Alpine Garden Society



01386 554790

Kendal AGS/SRGC SHOW 2014

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 2  3-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 3  1-pan 7 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 4  3-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 5  1-pan1 entry
1st Chris Lilley, North Anston
CLASS 6  3-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 7  1-pan 2 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 8  1-pan 3 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 9  1-pan 4 entries
1st Terry Mitchell, Ossett
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd John Richards, Hexham
CLASS 10  3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 11  1-pan 3 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Edward Barraclough, Bradford
3rd Mala Janes, Ponteland
CLASS 12  3-pan 3 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Stella & David Rankin, Lasswade
CLASS 13  1-pan 7 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Sam Sutherland, Kincardine
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 14  6-pan1 entry
2nd Stan da Prato, Tranent
CLASS 15  3-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 16  1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Steve Walters, Shelley
CLASS 17  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 18  1-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 19  3-pan 3 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 20  1-pan 8 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd John Richards, Hexham
CLASS 21  1-pan 5 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Alan Furness, Hexham
3rd John Fitzpatrick, Hereford
CLASS 22  3-pan 2 entries
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 23  1-pan 8 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Stella & David Rankin, Lasswade
CLASS 24  1-pan1 entry
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 25  3-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 26  1-pan 4 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Jim McGregor, Worcester
CLASS 27  1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Chris Lilley, North Anston
CLASS 28  3-pan 2 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd Stan da Prato, Tranent
CLASS 29  1-pan 4 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Stella & David Rankin, Lasswade
CLASS 30  1-pan 5 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Darren Sleep, Carnforth
3rd John Lee, Glasgow
CLASS 31  1-pan 5 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 32  1-pan 3 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 33  1-pan 3 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 34  1-pan 5 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 35  3-pan1 entry
1st Dave Riley, Kendal
CLASS 36  1-pan 7 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Robert Dodds, Carlisle
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 37  1-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 38  1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 39  3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Stan da Prato, Tranent
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 40  1-pan 6 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Stella & David Rankin, Lasswade
CLASS 41  1-pan 8 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Stella & David Rankin, Lasswade
CLASS 42  1-pan 2 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Sue Flanigan, Thirsk
CLASS 43  1-pan 5 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 44  1-pan 4 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 45  6-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 46  3-pan12 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Brian Burrow, Lancaster
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 47  1-pan15 entries
1st Darren Sleep, Carnforth
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Cyril Lafong, Glenrothes
CLASS 48  3-pan1 entry
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 49  3-pan 2 entries
1st Margaret &Henry Taylor, Invergowrie
2nd John Richards, Hexham
CLASS 50  1-pan 7 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Margaret &Henry Taylor, Invergowrie
CLASS 51  3-pan1 entry
1st Stan da Prato, Tranent
CLASS 52  1-pan10 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 53  3-pan 5 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd George Young, Stocksfield
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 54  1-pan22 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd George Young, Stocksfield
3rd Sam Sutherland, Kincardine
CLASS 55  1-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 56  1-pan 5 entries
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 57  3-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 58  1-pan 2 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 59  1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 60  1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Terry Mitchell, Ossett
3rd John Richards, Hexham
CLASS 61  3-pan 4 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Don Peace, Yarm
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 62  1-pan10 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 63  1-pan 6 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd George Young, Stocksfield
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 64  1-pan 5 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd George Young, Stocksfield
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 65  1-pan 8 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 66  1-pan1 entry
1st Darren Sleep, Carnforth
CLASS 67  3-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Les Brown, Southport
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 68  1-pan18 entries
1st Margaret &Henry Taylor, Invergowrie
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 69  1-pan1 entry
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 70  3-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 71  1-pan10 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd Don Peace, Yarm
3rd Jim McGregor, Worcester
CLASS 72  1-pan 8 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Kath Rimmer, Eccleston
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 73  1-pan 5 entries
1st George Young, Stocksfield
3rd Russell Hall, Wolsingham
3rd John Lee, Glasgow
CLASS 74  1-pan 4 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 75  1-pan 3 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Cyril Lafong, Glenrothes
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 76  1-pan 5 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Stella & David Rankin, Lasswade
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 77  3-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 78  1-pan13 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 79  1-pan 4 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 80  3-pan 4 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 81  1-pan10 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 82  3-pan 4 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Don Peace, Yarm
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 85  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86  1-pan 2 entries
1st Sue Flanigan, Thirsk
2nd George Jaworski, Ambleside
CLASS 87  3-pan 2 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 88  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 89  1-pan 3 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 90  1-pan1 entry
1st Alan Oatway, Newby Bridge
CLASS 91  1-pan1 entry
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 92  1-pan 2 entries
1st Bob Worsley, Woodford
3rd Steve Walters, Shelley
CLASS 93  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Sue Flanigan, Thirsk
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 94  1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd George Jaworski, Ambleside
CLASS 95  1-pan 2 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 96  1-pan1 entry
1st Tony Stanley, Darlington
CLASS 97  3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 98  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Christine Boulby, Acklington
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 99  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 100  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 101  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 102  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 103  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 104  1-pan 5 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Frank Dobson, Scarisbrick
CLASS 105  1-pan 2 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
CLASS 106  1-pan 5 entries
1st Sue Flanigan, Thirsk
2nd Norman Davies, Bacup
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 107  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Steve Walters, Shelley
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 108  1-pan 3 entries
1st Sue Flanigan, Thirsk
2nd Heather Barraclough, Bradford
3rd Alan Oatway, Newby Bridge
CLASS 112  3-pan 5 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Sue Flanigan, Thirsk
3rd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 113  1-pan 7 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Heather Barraclough, Bradford
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 114  3-pan 4 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 115  1-pan1 entry
1st Alan Oatway, Newby Bridge
CLASS 116  1-pan 4 entries
1st Christine Boulby, Acklington
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 117  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 118  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 119  1-pan 3 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Steve Walters, Shelley
CLASS 120  1-pan 6 entries
1st Bob Worsley, Woodford
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 121  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Christine Boulby, Acklington
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 122  1-pan 5 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 123  1-pan1 entry
1st Steve Walters, Shelley
CLASS 124  1-pan 4 entries
1st Ben Nottingham, Leeds
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 125  1-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 126  1-pan 3 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 127  1-pan 3 entries
1st Christine Boulby, Acklington
2nd Steve Walters, Shelley
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 132  3-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 133  1-pan 2 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 134  1-pan 3 entries
1st Pat Murphy, Windermere
CLASS 135  3-pan1 entry
2nd Pat Murphy, Windermere
CLASS 136  1-pan 5 entries
1st Mary Stebbings, Kendal
2nd Janet Fielden, Appleby
CLASS 137  1-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 138  1-pan1 entry
1st Janet Fielden, Appleby
CLASS 139  1-pan 3 entries
1st Pat Murphy, Windermere
2nd Mary Stebbings, Kendal
3rd Steve Walters, Shelley
CLASS 140  1-pan1 entry
1st Pat Murphy, Windermere
CLASS 141  1-pan 2 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 142  1-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 143  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 144  1-pan 2 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Pat Murphy, Windermere
CLASS 145  1-pan1 entry
1st David Morris, Caton, Lancaste