Alpine Garden Society



01386 554790

Northumb. AGS/SRGC SHOW 2013

Class Results

CLASS 1  6-pan1 entry
1st David Boyd, Powburn
CLASS 2  3-pan 4 entries
1st Cyril Lafong, Glenrothes
2nd Don Peace, Yarm
3rd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 3  1-pan 8 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 4  3-pan 5 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 5  1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 6  1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 7  1-pan 8 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 8  1-pan 2 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 9  1-pan 2 entries
1st Eric Rainford, Brayton
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 10  1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 11  1-pan 2 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
3rd Tony Taziker, Thornton
CLASS 12  1-pan 2 entries
2nd David Boyd, Powburn
3rd John Richards, Hexham
CLASS 13  1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 14  1-pan 5 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Russell Hall, Wolsingham
CLASS 15  1-pan 2 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd David Boyd, Powburn
CLASS 16  1-pan 7 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 17  1-pan 2 entries
1st David Millward, East Linton
2nd David Boyd, Powburn
CLASS 18  1-pan1 entry
1st Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 19  1-pan 2 entries
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
2nd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 20  3-pan1 entry
1st Ian Christie, Kirriemuir
CLASS 21  1-pan12 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Anne Wright, York
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 22  1-pan 2 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 23  3-pan 2 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 24  1-pan 2 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 25  1-pan 7 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 26  1-pan 2 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 27  1-pan 2 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd John Bunn, Middlesborough
CLASS 28  1-pan 6 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 29  1-pan 3 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd David Boyd, Powburn
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 30  1-pan 2 entries
1st John Richards, Hexham
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 31  1-pan 3 entries
1st Jean Wyllie, Dunblane
2nd George Young, Stocksfield
3rd Dave Newsome, Dronfield
CLASS 32  1-pan 2 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 33  1-pan 4 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 34  1-pan 2 entries
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 35  3-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 36  1-pan 5 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd David Boyd, Powburn
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 37  1-pan 5 entries
1st Susan Tindall, Ballynahinch
2nd George Young, Stocksfield
3rd John Richards, Hexham
CLASS 38  1-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd David Millward, East Linton
CLASS 39  1-pan 8 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 40  1-pan 5 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 41  1-pan 4 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 42  1-pan 4 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 43  1-pan 2 entries
2nd John Richards, Hexham
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 44  1-pan 2 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Anne Wright, York
CLASS 45  1-pan 3 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Anne Wright, York
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 46  1-pan 4 entries
1st John & Clare Dower, Frodsham
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 50  6-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 51  3-pan16 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Ian Christie, Kirriemuir
CLASS 52  3-pan 3 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Anne Wright, York
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 53  1-pan14 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Don Peace, Yarm
3rd Russell Hall, Wolsingham
CLASS 54  3-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 55  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 56  1-pan 7 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd John Richards, Hexham
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 57  1-pan 6 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd John Richards, Hexham
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 58  3-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 59  1-pan13 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd David Millward, East Linton
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 60  1-pan 7 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 61  1-pan 6 entries
1st Andrew Radley, Auchterarder
2nd Robin Pickering, Goole
3rd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 62  1-pan 3 entries
1st Jean Wyllie, Dunblane
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd David Millward, East Linton
CLASS 63  1-pan 2 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 64  1-pan 2 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 65  1-pan 5 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 66  1-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 67  1-pan18 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Eric Rainford, Brayton
CLASS 68  1-pan 9 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 69  3-pan 2 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 70  1-pan13 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 71  1-pan 2 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 72  1-pan 2 entries
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 73  1-pan1 entry
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 74  1-pan1 entry
1st Ian Christie, Kirriemuir
CLASS 75  3-pan 4 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 76  1-pan 9 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 77  3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 78  1-pan10 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Cyril Lafong, Glenrothes
CLASS 79  3-pan 4 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Anne Wright, York
