Alpine Garden Society



01386 554790

East Lancashire AGS SHOW 2015

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 2  3-pan 3 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 3  1-pan 5 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd David Charlton, Derby
CLASS 4  3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 5  1-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 6  3-pan1 entry
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 7  1-pan 6 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 8  3-pan1 entry
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 9  1-pan 5 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Don Peace, Yarm
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 10  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 11  1-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 12  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 13  1-pan 2 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 14  1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Peter Bland, Goosnargh
CLASS 15  3-pan 2 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 16  1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 17  1-pan 7 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 18  3-pan 2 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 19  1-pan 3 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 20  1-pan1 entry
1st Peter Bland, Goosnargh
CLASS 21  3-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 22  1-pan 5 entries
1st Peter Bland, Goosnargh
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 23  1-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 24  1-pan 2 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd John Savage, Church Warsop
CLASS 25  3-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 26  1-pan 4 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 27  1-pan 2 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Peter Bland, Goosnargh
CLASS 28  1-pan1 entry
1st Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 29  1-pan1 entry
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 30  1-pan1 entry
1st John Savage, Church Warsop
CLASS 31  3-pan1 entry
1st John Savage, Church Warsop
CLASS 32  1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 33  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 34  1-pan 6 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 35  3-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 36  1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 37  1-pan 4 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd John Savage, Church Warsop
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 38  1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Della Kerr, Darlington
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 39  1-pan 3 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 40  3-pan 2 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 41  1-pan 4 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 42  1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd David Charlton, Derby
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 43  1-pan 4 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 44  6-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 45  1-pan 2 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 46  1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 50  6-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 51  3-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 52  1-pan 7 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd David Charlton, Derby
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 53  1-pan 4 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Don Peace, Yarm
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 54  1-pan 7 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 55  3-pan 4 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd George Young, Stocksfield
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 56  1-pan 6 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 57  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 58  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 59  1-pan 4 entries
1st Vic Aspland, Stourbridge
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Trevor Whitaker, Bradford
CLASS 60  1-pan 2 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 61  1-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 62  1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Eric Rainford, Brayton
3rd Janet Aspland, Stourbridge
CLASS 63  1-pan1 entry
2nd Chris Lilley, North Anston
CLASS 64  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 65  1-pan12 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Della Kerr, Darlington
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 66  3-pan 3 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Eric Rainford, Brayton
CLASS 67  1-pan10 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd George Young, Stocksfield
3rd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 68  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 69  1-pan1 entry
2nd Michael Clement, Wolverhampton
CLASS 70  3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Les Brown, Southport
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 71  1-pan11 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Les Brown, Southport
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 72  3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 73  1-pan 5 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 74  3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 75  1-pan 5 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 76  1-pan 5 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd George Young, Stocksfield
3rd Chris Lilley, North Anston
CLASS 77  3-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 78  1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 79  1-pan 6 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 80  1-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 81  1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Les Brown, Southport
3rd David Charlton, Derby
CLASS 82  1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 83  1-pan 4 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 84  1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Tony Stanley, Darlington
CLASS 85  1-pan 4 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 86  3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 87  1-pan 5 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Don Peace, Yarm
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 88  1-pan 2 entries
1st Dave Riley, Kendal
3rd Trevor Whitaker, Bradford
CLASS 89  1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 90  1-pan 2 entries
1st Pauline Carless, Redditch
2nd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 95  3-pan 3 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 96  1-pan 5 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 97  1-pan 3 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 98  3-pan1 entry
2nd Pauline Carless, Redditch
CLASS 99  1-pan 2 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Lawrence Peet, Harrogate
CLASS 100  1-pan 2 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 101  1-pan 5 entries
1st Michael MYERS,
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 102  1-pan1 entry
2nd Pauline Carless, Redditch
CLASS 103  1-pan1 entry
1st Bob Worsley, Woodford
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 104  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Pauline Carless, Redditch
CLASS 105  1-pan 3 entries
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 106  1-pan 6 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 107  1-pan 6 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 108  1-pan1 entry
1st Heather Barraclough, Bradford
CLASS 109  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 115  3-pan 6 entries
1st Lawrence Peet, Harrogate
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 116  1-pan 7 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Frank Dobson, Scarisbrick
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 117  1-pan1 entry
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 118  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Frank Dobson, Scarisbrick
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 119  1-pan 2 entries
1st Pauline Carless, Redditch
3rd Lawrence Peet, Harrogate
CLASS 120  1-pan 2 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 121  1-pan 2 entries
1st Frank Dobson, Scarisbrick
2nd Pauline Carless, Redditch
CLASS 122  1-pan 4 entries
1st Lawrence Peet, Harrogate
2nd Frank Dobson, Scarisbrick
3rd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 123  1-pan 4 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Steve Walters, Shelley
CLASS 124  1-pan 2 entries
2nd Steve Walters, Shelley
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 125  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Michael MYERS,
3rd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 126  3-pan 3 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Michael MYERS,
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 127  1-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 128  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 129  3-pan 2 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 130  1-pan 3 entries
1st Pauline Carless, Redditch
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 131  1-pan 5 entries
1st Frank Dobson, Scarisbrick
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 132  1-pan 3 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 140  3-pan1 entry
1st John Holden, Rawtenstall
CLASS 141  1-pan1 entry
1st Alan Elwell, Charnock Richar
CLASS 142  1-pan 2 entries
1st Robert Holmes, Leeds
CLASS 143  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 144  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 145  1-pan1 entry
2nd John Holden, Rawtenstall
CLASS 146  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 147  1-pan1 entry
1st John Holden, Rawtenstall
CLASS 148  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 149  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 150  1-pan1 entry
1st Alan Elwell, Charnock Richar