Ivan Pinnick, Ramonda nathaliae
2009 Midland Robin White, Daphne x hendersonii ‘Blackthorn Rose’
2009 Cleveland Geoff Rollinson, Androsace villosa taurica
2009 Dublin Liam Byrne, Lewisia tweedyi
2009 North Midland Frank Hoyle, Draba acaulis
2009 London Cecilia Coller, Ipheon sellowianum
2009 South West Eric Jarrett, Chionohebe pulvinaris
2009 Northumberland Geoff Mawson, Trillium rivale
2009 East Lancashire Mike &Christine Brown, Primula allionii ‘Crusader’
2009 Kent David Hoare, Saxifraga ‘Myriad’
2009 Loughborough Nigel Fuller, Dionysia curviflora
2009 Early Spring Robert Rolfe, Crocus dalmaticus
2009 South Wales Cyril Dart, Iris ‘Katherine Hodgkin’
2008 Autumn South Lee & Julie Martin, Crocus goulimyi ‘Mani White’
2008 Loughborough Autumn Jim McGregor, Crocus kotschyanus
2008 Pershore Brian Burrow, Epipactis palustris
2008 Summer South Paul & Gill Ranson, Physoplexis comosa
2008 Southport Roger Beecham, Physoplexis comosa
2008 Malvern Cecilia Coller, Podophyllum delavayi
2008 East Anglia Lee & Julie Martin, Rhododendron x ‘Maricee’
2008 East Cheshire Geoff Rollinson, Primula bracteata
2008 Ulster Harold McBride, Pinguicula grandiflora
2008 North of England Les Brown, Erythronium oregonum
2008 Midland Robin White, Fabiana foliosa ‘Cliftonville Limelight’
2008 London Lee & Julie Martin, Androsace studiosorum
2008 East Lancashire Keith & Rachel Lever, Sebaea thomasii
2008 Dublin Raymond Copeland, Saxifraga porophylla
2008 North Midland John Craven, Pleione grandiflora
2008 South West Bob & Rannveig Wallis, Fritillaria aff. bithynica
2008 Cleveland Don Peace, Andosace muscoidea
2008 Kent Peter Erskine, Fritillaria conica RIX485
2008 Blackpool Carole & Ian Bainbridge, Corydalis popovii
2008 Loughborough Alan Newton, Dionysia curviflora
2008 Early Spring Mike &Christine Brown, Cyclamen libanoticum
2008 South Wales Mike &Christine Brown, Cyclamen alpinum
2007 Loughborough Autumn Mike &Christine Brown, Cyclamen hederifolium forma albiflorum
2007 Autumn South Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen graecum anatolicum
2007 Pershore Brian & Shelagh Smethurst, Stylidium graminifolium
2007 Summer North Cecilia Coller, Sarmienta repens
2007 Summer South Lee & Julie Martin, Campanula thessala
2007 Southport 70th Alan Furness, Dianthus brevicaulis
2007 Malvern Ian and Maria Leslie, Menziesia ciliicalyx
2007 East Cheshire Linda Pickering, Cypripedium ‘Gisela’
2007 East Anglia Dick & Valerie Bathe, Calanthe sieboldii
2007 Dublin Liam Byrne, Ramonda myconii
2007 North of England Ian and Maria Leslie, Cassiope lycopodioides ssp gracilis
2007 Midland Jo Walker, Daphne petraea ‘Grandiflora’
2007 North Midland Mike &Christine Brown, Paraquilegia anemonoides
2007 Ulster Susan Tindall, Anemonella thalictroides ‘Oscar Schoaff’
2007 Cleveland Mike &Christine Brown, Paraquilegia anemonoides
2007 London Cecilia Coller, Asarum maximum
2007 Northumberland Della Kerr, Erythronium multiscapoideum
2007 East Lancashire Geoff Rollinson, Saxifrage Coolock Gem
2007 Kent Bob & Rannveig Wallis, Erythronium multiscapoideum
