Alpine Garden Society



01386 554790

Summer South AGS SHOW 2014

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
1st Lorraine&Chris Birchall, Cullompton
CLASS 2  3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 3  1-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Michael Sullivan, Brentwood
CLASS 4  1-pan 4 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Cyril Dart, Taunton
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 5  1-pan 3 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 6  1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 7  1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 8  1-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Dorothy Sample, Devizes
CLASS 9  1-pan 3 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Michael Sullivan, Brentwood
CLASS 10  1-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 11  1-pan 5 entries
1st Peter Summers, ChippingSodbury
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 12  3-pan 2 entries
1st Lorraine&Chris Birchall, Cullompton
2nd Jon Evans, Farnham
CLASS 13  1-pan 4 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 14  3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 15  1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
3rd Dorothy Sample, Devizes
CLASS 16  1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 17  1-pan 3 entries
1st Dorothy Sample, Devizes
2nd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 18  1-pan 4 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 19  3-pan1 entry
1st Clive Dart, Henfield
CLASS 20  1-pan 5 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Russell Beeson, Broadstone
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 21  3-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 22  1-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Simon Bond, Hartpury
CLASS 23  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 24  3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 25  3-pan1 entry
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 26  1-pan 5 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Anne Vale, Braintree
CLASS 27  1-pan 6 entries
1st Clive Dart, Henfield
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 28  1-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Russell Beeson, Broadstone
CLASS 29  1-pan 7 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes - I.o.W.
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 30  1-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Tony Bennett, Broadstone
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 31  3-pan 2 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 32  1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Ivan Pinnick, Cowes - I.o.W.
CLASS 33  1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 34  1-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 35  1-pan1 entry
2nd Michael Sullivan, Brentwood
CLASS 38  6-pan 2 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 39  3-pan 5 entries
1st Anne Vale, Braintree
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 40  1-pan 6 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Vic Aspland, Stourbridge
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 41  1-pan 5 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Dorothy Sample, Devizes
3rd Ivan Pinnick, Cowes - I.o.W.
CLASS 42  1-pan 2 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 43  1-pan 2 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 44  3-pan 3 entries
1st Lorraine&Chris Birchall, Cullompton
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 45  1-pan10 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Lorraine&Chris Birchall, Cullompton
CLASS 46  3-pan 2 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 47  3-pan 2 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 48  1-pan 5 entries
1st Dorothy Sample, Devizes
2nd Vic Aspland, Stourbridge
3rd Paul Street, Derby
CLASS 49  1-pan 6 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes - I.o.W.
2nd Russell Beeson, Broadstone
3rd Anne Vale, Braintree
CLASS 50  3-pan 4 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Clive Dart, Henfield
CLASS 51  1-pan 8 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Tony Bennett, Broadstone
CLASS 52  3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Russell Beeson, Broadstone
CLASS 53  1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Peter Summers, ChippingSodbury
3rd Michael Sullivan, Brentwood
CLASS 54  1-pan 4 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Anne Vale, Braintree
CLASS 55  3-pan1 entry
1st Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 56  1-pan 2 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Dorothy Sample, Devizes
CLASS 57  1-pan 5 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 58  3-pan 4 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 59  1-pan 7 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes - I.o.W.
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Vic Aspland, Stourbridge
CLASS 60  1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Vic Aspland, Stourbridge
CLASS 61  1-pan1 entry
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 62  1-pan 2 entries
1st Dorothy Sample, Devizes
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 65  3-pan 2 entries
1st Jackie Street, Derby
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 66  1-pan 3 entries
1st Peter Summers, ChippingSodbury
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Paul Street, Derby
CLASS 67  1-pan 2 entries
2nd Peter Summers, ChippingSodbury
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 68  1-pan 2 entries
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 69  1-pan 4 entries
1st Russell Beeson, Broadstone
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 70  1-pan 3 entries
1st Jackie Street, Derby
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 71  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 72  1-pan 3 entries
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 73  1-pan 3 entries
1st Tony Bennett, Broadstone
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 74  1-pan 5 entries
1st Peter Summers, ChippingSodbury
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Jackie Street, Derby
CLASS 75  3-pan 3 entries
1st Jackie Street, Derby
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 76  1-pan 2 entries
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 77  1-pan 7 entries
1st Russell Beeson, Broadstone
2nd Tony Bennett, Broadstone
3rd Peter Summers, ChippingSodbury
CLASS 78  1-pan 6 entries
1st Jackie Street, Derby
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Tony Bennett, Broadstone
CLASS 79  1-pan 3 entries
1st Peter Summers, ChippingSodbury
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 80  1-pan 2 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Jackie Street, Derby
CLASS 83  3-pan 3 entries
1st Pauline Carless, Redditch
2nd Jackie Street, Derby
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 84  1-pan 4 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Paul Street, Derby
3rd Russell Beeson, Broadstone
CLASS 85  1-pan 3 entries
2nd Tony Bennett, Broadstone
CLASS 86  1-pan 2 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 87  1-pan1 entry
1st Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 88  1-pan 5 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 89  1-pan 2 entries
1st Russell Beeson, Broadstone
2nd Pauline Carless, Redditch
CLASS 90  1-pan 5 entries
1st Pauline Carless, Redditch
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Tony Bennett, Broadstone
CLASS 91  3-pan1 entry
1st Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 92  1-pan 3 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 95  3-pan1 entry
1st Igor Bronstein, Oxford
CLASS 96  1-pan1 entry
1st Igor Bronstein, Oxford
CLASS 97  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 98  1-pan1 entry
1st Igor Bronstein, Oxford
CLASS 99  1-pan 2 entries
1st James Lintott, Guildford
2nd Igor Bronstein, Oxford
CLASS 100  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 101  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 102  1-pan 2 entries
1st Tony Pennington, Castle Cary
2nd James Lintott, Guildford
CLASS 230  3-picture 7 entries
1st Kit Strange, London
2nd Christine Hughes, Ringwood
3rd John & Clare Dower, Frodsham
3rd John Hill, Worcester
CLASS 231  1-picture 8 entries
1st Kit Strange, London
2nd John Hill, Worcester
3rd Ron Baker, Llanarthney
CLASS 232  3-picture 2 entries
2nd John Hill, Worcester
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 233  1-picture 3 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd John Hill, Worcester
CLASS 234  1-picture 3 entries
1st John Hill, Worcester
2nd John & Clare Dower, Frodsham
3rd Ian Smith, Birmingham
CLASS 235  1-picture 6 entries
1st Christine Hughes, Ringwood
2nd John Hill, Worcester
2nd Kit Strange, London
3rd David Hughes, Ringwood
CLASS 236  1-picture 3 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd John Hill, Worcester
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 237  1-picture 4 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
1st Christine Hughes, Ringwood
3rd John Hill, Worcester
3rd David Hughes, Ringwood
CLASS 238  3-picture 5 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Kit Strange, London
3rd John Hill, Worcester
CLASS 239  1-picture 7 entries
1st Gerry Hirst, Fleet
2nd John Hill, Worcester
2nd Kit Strange, London
3rd Ian Smith, Birmingham