Alpine Garden Society



01386 554790

Northumberland 40th Anniversary SHOW 2012

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
2nd Stan da Prato, Tranent
CLASS 3 1-pan 4 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Margaret Pickering, Goole
3rd John Richards, Hexham
CLASS 4 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 5 1-pan 4 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 6 1-pan 5 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 7 1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 8 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Chris Lilley, North Anston
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 10 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 11 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 12 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd John Richards, Hexham
CLASS 13 1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 14 1-pan 2 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Mike Dale, Felton
CLASS 15 1-pan 4 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd David Boyd, Powburn
CLASS 16 1-pan 3 entries
1st Chris Lilley, North Anston
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 17 1-pan 5 entries
1st Brian Davidson, Gatehouse of Fl
2nd David Millward, East Linton
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 18 1-pan 3 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 19 1-pan1 entry
1st Darren Sleep, Carnforth
CLASS 20 3-pan 3 entries
2nd Stan da Prato, Tranent
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 21 1-pan 7 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Russell Hall, Wolsingham
3rd Anne Wright, York
CLASS 22 1-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 23 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 24 1-pan1 entry
1st Peter Maguire, Gosforth
CLASS 25 1-pan 5 entries
1st David Millward, East Linton
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Mike Dale, Felton
CLASS 27 1-pan 3 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 28 1-pan 2 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Sam Sutherland, Kincardine
CLASS 29 1-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 31 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 32 1-pan 4 entries
1st Stan da Prato, Tranent
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 34 1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 35 3-pan 3 entries
1st Stan da Prato, Tranent
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 36 1-pan 5 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd John & Clare Dower, Frodsham
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 37 1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd John Bunn, Middlesborough
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 38 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Dave Newsome, Dronfield
CLASS 39 1-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Wilf Lombard, Whickham
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 40 1-pan1 entry
1st John Bunn, Middlesborough
CLASS 41 1-pan 2 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 42 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 43 1-pan1 entry
1st Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 44 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 45 1-pan 3 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Anne Wright, York
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 46 1-pan 4 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd John & Clare Dower, Frodsham
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 50 6-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 51 3-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 52 3-pan 3 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 53 1-pan 8 entries
1st Wilf Lombard, Whickham
2nd Russell Hall, Wolsingham
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 54 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 55 1-pan 4 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 56 1-pan 6 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd John Richards, Hexham
CLASS 57 1-pan 9 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd John Richards, Hexham
CLASS 58 3-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 59 1-pan14 entries
1st Sam Sutherland, Kincardine
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 60 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 61 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Robin Pickering, Goole
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 62 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Anne Wright, York
3rd David Millward, East Linton
CLASS 63 1-pan 2 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd John Bunn, Middlesborough
CLASS 64 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 65 1-pan 7 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Sam Sutherland, Kincardine
3rd John Richards, Hexham
CLASS 66 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 67 1-pan 3 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Russell Hall, Wolsingham
CLASS 68 1-pan10 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd John Lee, Glasgow
3rd Chris Lilley, North Anston
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 69 3-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 70 1-pan 7 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 71 1-pan 3 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 72 1-pan 4 entries
1st Darren Sleep, Carnforth
2nd Wilf Lombard, Whickham
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 73 1-pan1 entry
1st John & Clare Dower, Frodsham
CLASS 74 1-pan 6 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Les Brown, Southport
CLASS 75 3-pan 3 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 76 1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 77 3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 78 1-pan 6 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Trevor & Angie Jones, Dickleburgh
CLASS 79 3-pan 2 entries
1st Anne Wright, York
2nd Stan da Prato, Tranent
CLASS 80 1-pan 8 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Bill Robinson, Paisley
CLASS 81 3-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd David Boyd, Powburn