2007 Loughborough Clare Oates, Hepatica japonica
2007 Early Spring Ian Robertson, Cyclamen coum
2007 South Wales Ray Drew, Adonis amurensis
2006 Newcastle Ian Christie, Gentiana ‘Limelight’
2006 Sussex Derek & Peggy Monk, Sternbergia sicula
2006 Loughborough Autumn Robert Rolfe, Crocus serotinus ssp. salzmannii f. albus ‘El Torcal’
2006 Pershore Lee & Julie Martin, Alstromeria hookeri
2006 Summer North 30th Cecilia Coller, Roscoea humeana ‘Inkling’
2006 Summer South Ian Kidman, Arenaria hookerii ssp desertorum
2006 Southport John Saxton, Leiophyllum buxifolium
2006 Malvern Ian and Maria Leslie, Loisleuria procumbens
2006 East Cheshire Alan Taylor, Daphne petraea
2006 Ulster Gordon Toner, Paeonia cambessedessii
2006 North of England Wilma & Jim Wright, Soldanella hungarica
2006 Midland Les Brown, Scilla monophyllus
2006 Cleveland Peter Hood, Primula bracteata dubernardiana
2006 London Cecilia Coller, Asarum maximum
2006 North Midland Robert Rolfe, Draba ossetica
2006 South West Martin & Anna Sheader, Fritillaria ariana
2006 East Lancashire Geoff Rollinson, Saxifraga Coolock Gem
2006 Kent David Hoare, Saxifraga ‘Tenerife’
2006 Blackpool Derek Pickard, Dionysia freitagii
2006 Loughborough Derek Pickard, Dionysia Bryoides
2006 Early Spring Robert Rolfe, Crocus dalmaticus
2006 South Wales Roger Norman, Daphne kamstchatica var jezoensis
2005 Loughborough Autumn Bob & Rannveig Wallis, Narcissus serotinus
2005 Pershore Graham Nicholls, Daphne jasminea
2005 Summer North Martin & Anna Sheader, Campanula myrtifolia
2005 Summer South Alan Taylor, Physoplexis comosum
2005 East Anglia Lee & Julie Martin, Campanula thessala ex MESE 311
2005 Southport Roger Beecham, Phsoplexis comosa
2005 Malvern Martin & Anna Sheader, Petunia Patagonica
2005 East Cheshire Geoff Rollinson, Androsace cylindrica
2005 North of England Don Peace, Fritillaria pyrenaica ‘Simson Hall’
2005 Dublin Jim Price, Trillium grandiflorum
2005 Midland Robin White, Daphne arbuscula
2005 London Leslie Cheeseman, Androsace villosa arachnoides
2005 Ulster Carol McCutcheon, Paeonia cambessedessii
2005 North Midland Mike &Christine Brown, Paraquilegia anemonoides
2005 South West Carl Hardwick, Orchis pauciflora
2005 Northumberland Mike &Christine Brown, Paraquilegia anemonoides
2005 Cleveland Geoff Mawson, Trillium rivale
2005 East Lancashire Ian Kidman, Arcterica nana Redshanks
2005 Kent Martin & Anna Sheader, Fritillaria ariana
2005 Loughborough Derek Pickard, Dionysia Freitagii
2005 Early Spring Paul Cumbleton, Pleione humilis
2005 South Wales Paul & Gill Ranson, Dionysia ‘Monika’
2004 Sussex Robert Rolfe, Crocus serotinus spp salzmannii forma albus ‘el torcal’
2004 Newcastle Mike &Christine Brown, Cyclamen hederifolium albiflorum
2004 Pershore Brian & Shelagh Smethurst, Campanula x stansfieldii
2004 Summer North Lee & Julie Martin, Campanula choruhensis
2004 Summer South Lee & Julie Martin, Dianthus x ‘Eileen Lever’
2004 East Anglia Martin & Anna Sheader, Paracaryum racemosum
2004 Southport Ron & Hilary Price, Rhododendron ‘Sarled’
