Alpine Garden Society



01386 554790

Southport AGS SHOW 2014

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 2  3-pan1 entry
1st Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 3  1-pan 4 entries
1st Roger Beecham, Southport
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd John Richards, Hexham
CLASS 4  3-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 5  1-pan1 entry
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 6  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 7  1-pan 4 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 8  3-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 9  1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 10  1-pan 2 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 11  1-pan 4 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 12  3-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 13  1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Janet Aspland, Stourbridge
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 14  3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 15  1-pan 5 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 16  1-pan 9 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 17  1-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 18  1-pan 8 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 19  3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 20  1-pan 3 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 21  3-pan1 entry
1st Dave Mountfort, Derby
CLASS 22  1-pan 5 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 23  1-pan 6 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 24  1-pan10 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Dave Riley, Kendal
3rd Roger Beecham, Southport
CLASS 25  3-pan 5 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 26  1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 27  1-pan 9 entries
1st Don Peace, Yarm
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 28  1-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 29  1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 30  1-pan1 entry
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 31  1-pan 4 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 35  6-pan 3 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 36  3-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 37  1-pan 8 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 38  1-pan 7 entries
1st Vic Aspland, Stourbridge
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Janet Aspland, Stourbridge
CLASS 39  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 40  1-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 41  1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 42  3-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 43  1-pan 9 entries
1st Ian Instone, Leeds
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 44  1-pan 6 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 45  1-pan 8 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Don Peace, Yarm
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 46  1-pan 4 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 47  1-pan 4 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Dave Riley, Kendal
CLASS 48  1-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 49  3-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Bunn, Middlesborough
CLASS 50  1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Don Peace, Yarm
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 51  1-pan 6 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 52  1-pan 9 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 53  1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 54  1-pan 7 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd Don Peace, Yarm
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 55  1-pan 7 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 56  1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 57  1-pan 6 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 58  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 59  1-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 60  1-pan 5 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 61  1-pan1 entry
2nd Dave Riley, Kendal
CLASS 62  1-pan11 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Don Peace, Yarm
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 63  1-pan16 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 64  3-pan 6 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Don Peace, Yarm
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 65  1-pan10 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 66  1-pan 5 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 67  3-pan1 entry
1st Brian Burrow, Lancaster
CLASS 68  1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd John Richards, Hexham
CLASS 69  1-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Alan Furness, Hexham
3rd John Richards, Hexham
CLASS 70  3-pan 3 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Tommy Anderson, Kendal
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 71  1-pan 6 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd John Kirk, Rotherham
CLASS 72  3-pan 3 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Don Peace, Yarm
3rd Vic Aspland, Stourbridge
CLASS 75  6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 76  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 77  1-pan 2 entries
1st Frank Dobson, Scarisbrick
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 78  1-pan1 entry
1st Pamela Anderson, Kendal
CLASS 79  1-pan1 entry
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 80  1-pan1 entry
1st Paul Street, Derby
CLASS 81  1-pan 2 entries
1st Brenda Worsley, Woodford
2nd Tony Stanley, Darlington
CLASS 82  1-pan 3 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 83  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 84  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 85  1-pan 5 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 86  3-pan 5 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 87  1-pan 5 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Jackie Street, Derby
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 88  1-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 89  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 90  1-pan1 entry
1st Jackie Street, Derby
CLASS 95  3-pan1 entry
1st Pamela Anderson, Kendal
CLASS 96  1-pan 6 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd John Kirk, Rotherham
3rd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 97  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 98  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99  1-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 100  1-pan1 entry
2nd John Kirk, Rotherham
CLASS 101  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 102  3-pan1 entry
1st Jackie Street, Derby
CLASS 103  1-pan 5 entries
1st Frank Dobson, Scarisbrick
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Jackie Street, Derby
CLASS 104  3-pan 2 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Norman Davies, Bacup
CLASS 105  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 106  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Frank Dobson, Scarisbrick
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 110  3-pan 2 entries
1st Brenda Worsley, Woodford
2nd Rose Turner, Macclesfield
CLASS 111  1-pan 2 entries
1st Brenda Worsley, Woodford
2nd Rose Turner, Macclesfield
CLASS 112  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 113  1-pan1 entry
1st Rose Turner, Macclesfield
CLASS 114  1-pan1 entry
1st Rose Turner, Macclesfield
CLASS 115  1-pan 2 entries
1st Rose Turner, Macclesfield
2nd Brenda Worsley, Woodford
CLASS 116  1-pan 3 entries
1st Brenda Worsley, Woodford
2nd Julia mort, Blackpool
CLASS 117  1-pan1 entry
1st Julia mort, Blackpool
CLASS 118  1-pan1 entry
1st Julia mort, Blackpool