Alpine Garden Society



01386 554790

Ulster 75th AGS SHOW 2014

Trophies and Awards

Cooke Cup
   most first prize points in Open Section
Gordon Toner, Limavady
PRIZE POINTS: first:13 second:11 third:2
J A E Hill Trophy
   most first prize points in Intermediate Section
Kay McDowell, Limavady
PRIZE POINTS: first:8 second:2 third:0
Malcolmson Cup
   most first prize points in Novice Section
Mac Dunlop, Glenoe, Larne
PRIZE POINTS: first:5 second:2 third:0
John McWhirter Award
   most first prize points Photographic Section
Jon Evans, Farnham
PRIZE POINTS: first:13 second:9 third:3
Muriel Hodgman Art Award
   most first prize points Art Section
Jean Morris, Berkhamsted
PRIZE POINTS: first:5 second:7 third:0
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Harold McBride, Lisburn
Festival of Britain, Northern Ireland, Trophy
   Class 2 - 3 pans rock plants distinct
Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
Cowan Trophy
   Class 7 - 1 pan Gentiana
Gordon Toner, Limavady
Garratt Cup
   Class 33 - 1 pan rock plant raised from seed
Billy Moore, Dublin 14
AGS Medal
   Class 38 - 6 pans rock plants distinct not more than two of any one genus
Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
Phebe Anderson Trophy
   Class 62 - 3 pans rock plants raised from seed
Harold McBride, Lisburn
Greenfield Award
   Class 65 - 6 pans rock plants distinct
NOT AWARDED
Betty Hill Trophy
   best plant in Intermediate Section
Kay McDowell, Limavady
Pulsatilla vulgaris 'Papageno'
C H Hammer Trophy
   best plant in Novice Section in flower
Mac Dunlop, Glenoe, Larne
Fritillaria graeca v graeca
Carol McCutcheon Award
   best pan of Ericaceae
Liam Byrne, Dublin 16
Cassiope lycopodioides 'Jim Lever'
Diamond Jubilee Award
   best pan of Ericaceae in Novice Section
NOT AWARDED
Alpines '96 Award
   best plant from Australasia
Susan Tindall, Ballynahinch
Celmisia semicordata aurigans
SRGC Quaich
   best plant in a pan not exceeding 19 cm
Paddy Smith, Navan
Soldanella carpatica x pusilla
Galanthus Print
   best bulbous plant
Billy Moore, Dublin 14
Trillium chloropetalum
Farrer Medal
   best plant in the Show
Billy Moore, Dublin 14
Trillium chloropetalum
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Leslie, Bangor
Tulipa cretica
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Val Keegan, Bray
Tropaeolum azureum
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Susan Tindall, Ballynahinch
Celmisia semicordata aurigans
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Paddy Smith, Navan
Soldanella carpatica x pusilla
Silver Award
   exhibit of outstanding merit
Harold McBride, Lisburn
'Growing Plants from Seed'