2004 Malvern Diane Clement, Ledum groenlandicum
2004 East Cheshire John Forrest, Saxifraga pubescens ‘Snowcap’
2004 Ulster Pat Duffy, Iris schachtii
2004 North of England Cecilia Coller, Iris iberica ssp lycotis
2004 Midland Alan Furness, Pulsatilla ambigua
2004 Cleveland Alan Furness, Kalmiopsis leachiana
2004 London Cecilia Coller, Asarum delavayi
2004 Dublin George & Pat Gordon, Cassiope ‘Kathleen Dryden’
2004 North Midland Carl Hardwick, Orchis pauciflora
2004 South West Lee & Julie Martin, Narcissus bulbocodium
2004 East Lancashire Alan Furness, Fritillaria hermionis
2004 Kent Leslie Cheeseman, Trillium rivale
2004 Blackpool Paul & Gill Ranson, Dionysia viscidula x freitagii
2004 Loughborough Edward Barraclough, Primula alionii ‘Mary Berry’
2004 Early Spring Paul Cumbleton, Pleione humilis
2004 South Wales Roger Norman, Daphne kamtschatica var jezoensis
2003 Sussex Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen graecum spp anatolicum
2003 Wirral Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen graecum ssp. mindleri
2003 Summer North Alan Spenceley, Campanula ‘Joe Elliott’
2003 Summer South Lee & Julie Martin, Campanula thessala MESE 311
2003 East Anglia Lee & Julie Martin, Dianthus ‘Eileen Lever’
2003 Southport Brian Burrow, Campanula alpestris
2003 Malvern Bob & Rannveig Wallis, Campanula radchensis
2003 East Cheshire Alan Taylor, Erinacea anthyllis
2003 Dublin Liam Byrne, Gentiana acaulis
2003 North of England John Forrest, Saxifraga pubescens ‘Snowcap’
2003 Cleveland Ian Kidman, Cassiope George Taylor
2003 Midland Robin White, Daphne x hendersonii Aymon Correvon
2003 Ulster Susan Tindall, Daphne petraea grandiflora
2003 North Midland Alan Furness, Arcterica nana
2003 South West Bob & Rannveig Wallis, Iris suaveoleus
2003 Northumberland Susan Tindall, Epigaea repens
2003 East Lancashire Alan Furness, Fritillaria hermionis
2003 Kent Nigel Fuller, Dionysia curviflora
2003 Loughborough Derek Pickard, Dionysia fretagii
2003 Early Spring Paul & Gill Ranson, Dionysia viscidula x freitagii EGW MK91/4
2003 South Wales Mike &Christine Brown, Cyclamen coum
2002 Sussex Lee & Julie Martin, Crocus banaticus ‘Snowdrift’
2002 Newcastle Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen graecum ssp graecum
2002 Wirral Bob & Rannveig Wallis, Merendera montana “Norman Barratt”
2002 Cheltenham Martin & Anna Sheader, Alstroemeria hookeri ssp hookeri
2002 Summer North Martin & Anna Sheader, Ourisia polyantha
2002 Summer South Kath Dryden, Cypripedium kentuckiense
2002 Southport Cliff Booker, Ranunculus seguieri
2002 Malvern Irene Sentance, Iris cyclogossa
2002 East Cheshire Tony Rymer, Cypripedium parviflorum pubescens
2002 Ulster Harold McBride, Trillium chloropetalum
2002 North of England John Mercer, Daphne petraea
2002 Midland John Saxton, Rhododendron primuliflorum cephalanthoides Doker La.
2002 South West Lee & Julie Martin, Androsace studiosarum ‘Doka’
2002 North Midland Alan Furness, Pulsatilla ambigua
2002 Dublin Susan Tindall, Epigaea repens
