Alpine Garden Society



01386 554790

Northumberland AGS SHOW 2015

Class Results

CLASS 1  6-pan 3 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 2  3-pan 4 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Don Peace, Yarm
3rd Tony Stanley, Darlington
CLASS 3  1-pan 7 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 4  3-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd John Richards, Hexham
CLASS 5  1-pan 4 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 6  1-pan 3 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 7  1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 8  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 9  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 10  1-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 11  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 12  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 13  1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 14  1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Darren Sleep, Carnforth
CLASS 15  1-pan 8 entries
1st Sue Simpson, East Ayrshire
2nd Darren Sleep, Carnforth
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 16  1-pan 7 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Chris Lilley, North Anston
CLASS 17  1-pan1 entry
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 18  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 19  1-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 20  3-pan 2 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 21  1-pan 7 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 22  1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 23  3-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 24  1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Trevor Harding, Ferryhill
CLASS 25  1-pan 6 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd David Boyd, Powburn
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 26  1-pan 3 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Alan Furness, Hexham
3rd John Richards, Hexham
CLASS 27  1-pan 4 entries
1st Stan da Prato, Tranent
2nd David Boyd, Powburn
3rd Trevor Harding, Ferryhill
CLASS 28  1-pan 6 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd David Boyd, Powburn
3rd John Richards, Hexham
CLASS 29  1-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 30  1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 31  1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd George Young, Stocksfield
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 32  1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Stan da Prato, Tranent
CLASS 33  1-pan 4 entries
1st Stan da Prato, Tranent
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 34  1-pan 9 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 35  3-pan1 entry
2nd Stan da Prato, Tranent
CLASS 36  1-pan 6 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 37  1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 38  1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 39  1-pan 4 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 40  1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd John Bunn, Middlesborough
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 41  1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 42  1-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 43  1-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 44  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 45  1-pan 4 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 46  1-pan 4 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 50  6-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 51  3-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 52  3-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 53  1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Mala Janes, Ponteland
CLASS 54  3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 55  1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 56  1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 57  1-pan 4 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 58  3-pan 5 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 59  1-pan 9 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 60  1-pan 5 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 61  1-pan1 entry
2nd Trevor & Angie Jones, Dickleburgh
CLASS 62  1-pan 2 entries
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 63  1-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 64  1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Cyril Lafong, Glenrothes
CLASS 65  1-pan 3 entries
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 66  1-pan1 entry
1st John Bunn, Middlesborough
CLASS 67  1-pan 7 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Don Peace, Yarm
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 68  1-pan 9 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 69  3-pan 4 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 70  1-pan11 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Edward Barraclough, Bradford
3rd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 71  1-pan 2 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Don Peace, Yarm
CLASS 72  1-pan 4 entries
1st Wilf Lombard, Whickham
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 73  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 74  1-pan 3 entries
1st Ian Christie, Kirriemuir
2nd John Bunn, Middlesborough
CLASS 75  3-pan 4 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 76  1-pan 4 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd John Bunn, Middlesborough
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 77  3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 78  1-pan 4 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 79  3-pan 4 entries
1st Anne Wright, York
2nd Stan da Prato, Tranent
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 80  1-pan 6 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Anne Wright, York
3rd Keith Blundell, Chopwell
CLASS 81  3-pan 6 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 82  3-pan1 entry
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 83  1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Don Peace, Yarm
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 84  1-pan 5 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 85  1-pan11 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Anne Wright, York
3rd Ian Kidman, Ebchester
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 86  1-pan 6 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd David Boyd, Powburn
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 87  1-pan 3 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Wilf Lombard, Whickham
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 88  1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 89  1-pan 3 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Margaret &Henry Taylor, Invergowrie
CLASS 90  1-pan 3 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Don Peace, Yarm
3rd John Richards, Hexham
CLASS 91  1-pan 2 entries
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 92  1-pan 6 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 93  3-pan 3 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Robert Dodds, Carlisle
CLASS 94  1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Trevor Harding, Ferryhill
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 95  1-pan 8 entries
1st Christine Boulby, Acklington
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 96  1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 97  3-pan 4 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Tony Stanley, Darlington
CLASS 98  1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 99  3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 100  1-pan 2 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 101  1-pan1 entry
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 102  1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cyril Lafong, Glenrothes
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 103  6-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 104  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 105  1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 106  3-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 107  1-pan 8 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd George Young, Stocksfield
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 108  1-pan 8 entries
1st Chris Lilley, North Anston
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 110  3-pan 2 entries
1st Bob Worsley, Woodford
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 111  1-pan 5 entries
1st George Jaworski, Ambleside
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 112  1-pan 3 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 113  1-pan 3 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 114  1-pan 2 entries
1st Christine Boulby, Acklington
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 115  1-pan 2 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 116  1-pan 2 entries
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
2nd Michael Clement, Wolverhampton
CLASS 117  1-pan 3 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Keith Blundell, Chopwell
CLASS 118  3-pan1 entry
1st Bob Worsley, Woodford
CLASS 119  1-pan 2 entries
1st Bob Worsley, Woodford
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 120  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 121  1-pan 6 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 122  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 123  1-pan 2 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 124  1-pan 4 entries
2nd Norman Davies, Bacup
CLASS 125  1-pan 3 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 126  1-pan 2 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd George Jaworski, Ambleside
CLASS 127  1-pan 3 entries
1st George Jaworski, Ambleside
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Lawrence Peet, Harrogate
CLASS 128  1-pan 2 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd Norman Davies, Bacup
CLASS 129  3-pan 5 entries
1st Lawrence Peet, Harrogate
1st Bob Worsley, Woodford
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 130  1-pan 6 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 131  1-pan 5 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Keith Blundell, Chopwell
CLASS 132  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 133  1-pan 4 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 134  1-pan 2 entries
1st Lawrence Peet, Harrogate
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 135  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 136  1-pan 3 entries
1st George Jaworski, Ambleside
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 137  1-pan 5 entries
1st George Jaworski, Ambleside
2nd Lawrence Peet, Harrogate
3rd Pamela Anderson, Kendal
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 138  1-pan 3 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 139  1-pan1 entry
1st Bob Worsley, Woodford
CLASS 140  1-pan 5 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Lawrence Peet, Harrogate
CLASS 141  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 142  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 143  1-pan 2 entries
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 144  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 145  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 146  1-pan 3 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 160  3-pan1 entry
1st Janet Fielden, Appleby
CLASS 161  1-pan1 entry
1st Janet Fielden, Appleby
CLASS 162  1-pan1 entry
1st Janet Fielden, Appleby
CLASS 163  1-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 164  1-pan1 entry
1st Janet Fielden, Appleby
CLASS 165  1-pan 2 entries
1st James Akers, Wakefield
2nd Janet Fielden, Appleby
CLASS 166  1-pan1 entry
1st Janet Fielden, Appleby
CLASS 167  1-pan1 entry
2nd Janet Fielden, Appleby
CLASS 168  1-pan1 entry
1st James Akers, Wakefield