Alpine Garden Society



01386 554790

Ulster 75th AGS SHOW 2014

Photo Gallery

Click on a picture to view it in detail


The Show
The Show
Farrer Medal
   best plant in the Show
Billy Moore, Dublin 14
Trillium chloropetalum
Trillium chloropetalum
Farrer Medal
   best plant in the Show
Billy Moore, Dublin 14
Trillium chloropetalum
Trillium chloropetalum
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Harold McBride, Lisburn
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Harold McBride, Lisburn
Primula 'Peter Klein'
Primula 'Peter Klein'
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Harold McBride, Lisburn
Erythronium revolutum 'Waverley Form'
Erythronium revolutum 'Waverley Form'
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Harold McBride, Lisburn
Ranunculus creticus
Ranunculus creticus
AGS Medal
   Class 38 - 6 pans rock plants distinct
   not more than two of any one genus
Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
Cooke Cup
   most first prize points in Open Section
Gordon Toner, Limavady
Festival of Britain, Northern Ireland, Trophy
   Class 2 - 3 pans rock plants distinct
Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
Festival of Britain, Northern Ireland, Trophy
   Class 2 - 3 pans rock plants distinct
Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
Saxifraga marsyandii
Saxifraga marsyandii
Festival of Britain, Northern Ireland, Trophy
   Class 2 - 3 pans rock plants distinct
Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
Narcissus calcicola x watieri
Narcissus calcicola x watieri
Carol McCutcheon Award
   best pan of Ericaceae
Liam Byrne, Dublin 16
Cassiope lycopodioides 'Jim Lever'
Cassiope lycopodioides 'Jim Lever'
Carol McCutcheon Award
   best pan of Ericaceae
Liam Byrne, Dublin 16
Cassiope lycopodioides 'Jim Lever'
Cassiope lycopodioides 'Jim Lever'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Paddy Smith, Navan
Soldanella carpatica x pusilla
Soldanella carpatica x pusilla
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Paddy Smith, Navan
Soldanella carpatica x pusilla
Soldanella carpatica x pusilla
Alpines '96 Award
   best plant from Australasia
Susan Tindall, Ballynahinch
Celmisia semicordata aurigans
Celmisia semicordata aurigans
Alpines '96 Award
   best plant from Australasia
Susan Tindall, Ballynahinch
Celmisia semicordata aurigans
Celmisia semicordata aurigans
Cowan Trophy
   Class 7 - 1 pan Gentiana
Gordon Toner, Limavady
Gentiana acaulis
Gentiana acaulis
Garratt Cup
   Class 33 - 1 pan rock plant raised from seed
Billy Moore, Dublin 14
Trillium nivale
Trillium nivale
J A E Hill Trophy
   most first prize points in Intermediate Section
Kay McDowell, Limavady
Betty Hill Trophy
   best plant in Intermediate Section
Kay McDowell, Limavady
Pulsatilla vulgaris 'Papageno'
Pulsatilla vulgaris 'Papageno'
Betty Hill Trophy
   best plant in Intermediate Section
Kay McDowell, Limavady
Pulsatilla vulgaris 'Papageno'
Pulsatilla vulgaris 'Papageno'
C H Hammer Trophy
   best plant in Novice Section in flower
Mac Dunlop, Glenoe, Larne
Fritillaria graeca v graeca
Fritillaria graeca v graeca
Malcolmson Cup
   most first prize points in Novice Section
Mac Dunlop, Glenoe, Larne
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Leslie, Bangor
Tulipa cretica
Tulipa cretica
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Val Keegan, Bray
Tropaeolum azureum
Tropaeolum azureum
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Leslie, Bangor
Tulipa cretica
Tulipa cretica