2002 East Lancashire Alan Furness, Dionysia aretioides
2002 Kent Leslie Cheeseman, Alkanna Aucheriana
2002 Blackpool Alan Spenceley, Trillium nivale
2002 Loughborough Derek Pickard, Dionysia Bryoidesa
2002 Early Spring Jenny Archibald, Fritillaria pudica
2002 Caerleon Mike &Christine Brown, Cyclamen parviflorum var subalpinum
2001 Sussex Jim McGregor, Crocus kotschyanus
2001 Wirral Mike &Christine Brown, Cyclamen hederifolium albiflorum
2001 Cheltenham Martin & Anna Sheader, OURISIA POLYANTHA
2001 Alpines 2001 Ian Kidman, Campanula zoysii
2001 Summer North Robert Rolfe, Campanula jaubertiana
2001 Summer South Lee & Julie Martin, Physoplexis comosa
2001 East Anglia Jackie Murray, Pinguicula grandiflora
2001 Southport Brian Russ, Phyllodoce nipponica
2001 Malvern Brian Russ, Cassiope x George Taylor
2001 East Cheshire Robert Rolfe, Clematis maemoraria
2001 North of England Peter Erskine, Jankaemonda x vandedemii
2001 Midland Geoff Mawson, Draba mollissima
2001 Cleveland Geoff Rollinson, Primula bracteata ACE 1671
2001 South West Jim Almond, Iris graeberiana
2001 London Jim McGregor, Narcissus watieri
2001 North Midland Alan Furness, Fritillaria crassifolia
2001 Northumberland Peter & Judith Hurst, Shortia uniflora var kantoensis
2001 East Lancashire Lionel Clarkson, Iris nusairiensis
2001 Kent Bob & Rannveig Wallis, Fritillaria davidii
2001 Loughborough Mike &Christine Brown, Cyclamen coum
2001 Early Spring Jim McGregor, Crocus x Jessoppae
2000 Sussex Ian and Maria Leslie, Gentiana stevenagensis
2000 Newcastle Mike &Christine Brown, Campanula cashmeriana
2000 Cheltenham Graham Nicholls, DAPHNE JASMINEA
2000 Summer North Martin & Anna Sheader, Ourisia polyantha F&W 7723
2000 Summer South Robert Rolfe, Campanula jaubertiana
2000 East Anglia Robert Rolfe, Allium Crispum
2000 East Cheshire Cliff Booker, Ranunculus seguieri
2000 Southport Roy Tynan, Telesonix Jasmesii
2000 Ulster Carol McCutcheon, Lamium armenum
2000 Malvern Martin & Anna Sheader, Stachys chrysantha
2000 North of England John Mullaney, Leontopodium alpinum ssp nivale
2000 South West Jenny Archibald, Fritillaria liliacea
2000 Cleveland Don Peace, Fritillaria meleagris ‘Saturnus’
2000 Midland Geoff Mawson, Saxifrage diapensioides
2000 Dublin Liam Byrne, Lewisia tweedyi.
2000 North Midland Alan Furness, Trillium Rivale
2000 East Lancashire Geoff Rollinson, Primula Bracteata
2000 Kent David Sampson, Erythronium umbilicatum
2000 Morecambe John Saxton, Hepatica nobilis
2000 Loughborough Eric Watson, Dionysia Ewersley lamda
2000 Early Spring Mike &Christine Brown, Cyclamen coum
1999 SUSSEX Bob & Rannveig Wallis, Crocus banaticus
1999 WIRRAL Mike &Christine Brown, Cyclamen hederifolium albiflorum
1999 Cheltenham Lee & Julie Martin, Campanula hercegovina nana
1999 SUMMER NORTH Alan Furness, Leucogones leontopdodium
1999 SOUTHPORT Vernon Hancock, Rhododendron campylogynum claret form
1999 MALVERN Dick & Valerie Bathe, Rhododendron Sarled
1999 EAST CHESHIRE Robert Rolfe, Daphne petraea ‘Tuflungo’
1999 EAST ANGLIA Alan Taylor, VIOLA DASYPHYLLA