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 82 3-pan 4 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd George Young, Stocksfield
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 83 1-pan 3 entries
1st Sam Sutherland, Kincardine
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 84 1-pan10 entries
1st Mala Janes, Ponteland
2nd George Young, Stocksfield
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 85 1-pan 7 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 86 1-pan 7 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 87 1-pan 9 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Mala Janes, Ponteland
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 88 1-pan 6 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 89 1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 90 1-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 91 1-pan 4 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Stan da Prato, Tranent
CLASS 92 1-pan 8 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 93 3-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 94 1-pan 8 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 95 1-pan 7 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 96 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Dave Newsome, Dronfield
CLASS 97 3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 98 1-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 99 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 100 1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Richards, Hexham
3rd Frank & Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 101 3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 102 1-pan1 entry
1st Alan Furness, Hexham
CLASS 103 3-pan 4 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd George Young, Stocksfield
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 104 1-pan10 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 105 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 106 1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Anne Wright, York
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 107 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 108 1-pan 4 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 110 3-pan 2 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 111 1-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 112 1-pan 3 entries
1st Hazel Nottingham, Leeds
2nd Carola Young, Stocksfield
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 113 1-pan 4 entries
1st Barry Richardson, Skelton
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Hazel Nottingham, Leeds
CLASS 114 1-pan 2 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 115 1-pan1 entry
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
2nd George Jaworski, Ambleside
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 117 1-pan 2 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Georgina Instone, Leeds
CLASS 118 3-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 119 1-pan1 entry
1st Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 120 1-pan1 entry
1st Joan Bradbury, Elwick
CLASS 121 1-pan 4 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 122 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 123 1-pan 2 entries
1st George Jaworski, Ambleside
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 124 1-pan 2 entries
1st George Jaworski, Ambleside
2nd Christine Boulby, Acklington
CLASS 125 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 126 1-pan 3 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Lynn Henderson, Stoneyburn
CLASS 127 1-pan1 entry
1st Georgina Instone, Leeds
CLASS 128 1-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Lynn Henderson, Stoneyburn
CLASS 129 3-pan 5 entries
1st Pamela Anderson, Kendal
2nd Tony Stanley, Darlington
3rd Carola Young, Stocksfield
CLASS 130 1-pan 3 entries
1st Barry Richardson, Skelton
2nd Hazel Nottingham, Leeds
3rd Tony Taziker, Thornton
CLASS 131 1-pan 5 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Jackie Parker, Hexham
CLASS 132 1-pan 2 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Hazel Nottingham, Leeds
CLASS 133 1-pan 5 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Carola Young, Stocksfield
3rd Christine Boulby, Acklington
CLASS 134 1-pan1 entry
1st George Jaworski, Ambleside
CLASS 135 1-pan 2 entries
1st George Jaworski, Ambleside
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 136 1-pan 4 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Pamela Anderson, Kendal
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 137 1-pan 2 entries
1st Tony Stanley, Darlington
2nd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 138 1-pan 3 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Keith Blundell, Chopwell
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 139 1-pan 4 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Barry Richardson, Skelton
3rd Carola Young, Stocksfield
CLASS 140 1-pan 2 entries
1st George Jaworski, Ambleside
2nd Georgina Instone, Leeds
CLASS 141 1-pan 2 entries
1st Christine Boulby, Acklington
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 142 1-pan1 entry
2nd Georgina Instone, Leeds
CLASS 143 1-pan 3 entries
1st Hazel Nottingham, Leeds
2nd Elizabeth Dodds, Carlisle
3rd Robert Dodds, Carlisle
CLASS 144 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 145 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 146 1-pan 5 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Sue Gill, Stobswood
3rd George Jaworski, Ambleside
CLASS 160 3-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Margaret Taziker, Thornton
CLASS 161 1-pan 3 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Keith Blundell, Chopwell
3rd Elizabeth Dodds, Carlisle
CLASS 162 1-pan 2 entries
1st Frances Hughes, Stocksfield
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 163 1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 164 1-pan 2 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 165 1-pan 2 entries
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
2nd Keith Blundell, Chopwell
CLASS 166 1-pan 6 entries
1st Keith Blundell, Chopwell
2nd Colin& Kathleen Billington, Chipping
3rd Margaret Taziker, Thornton
CLASS 167 1-pan1 entry
1st Colin& Kathleen Billington, Chipping
CLASS 168 1-pan0 entries
NO RESULTS