Alpine Garden Society



01386 554790

Northumb. AGS/SRGC SHOW 2014

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
1st Stan da Prato, Tranent
CLASS 2  3-pan 2 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 3  1-pan 3 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 4  3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Richards, Hexham
CLASS 5  1-pan10 entries
1st Sam Sutherland, Kincardine
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Mala Janes, Ponteland
CLASS 6  1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 7  1-pan 3 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd John Richards, Hexham
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 8  1-pan 2 entries
1st Chris Lilley, North Anston
2nd Georgina Instone, Leeds
CLASS 9  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 10  1-pan1 entry
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 11  1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 12  1-pan 3 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd John Richards, Hexham
CLASS 13  1-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 14  1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 15  1-pan 6 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd David Boyd, Powburn
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 16  1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 17  1-pan 2 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Mike Dale, Felton
CLASS 18  1-pan1 entry
1st Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 19  1-pan 3 entries
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
2nd Wilf Lombard, Whickham
3rd Darren Sleep, Carnforth
CLASS 20  3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 21  1-pan11 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Bill Robinson, Paisley
CLASS 22  1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 23  3-pan1 entry
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 24  1-pan 3 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 25  1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd David Boyd, Powburn
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 26  1-pan 4 entries
1st Jean Wyllie, Dunblane
2nd Don Peace, Yarm
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 27  1-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 28  1-pan 8 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd John Richards, Hexham
3rd Cyril Lafong, Glenrothes
CLASS 29  1-pan 4 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd George Young, Stocksfield
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 30  1-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 31  1-pan 2 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 32  1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 33  1-pan 2 entries
1st Stan da Prato, Tranent
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 34  1-pan 7 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 35  3-pan 2 entries
1st Stan da Prato, Tranent
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 36  1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Ian Instone, Leeds
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 37  1-pan 3 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 38  1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 39  1-pan 5 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 40  1-pan 4 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 41  1-pan1 entry
2nd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 42  1-pan 3 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 43  1-pan 3 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Cyril Lafong, Glenrothes
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 44  1-pan 5 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd George Young, Stocksfield
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 45  1-pan 2 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Mala Janes, Ponteland
CLASS 46  1-pan 4 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 50  6-pan 2 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 51  3-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd John Richards, Hexham
CLASS 52  3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 53  1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 54  3-pan 2 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 55  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 56  1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 57  1-pan 4 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 58  3-pan 7 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 59  1-pan1 entry
1st Sam Sutherland, Kincardine
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 60  1-pan 3 entries
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 61  1-pan 5 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 62  1-pan 2 entries
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 63  1-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 64  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 65  1-pan 5 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 66  1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 67  1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd George Young, Stocksfield
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 68  1-pan 9 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd David Boyd, Powburn
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 69  3-pan 2 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 70  1-pan 5 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Sam Sutherland, Kincardine
CLASS 71  1-pan 3 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 72  1-pan 3 entries
1st Wilf Lombard, Whickham
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 73  1-pan1 entry
1st Darren Sleep, Carnforth
CLASS 74  1-pan 3 entries
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
2nd George Young, Stocksfield
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 75  3-pan 3 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 76  1-pan11 entries
1st Chris Lilley, North Anston
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 77  3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 78  1-pan 6 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd George Young, Stocksfield
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 79  3-pan1 entry
1st Anne Wright, York
CLASS 80  1-pan10 entries
1st John Lee, Glasgow
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Anne Wright, York
CLASS 81  3-pan 8 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd David Boyd, Powburn
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 82  3-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 83  1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 84  1-pan 8 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Brian Burrow, Lancaster
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 85  1-pan 9 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 86  1-pan 6 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd David Boyd, Powburn
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 87  1-pan 6 entries
1st Wilf Lombard, Whickham
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Mala Janes, Ponteland
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 88  1-pan1 entry
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 89  1-pan 2 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 90  1-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 91  1-pan 3 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 92  1-pan 8 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 93  3-pan 2 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 94  1-pan 5 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Don Peace, Yarm
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 95  1-pan 9 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 96  1-pan1 entry
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 97  3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 98  1-pan 6 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd John & Clare Dower, Frodsham
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 99  3-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd John Richards, Hexham
CLASS 100  1-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd John Richards, Hexham
CLASS 101  1-pan 4 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 102  1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 103  6-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 104  3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 105  1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 106  3-pan 3 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd George Young, Stocksfield
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 107  1-pan 9 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Don Peace, Yarm
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 108  1-pan 9 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Cyril Lafong, Glenrothes
3rd Anne Wright, York
CLASS 110  3-pan1 entry
1st Tony Stanley, Darlington
CLASS 111  1-pan 2 entries
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 112  1-pan1 entry
1st Tony Stanley, Darlington
CLASS 113  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 114  1-pan 2 entries
1st Christine Boulby, Acklington
2nd Norman Davies, Bacup
CLASS 115  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 116  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 117  1-pan 2 entries
1st Pearl Dale, Felton
2nd Norman Davies, Bacup
CLASS 118  3-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 119  1-pan1 entry
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 120  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 121  1-pan 5 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 122  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 123  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 124  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 125  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 126  1-pan 3 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 127  1-pan1 entry
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 128  1-pan 2 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd Lynn Henderson, Stoneyburn
CLASS 129  3-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
3rd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 130  1-pan 4 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 131  1-pan 4 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Christine Boulby, Acklington
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 132  1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 133  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Pamela Anderson, Kendal
3rd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 134  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 135  1-pan1 entry
1st Pamela Anderson, Kendal
CLASS 136  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 137  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Jackie Parker, Hexham
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 138  1-pan 3 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 139  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 140  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Heather Barraclough, Bradford
CLASS 141  1-pan 2 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 142  1-pan1 entry
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 143  1-pan 2 entries
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 144  1-pan 2 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 145  3-pan1 entry
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 146  1-pan 4 entries
1st Christine Boulby, Acklington
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 160  3-pan 2 entries
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
2nd Janet Fielden, Appleby
CLASS 161  1-pan 3 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Janet Fielden, Appleby
CLASS 162  1-pan 2 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Janet Fielden, Appleby
CLASS 163  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 164  1-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 165  1-pan 3 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Janet Fielden, Appleby
CLASS 166  1-pan 3 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Janet Fielden, Appleby
CLASS 167  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 168  1-pan0 entries
NO RESULTS