1999 Ulster Helen Dillon, Cypripedium calceolus pubescens
1999 North of England Sutherland, Cassiope lycopodioides gracilis
1999 Northumberland Nigel Fuller, Androsace studiosorum “Doksa”
1999 MIDLAND Pam Turtle, Calanthe striata
1999 LONDON Eric Jarrett, Fritillaria affinis
1999 DUBLIN Carol McCutcheon, Fritillaria lanceolata v. tristis.
1999 NORTH MIDLAND Geoff Mawson, Androsace villosa
1999 South West Lee & Julie Martin, Narcissus bulbocodium
1999 Cleveland Alan Furness, Trillium Rivale
1999 East Lancashire Geoff Rollinson, Saxifraga grisebachii ‘Wisley’var
1999 Kent Jim Cowlin, Fritillaria conica
1999 Loughborough Martin Thompson, Saxifraga Georgei ENF.4.
1999 EARLY SPRING David Sampson, Ipheion sellowiana
1998 SUSSEX Terry Smale, Crocus goulimyi
1998 WIRRAL Rod & Jane Leeds, Sternbergia sicula graeca
1998 Cheltenham Lee & Julie Martin, Campanula hercegovina nana
1998 SOUTHPORT John Forrest, Androsace Foliosa
1998 MALVERN John Evans, Cypripedium calceolus (parviflora) ssp. pubescens
1998 EAST CHESHIRE Brian Russ, Menziesia ciliicalyx
1998 EAST ANGLIA Nigel Fuller, Androsace studiosorum ‘Doksa’
1998 MIDLAND Graham Nicholls, Daphne petraea grandiflora
1998 DUBLIN John McWhirter, Fritillaria affinis
1998 North of England John Mercer, Daphne petraea grandiflora
1998 NORTH MIDLAND Robert Rolfe, Clematis marmoraria
1998 Cleveland Alan Furness, Kalmiopsis Leachiana
1998 South West Lee & Julie Martin, Androsace barbulata
1998 Ulster Billy Moore, Saxifraga stribyrni
1998 Kent Ray Drew, Trillium kurabayashii
1998 East Lancashire Jim Almond, Corydalis Macrocentra
1998 Morecambe Jim Almond, Iris graeberiana
1998 Loughborough Peter & Judith Hurst, Shortia galacifolia x uniflora grandiflora ‘Leona’
1998 EARLY SPRING Rod & Jane Leeds, Fritillaria bucharica
1997 SUSSEX Bob & Rannveig Wallis, Galanthus peshmenii
1997 WIRRAL Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen graecum
1997 Cheltenham Lee & Julie Martin, THYMUS CILICUS
1997 SUMMER SOUTH Nigel Fuller, Perezia lanigera P & W 6567
1997 SOUTHPORT Roger Beecham, Physoplexis comosa
1997 MIDLAND John Forrest, Lewisia rediviva
1997 EAST CHESHIRE Alan Furness, Primula Tanneri ssp. Tsariensis
1997 EAST ANGLIA Lee & Julie Martin, EDRIANTHUS SERPYLLIFOLIUS VAR. MAJOR
1997 Ulster Harold McBride, Anemone obtusiloba Pradesh Form
1997 North of England Jean Wilson, Dionysia involucrata alba
1997 DUBLIN Carol McCutcheon, Cassiope lycopodioides var. gracilis.
1997 East Lancashire Alan Taylor, Viola Dasyphylla
1997 LONDON Nigel Fuller, Daphne cneorum pygmea
1997 Northumberland Eric Watson, Daphne petraea Grandiflora
1997 NOTTINGHAM Alan Furness, Rhododendron mucronulatum
1997 South West John Kemp, Dionysia Michauxii
1997 Cleveland Jean Wilson, Veronica bombycina bolkardaghensis
1997 Kent John Dixon, Dionysia viscidula
1997 Loughborough Ivor Betteridge, Calianthemum anemonoides
1997 EARLY SPRING Jean Wilson, Dionysia Freitagii
1996 SUSSEX Joy Bishop, Trochocarpa thymifolia
1996 WIRRAL Mike &Christine Brown, Cyclamen Hederifolium Alba
