Alpine Garden Society



01386 554790

South West AGS SHOW 2011

Trophies and Awards

   Back
Exeter Trophy
   most first prize points in Open Section
Paul & Gill Ranson, Chippenham
PRIZE POINTS: first:26 second:3 third:3
Dartmoor Trophy
   most first prize points in Intermediate Section
Peter Summers, ChippingSodbury
PRIZE POINTS: first:8 second:0 third:1
Dartington Trophy
   most first prize points in Novice Section
Peter Perrin, Weston-Super-Ma
PRIZE POINTS: first:5 second:7 third:0
Marjorie Blamey Trophy
   most first prize points in Artistic Open Section
Jon Evans, Farnham
PRIZE POINTS: first:10 second:3 third:10
Diamond Jubilee Trophy
   most first prize points in Artistic Intermediate Secti
Martin & Anna Sheader, Southampton
PRIZE POINTS: first:5 second:0 third:0
Peter Edwards Memorial Trophy
   most first prize points Primulaceae Classes
Paul & Gill Ranson, Chippenham
PRIZE POINTS: first:7 second:0 third:0
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Lee & Julie Martin, Pevensey
Graham Lovell Salver
   Class 17 - 3 pans Orchidaceae distinct
NOT AWARDED
AGS Medal
   Class 40 - 6 pans rock plants distinct not more than two of any one genus
Paul & Gill Ranson, Chippenham
Veitch Trophy
   Class 59 - 3 pans bulbous plants distinct
Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
Roger Smith Cup
   Class 72 - 6 pans rock plants distinct raised from seed by the exhibitor
Paul & Gill Ranson, Chippenham
AGS Spoon
   Class 80 - 6 pans rock plants distinct
NOT AWARDED
Cornwall Trophy
   best plant in Intermediate Section
Peter Summers, ChippingSodbury
Dionysia aretioides
Otter Trophy
   best plant in Novice Section
Mike Quest, Plymouth
Narcissus bulbocodium ssp. obesus
East Devon Trophy
   best plant in a pan not exceeding 19cm
Dorothy Sample, Devizes
Townsendia sp. 'Cotton Ball'
Farrer Medal
   best plant in the Show
Cyril Dart, Taunton
Draba longisiliqua
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Paul & Gill Ranson, Chippenham
Eritrichium howardii
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Eric Jarrett, Stroud
Androsace bryomorpha
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Dorothy Sample, Devizes
Townsendia sp. 'Cotton Ball'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Peter Erskine, Petersfield
Fritillaria yuminensis
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Richard Manuel, Ross-on-Wye
Ophrys tenthredinifera