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 80  1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 81  3-pan 7 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 82  3-pan 3 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd David Boyd, Powburn
CLASS 83  1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 84  1-pan 6 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 85  1-pan10 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd David Boyd, Powburn
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 86  1-pan 7 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 87  1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Mala Janes, Ponteland
CLASS 88  1-pan 7 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 89  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 90  1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 91  1-pan1 entry
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 92  1-pan 3 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 93  3-pan 3 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 94  1-pan 7 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Don Peace, Yarm
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 95  1-pan 8 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Alan Furness, Hexham
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 96  1-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Dave Newsome, Dronfield
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 97  3-pan 2 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 98  1-pan 9 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 99  3-pan1 entry
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 100  1-pan 2 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Dave Riley, Kendal
CLASS 101  1-pan 4 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 102  1-pan 3 entries
1st Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 103  3-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 104  1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 105  3-pan 8 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Don Peace, Yarm
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 106  1-pan10 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Don Peace, Yarm
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 107  3-pan 3 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 108  1-pan 5 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 110  3-pan 4 entries
1st Sue Flanigan, Thirsk
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 111  1-pan 4 entries
1st Sue Flanigan, Thirsk
2nd Jackie Parker, Hexham
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 112  1-pan 6 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 113  1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
3rd Jackie Parker, Hexham
CLASS 114  1-pan 2 entries
1st Jeanne Mason, Edinburgh
2nd Tony Taziker, Thornton
CLASS 115  1-pan 5 entries
1st Norma Pagdin, Elwick
2nd Jackie Parker, Hexham
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 116  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 117  1-pan 4 entries
1st Barry Richardson, Skelton
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Norman Davies, Bacup
CLASS 118  3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 119  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 120  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 121  1-pan 5 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Jackie Parker, Hexham
CLASS 122  1-pan1 entry
2nd George Jaworski, Ambleside
CLASS 123  1-pan1 entry
1st Georgina Instone, Leeds
CLASS 124  1-pan 4 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Sue Flanigan, Thirsk
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 125  1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 126  1-pan 6 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 127  1-pan 3 entries
1st Sue Flanigan, Thirsk
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Tony Stanley, Darlington
CLASS 128  1-pan 3 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Lois Henderson, Abergele
3rd Lynn Henderson, Stoneyburn
CLASS 129  3-pan 7 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 130  1-pan 4 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Tony Stanley, Darlington
CLASS 131  1-pan 3 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Barry Richardson, Skelton
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 132  1-pan 3 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Christine Boulby, Acklington
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 133  1-pan 5 entries
1st Carola Young, Stocksfield
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 134  1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 135  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Pamela Anderson, Kendal
3rd John Kirk, Rotherham
CLASS 136  1-pan 4 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 137  1-pan 5 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Jackie Parker, Hexham
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 138  1-pan 7 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Tony Taziker, Thornton
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 139  1-pan 3 entries
1st Norman Davies, Bacup
2nd Tony Taziker, Thornton
3rd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 140  1-pan 5 entries
1st Sue Flanigan, Thirsk
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 141  1-pan1 entry
1st Georgina Instone, Leeds
CLASS 142  1-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Georgina Instone, Leeds
CLASS 143  1-pan1 entry
1st Heather Barraclough, Bradford
CLASS 144  1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 145  3-pan 2 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 146  1-pan 4 entries
1st Barry Richardson, Skelton
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 160  3-pan 2 entries
1st Alan Oatway, Newby Bridge
2nd Margaret Taziker, Thornton
CLASS 161  1-pan 5 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Tony Taziker, Thornton
3rd Alan Oatway, Newby Bridge
CLASS 162  1-pan 3 entries
1st Steve Walters, Shelley
3rd Keith Blundell, Chopwell
3rd Alan Oatway, Newby Bridge
CLASS 163  1-pan1 entry
1st Alan Oatway, Newby Bridge
CLASS 164  1-pan1 entry
1st John Kirk, Rotherham
CLASS 165  1-pan 5 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd Keith Blundell, Chopwell
3rd Steve Walters, Shelley
CLASS 166  1-pan 5 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Margaret Taziker, Thornton
3rd Keith Blundell, Chopwell
CLASS 167  1-pan 2 entries
1st Steve Walters, Shelley
2nd Alan Oatway, Newby Bridge
CLASS 168  1-pan1 entry
1st Steve Walters, Shelley