Alpine Garden Society



01386 554790

North Midland AGS SHOW 2014

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
1st Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 2  3-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 3  1-pan 2 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 4  3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5  3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 6  1-pan1 entry
1st Chris Lilley, North Anston
CLASS 7  3-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 8  1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 9  1-pan 2 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 10  1-pan 4 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd John & Clare Dower, Frodsham
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 11  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 12  1-pan1 entry
1st Brian Russ, Ormskirk
CLASS 13  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 14  1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 15  1-pan 4 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 16  1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 17  1-pan 6 entries
1st Cliff Booker, Whitworth
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd David Charlton, Derby
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 18  1-pan 4 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd David Charlton, Derby
3rd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 19  3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 20  1-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 21  3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 22  1-pan 5 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 23  1-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 24  1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 25  3-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 26  3-pan1 entry
1st Les Brown, Southport
CLASS 27  1-pan 9 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 28  3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 29  1-pan 3 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 30  3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 31  1-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Don Peace, Yarm
3rd John Richards, Hexham
CLASS 32  1-pan 3 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 33  1-pan 6 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 34  1-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 35  3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 36  1-pan 6 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Dave Newsome, Dronfield
CLASS 37  1-pan 6 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 38  3-pan1 entry
1st John Savage, Church Warsop
CLASS 39  1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 40  1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 41  3-pan 5 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 42  1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd David Charlton, Derby
CLASS 43  3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 44  1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 45  1-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd George Young, Stocksfield
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 46  1-pan1 entry
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 47  1-pan 2 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 48  1-pan 5 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Heather Barraclough, Bradford
CLASS 49  6-pan1 entry
2nd Chris Lilley, North Anston
CLASS 50  3-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd George Young, Stocksfield
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 51  1-pan 7 entries
1st David Charlton, Derby
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 52  3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 53  3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Vic Aspland, Stourbridge
CLASS 54  3-pan 7 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 55  1-pan 9 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 56  1-pan 5 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 57  1-pan 7 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 58  1-pan 6 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 59  1-pan 2 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 60  1-pan 6 entries
1st Janet Aspland, Stourbridge
2nd Vic Aspland, Stourbridge
3rd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 61  1-pan 4 entries
1st David Charlton, Derby
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 62  1-pan11 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 63  1-pan 3 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 64  3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 65  3-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 66  1-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 67  3-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 68  1-pan13 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd John Savage, Church Warsop
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 69  3-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Don Peace, Yarm
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 70  1-pan 7 entries
1st Janet Aspland, Stourbridge
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 71  1-pan 6 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 72  3-pan 4 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Ian Instone, Leeds
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 73  1-pan10 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Tony Lee, Long Eaton
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 74  1-pan 6 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 75  1-pan 4 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 76  1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 77  1-pan 2 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 78  1-pan10 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 79  1-pan 6 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 80  1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 81  3-pan1 entry
2nd John Richards, Hexham
CLASS 82  1-pan1 entry
1st Brian Burrow, Lancaster
CLASS 83  1-pan 3 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd John Richards, Hexham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 84  1-pan1 entry
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 85  3-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd John Richards, Hexham
CLASS 86  3-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd David Charlton, Derby
CLASS 87  1-pan 8 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd George Young, Stocksfield
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 88  1-pan 6 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 89  3-pan 2 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd Don Peace, Yarm
CLASS 91  3-pan1 entry
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 92  1-pan 2 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
2nd Bob Worsley, Woodford
CLASS 93  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 94  3-pan1 entry
1st Tony Stanley, Darlington
CLASS 95  1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 96  1-pan1 entry
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 97  1-pan 3 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 98  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 99  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 100  1-pan 3 entries
1st John Kirk, Rotherham
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 101  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 102  1-pan1 entry
1st Norman Davies, Bacup
CLASS 103  1-pan 4 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 104  1-pan 5 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Joseph Bramley, Chesterfield
CLASS 105  1-pan 4 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd John Kirk, Rotherham
CLASS 106  1-pan 3 entries
1st Joseph Bramley, Chesterfield
2nd Margaret & Tony Taziker, Thornton
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 111  3-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Pauline Carless, Redditch
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 112  1-pan 8 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 113  1-pan 5 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Bob Worsley, Woodford
CLASS 114  1-pan 4 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 115  1-pan 3 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 116  1-pan1 entry
1st Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 117  3-pan1 entry
1st Bob Worsley, Woodford
CLASS 118  1-pan 3 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd John Kirk, Rotherham
CLASS 119  1-pan 3 entries
1st Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
2nd Michael Clement, Wolverhampton
CLASS 120  3-pan 4 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 121  1-pan 7 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Heather Barraclough, Bradford
CLASS 122  1-pan 5 entries
1st Margaret & Tony Taziker, Thornton
2nd Bob Worsley, Woodford
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 123  1-pan 6 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Norman Davies, Bacup
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 124  1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
3rd Pauline Carless, Redditch
CLASS 131  3-pan1 entry
1st Gavin Sowerby, Mablethorpe
CLASS 132  1-pan 2 entries
1st Adam Bramley, Chesterfield
2nd Gavin Sowerby, Mablethorpe
CLASS 133  1-pan1 entry
1st Adam Bramley, Chesterfield
CLASS 134  1-pan1 entry
2nd Gavin Sowerby, Mablethorpe
CLASS 135  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 136  1-pan1 entry
1st Adam Bramley, Chesterfield
CLASS 137  1-pan1 entry
1st Adam Bramley, Chesterfield
CLASS 138  1-pan1 entry
1st Joseph Bramley, Chesterfield
CLASS 139  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 140  1-pan1 entry
1st Joseph Bramley, Chesterfield
CLASS 141  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 142  1-pan0 entries
NO RESULTS