1996 Cheltenham Una Green, Campanula pulla
1996 SUMMER NORTH Fred Hunt, Phlox mesoleuca
1996 SUMMER SOUTH Lee & Julie Martin, Lewisia columbiana ssp wallowensis
1996 SOUTHPORT John Forrest, Viola pedata
1996 EAST CHESHIRE John Saxton, Andromeda Polifolia Macrophylla
1996 MIDLAND Jean Wilson, Hymenoxis lapidicola
1996 EAST ANGLIA Rod & Jane Leeds, FRITILLARIA GLAUCA
1996 DUBLIN Carol McCutcheon, Primula marginata ‘linda pope’
1996 ULSTER Liam Byrne, lEWISIA TWEEDYI
1996 LONDON Nigel Fuller, Dionisia aretiodes
1996 NOTTINGHAM Alan Furness, Pulsatilla Halleri Ssp Rhodopea
1996 Cleveland John Dixon, Dionysia Viscidula
1996 South West Una Green, Ptilotrichum reverchonii
1996 East Lancashire Ivor Betteridge, Calyanthemum anemonoides
1996 Kent Rod & Jane Leeds, Narcissus cordubensis MS434
1996 Morecambe Paul Freeman, fritillaria pudica
1996 Loughborough Jim Cowper, Dionysia Michauxii
1996 EARLY SPRING Nigel Fuller, Dionysia Archibaldii
1995 SUSSEX Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen africanum
1995 WIRRAL Jim Cowper, Cyclamen mirabile
1995 Cheltenham John Turbott, ANAGALLIS TENELLA
1995 SUMMER NORTH Alan Spenceley, Helichrysum selago
1995 SUMMER SOUTH David Sampson, Rhododendron Lowndesii
1995 SOUTHPORT John Forrest, Lewisia Rediviva
1995 MIDLAND Geoff Mawson, Androsace cylindrica x hertella
1995 EAST CHESHIRE John Dixon, Dionysia involucrata
1995 EAST ANGLIA Alan Taylor, Viola dasyphylla
1995 ULSTER Liam Byrne, Saxifraga exarata
1995 NORTH OF ENGLAND Pam Jones, Fritillaria liliaceae
1995 Cleveland Geoff Rollinson, Androsace Vandelli
1995 DUBLIN Carol McCutcheon, Saxifraga Sempervivum ssp. Stenophylla.
1995 LONDON Cecilia Coller, Kalmiopsis leachiana
1995 NOTTINGHAM Don & Heather Hyde, Fritillaria Crassifolia ssp Crassifolia
1995 East Lancashire Jim Lever, Paraquilegia Grandiflora
1995 Morecambe F.P. Grimshaw, PRIMULA ALLIONII “MARY BERRY”
1995 Kent Geoff Mawson, Primula x Alexina
1995 Loughborough F.P. Grimshaw, Primula allioni (pale pink form)
1995 EARLY SPRING John Dixon, Dionysia tapetodes Peter Edwards
1994 SUSSEX Bob & Rannveig Wallis, Cyclamen intaminatum
1994 WIRRAL Alan Furness, Gentiana ornata
1994 SUMMER NORTH Lee & Julie Martin, Campanula topaliana ssp candifolia
1994 SUMMER SOUTH Harry Roberts, Rhododendron kiusianum
1994 SOUTHPORT James Carter, Telesonix jamesii
1994 MIDLAND Dave Wiseman, Calceolaria uniflora
1994 EAST CHESHIRE Geoff Rollinson, Androsace muscoidea
1994 EAST ANGLIA Nigel Fuller, Daphne cneorum pygmaea
1994 DUBLIN Norman & Pat Crossley, Trillium Nivale.
1994 NORTH OF ENGLAND John Mullaney, Androsace sempervivoides
1994 LONDON Cecilia Coller, Pteridophyllum racemusum
1994 NOTTINGHAM Dave Wiseman, Ranunculus crithmifolius
1994 South West Cecilia Coller, Kalmiopsis leachiana
1994 Cleveland Deans, ANDROSACE VANDELLII
1994 East Lancashire Paul Freeman, Pulsatilla vernalis
1994 Morecambe Jean Wilson, Saxifraga georgei
1994 Kent Michael Chadwick, Dionysia aretioides
1994 Loughborough John Dixon, Dionysia bryoides
1994 EARLY SPRING Eric Jarrett, Dionysia curviflora