Alpine Garden Society



01386 554790

Merit Medals and Bars won in 2014

Gold Bars
NewcastleGold Bar (28)Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
NewcastleGold Bar (16)Don Peace, Yarm
Loughborough AutumnGold Bar (1)Peter Farkasch, Sandbach
Autumn SouthGold Bar (Art:1)Caroline Jackson-Houlston, Risinghurst
Summer Mid-WestGold Bar (3)Wilma & Jim Wright, Southport
Summer NorthGold Bar (13)Lee & Julie Martin, Pevensey
SouthportGold Bar (43)Cecilia Coller, Norwich
MalvernGold Bar (5)Ron & Hilary Price, Eccles
MalvernGold Bar (8)Robert Rolfe, Nottingham
LondonGold Bar (5)Alan Newton, Ponteland
DublinGold Bar (15)Don Peace, Yarm
ClevelandGold Bar (2)Ian Instone, Leeds
MidlandGold Bar (3)Alan & Janet Cook, Dinton
MidlandGold Bar (26)Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
North MidlandGold Bar (42)Cecilia Coller, Norwich
North MidlandGold Bar (7)Geoff Mawson, Dronfield
Ulster 75thGold Bar (Art:1)Joan & Liam McCaughey, Ballinderry Upp
South WestGold Bar (15)Paul & Gill Ranson, Chippenham
Northumb.Gold Bar (2)Peter Hood, Hetton-le-Hole
East LancashireGold Bar (1)Chris Lilley, North Anston
KendalGold Bar (14)Don Peace, Yarm
KendalGold Bar (8)Jim Almond, Shrewsbury
LoughboroughGold Bar (27)Geoff Rollinson, Holmfirth
LoughboroughGold Bar (6)Eric Jarrett, Stroud
LoughboroughGold Bar (Art:6)Jean Morris, Berkhamsted
Early SpringGold Bar (27)Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
South WalesGold Bar (1)David Richards, Cheltenham
Gold Medals
NewcastleGold medalHelen Kidman, Ebchester
Loughborough AutumnGold medalMichael Sullivan, Brentwood
MidlandGold medalTim Lever, Aberconway Nurs
Northumb.Gold medalMala Janes, Ponteland
LoughboroughGold medal(Art)Graham Nicholls, Timsbury
Silver Bars
NewcastleSilver Bar (1)Bob Worsley, Woodford
Summer Mid-WestSilver Bar (5)Brian Sulman, Mildenhall
Summer NorthSilver Bar (4)Paul Street, Derby
MalvernSilver Bar (1)Colin& Kathleen Billington, Chipping
East AngliaSilver Bar (4)Brian Sulman, Mildenhall
ClevelandSilver Bar (1)Norma Pagdin, Elwick
MidlandSilver Bar (3)Brian Sulman, Mildenhall
North MidlandSilver Bar (2)Tony Stanley, Darlington
North MidlandSilver Bar (3)Norman Davies, Bacup
KentSilver Bar (1)Peter Hardy, Sible Hedingham
KendalSilver Bar (2)Norman Davies, Bacup
LoughboroughSilver Bar (1)Peter Taggart, Belper
LoughboroughSilver Bar (1)Tony Stanley, Darlington
South WalesSilver Bar (4)Peter Summers, ChippingSodbury
Silver Medals
Summer NorthSilver medalPauline Carless, Redditch
LondonSilver medalColin Rogers, Holloway
MidlandSilver medalBob Worsley, Woodford
Ulster 75thSilver medal(Art)Maeve Spotswood, Bray
KendalSilver medalTim Lever, Aberconway Nurs
KendalSilver medalChristine Boulby, Acklington
Early SpringSilver medalBob Fenwick, Woking
Bronze Medals
NewcastleBronze medalLawrence Peet, Harrogate
Loughborough AutumnBronze medalIgor Bronstein, Oxford
Autumn SouthBronze medal(Art)Vincent Daniels, Woodford Green
Summer Mid-WestBronze medalBrenda Nickels, Malvern
East AngliaBronze medalDavid & Liz Livermore, Barley
DublinBronze medalFrank Lavery, Dublin 4
MidlandBronze medalSonia Morris, Stourbridge
Ulster 75thBronze medalMac Dunlop, Glenoe
South WestBronze medalDuncan Bennett, Pensilva
Northumb.Bronze medalElizabeth Dodds, Carlisle
Northumb.Bronze medalKeith Blundell, Chopwell
KendalBronze medalSteve Walters, Shelley
LoughboroughBronze medalJoseph Bramley, Chesterfield
Early SpringBronze medalJanine Doulton, Folkestone