Alpine Garden Society



01386 554790

East Lancashire AGS SHOW 2014

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 2  3-pan 2 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 3  1-pan 5 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 4  3-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 5  1-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 6  3-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 7  1-pan 6 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 8  3-pan1 entry
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 9  1-pan 9 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Tommy Anderson, Kendal
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 10  1-pan 2 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 11  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 12  3-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 13  1-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 14  1-pan1 entry
1st Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 15  3-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 16  1-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 17  1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 18  3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 19  1-pan 5 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 20  1-pan1 entry
1st Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 21  3-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 22  1-pan 4 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd George Young, Stocksfield
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 23  1-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 24  1-pan 3 entries
1st Chris Lilley, North Anston
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 25  3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 26  1-pan 7 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 27  1-pan 4 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Chris Lilley, North Anston
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 28  1-pan1 entry
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 29  1-pan 6 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 30  1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 31  3-pan 2 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 32  1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 33  1-pan1 entry
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 34  1-pan 4 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 35  3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 36  1-pan 2 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 37  1-pan 5 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 38  1-pan 4 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 39  1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 40  3-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 41  1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 42  1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 43  1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 44  1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 45  1-pan 4 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 50  6-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 51  3-pan10 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 52  1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 53  1-pan 5 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 54  1-pan 6 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 55  3-pan 7 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Frank Hoyle, Chipping
CLASS 56  1-pan 8 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 57  1-pan 4 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 58  1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Chris Lilley, North Anston
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 59  1-pan 6 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Janet Aspland, Stourbridge
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 60  1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 61  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 62  1-pan10 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd John Richards, Hexham
CLASS 63  1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Chris Lilley, North Anston
CLASS 64  1-pan 4 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 65  1-pan10 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd David Charlton, Derby
CLASS 66  3-pan1 entry
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 67  1-pan 9 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 68  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 69  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 70  3-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Don Peace, Yarm
3rd Les Brown, Southport
CLASS 71  1-pan14 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 72  3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 73  1-pan 9 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Mala Janes, Ponteland
CLASS 74  3-pan1 entry
2nd Della Kerr, Darlington
CLASS 75  1-pan 7 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Les Brown, Southport
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 76  1-pan 8 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 77  3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 78  1-pan 5 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 79  1-pan 7 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Mala Janes, Ponteland
CLASS 80  1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 81  1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd George Young, Stocksfield
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 82  1-pan 4 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 83  1-pan 6 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 84  1-pan 3 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 85  1-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 86  3-pan 4 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Don Peace, Yarm
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 87  1-pan 9 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 88  1-pan 3 entries
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 89  1-pan 3 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd David Charlton, Derby
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 90  1-pan1 entry
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 95  3-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 96  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Heather Barraclough, Bradford
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 97  1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 98  3-pan 2 entries
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 99  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 100  1-pan1 entry
1st Bob Worsley, Woodford
CLASS 101  1-pan 4 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 102  1-pan 2 entries
1st Norma Pagdin, Elwick
2nd Tony Stanley, Darlington
CLASS 103  1-pan1 entry
1st Bob Worsley, Woodford
CLASS 104  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 105  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 106  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 107  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 108  1-pan1 entry
1st Heather Barraclough, Bradford
CLASS 115  3-pan1 entry
1st Tony Stanley, Darlington
CLASS 116  1-pan 4 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Tony Stanley, Darlington
CLASS 117  1-pan1 entry
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 118  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Pamela Anderson, Kendal
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 119  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 120  1-pan1 entry
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 121  1-pan1 entry
1st Tony Stanley, Darlington
CLASS 122  1-pan1 entry
1st Tony Stanley, Darlington
CLASS 123  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 124  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 125  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 126  3-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 127  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 128  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 129  3-pan1 entry
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 130  1-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 131  1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
3rd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 132  1-pan 4 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 140  3-pan 2 entries
1st Gavin Sowerby, Mablethorpe
2nd Reg Birch, Middleton
CLASS 141  1-pan 2 entries
1st Michael Prosser, Flixton
2nd John Holden, Rawtenstall
CLASS 142  1-pan 2 entries
1st Reg Birch, Middleton
2nd John Holden, Rawtenstall
CLASS 143  1-pan 2 entries
1st John Holden, Rawtenstall
2nd Michael Prosser, Flixton
CLASS 144  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 145  1-pan1 entry
1st Reg Birch, Middleton
CLASS 146  1-pan 2 entries
1st John Holden, Rawtenstall
3rd Michael Prosser, Flixton
CLASS 147  1-pan1 entry
1st Michael Prosser, Flixton
CLASS 148  1-pan1 entry
1st John Holden, Rawtenstall
CLASS 149  1-pan 2 entries
1st Reg Birch, Middleton
3rd Michael Prosser, Flixton