Alpine Garden Society



01386 554790

Merit Medals and Bars won in 2010

   Back
Gold Bars
NewcastleGold Bar (9)Don Peace, Yarm
NewcastleGold Bar (5)George Young, Stocksfield
Autumn SouthGold Bar (35)Cecilia Coller, Norwich
Autumn SouthGold Bar (21)Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
PershoreGold Bar (4)Eric Jarrett, Stroud
Summer NorthGold Bar (14)Ian Kidman, Ebchester
Summer NorthGold Bar (1)Fred & Pat Bundy, Hensall
Summer NorthGold Bar (Art:4)Jon Evans, Farnham
SouthportGold Bar (5)Brian Burrow, Lancaster
SouthportGold Bar (5)Mavis & Sam Lloyd, Redditch
MalvernGold Bar (1)Alan & Janet Cook, Dinton
East AngliaGold Bar (34)Cecilia Coller, Norwich
DublinGold Bar (2)Billy Moore, Dublin 14
DublinGold Bar (1)Hugh McAlister, Castlewellan
DublinGold Bar (5)Harold McBride, Lisburn
North of EnglandGold Bar (4)Brian & Shelagh Smethurst, Bury
North of EnglandGold Bar (1)Ian Instone, Leeds
North of EnglandGold Bar (25)Geoff Rollinson, Holmfirth
MidlandGold Bar (1)Robin White, Blackthorn Nurs
MidlandGold Bar (1)Richard Manuel, Ross-on-Wye
North MidlandGold Bar (24)Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
LondonGold Bar (9)Lee & Julie Martin, Pevensey
ClevelandGold Bar (2)David Boyd, Powburn
South WestGold Bar (2)Ian Robertson, Shaftesbury
South WestGold Bar (20)Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
South WestGold Bar (10)Paul & Gill Ranson, Chippenham
South WestGold Bar (Art:3)Jean Morris, Berkhampstead
Northumb.Gold Bar (2)Derek Pickard, Stockton-on-Tee
Northumb.Gold Bar (3)Lionel Clarkson, Blackpool
Northumb.Gold Bar (2)Tommy Anderson, Kendal
Northumb.Gold Bar (3)Alan Newton, Ponteland
East LancashireGold Bar (4)Mike &Christine Brown, West Kirby
East LancashireGold Bar (4)Ron & Hilary Price, Eccles
Gold Medals
PershoreGold medalJohn Bunn, Middlesborough
PershoreGold medalRobin Pickering, Goole
DublinGold medal(Art)Joan & Liam McCaughey, Ballinderry Upp
North of EnglandGold medalPeter Farkasch, Sandbach
Northumb.Gold medalClare Dower, Frodsham
LoughboroughGold medal Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
Early SpringGold medalDoug Bessey, Shepperton
Silver Bars
Autumn SouthSilver Bar (2)Anne Vale, Braintree
Summer NorthSilver Bar (1)Colin Dolding, Hanley Castle
Summer SouthSilver Bar (1)Anne Vale, Braintree
Summer SouthSilver Bar (2)Tony Hale, Stevenage
MalvernSilver Bar (2)Peter Summers, ChippingSodbury
East CheshireSilver Bar (5)Margaret Pickering, Goole
North of EnglandSilver Bar (1)Russell Hall, Wolsingham
MidlandSilver Bar (2)Georgina Instone, Leeds
UlsterSilver Bar (1)Mary McAlister, Castlewellan
LondonSilver Bar (1)Tony Hale, Stevenage
ClevelandSilver Bar (1)Jim Watson, Stocksfield
South WestSilver Bar (2)Clive Dart, Henfield
Northumb.Silver Bar (4)Peter Farkasch, Sandbach
East LancashireSilver Bar (4)Margaret Pickering, Goole
Silver Medals
Summer NorthSilver medalMichael & Mandy McLoughlin, Hemsworth
SouthportSilver medalAlan Jones, Liverpool
East AngliaSilver medalRay Taylor, Beccles
DublinSilver medalPaddy Smith, Navan
North of EnglandSilver medalBarry Richardson, Skelton
North MidlandSilver medalMala Janes, Rowlands Gill
UlsterSilver medalMiriam Healy, Dublin
South WestSilver medalKathleen Baker, Llanarthney
LoughboroughSilver medal(Art)Martin & Anna Sheader, Southampton
Bronze Medals
Autumn SouthBronze medalMichael Dyer, Rudgwick
Summer NorthBronze medalPamela Anderson, Kendal
Summer NorthBronze medalColin Henderson, Abergele
Summer NorthBronze medalAdam Baines, Goole
Summer NorthBronze medalFrank Dobson, Scarisbrick
MalvernBronze medalNigel Southall, Alcester
East CheshireBronze medalNorman Davies, Bacup
East AngliaBronze medalPeter Hurren, Datchworth
DublinBronze medalPat Kennedy, Dublin
DublinBronze medalMaeve Spotswood, Bray
DublinBronze medal(Art)Hazel Nottingham, Leeds
North of EnglandBronze medalSue Flanigan, Thirsk
UlsterBronze medalKay McDowell, Limavady
Northumb.Bronze medalJack Green, Marske
KentBronze medalMr KIS Scott, Hartley
KentBronze medalColin & Sue Buxton, Potton
East LancashireBronze medalTony Taziker, Thornton
LoughboroughBronze medalBen Nottingham, Leeds
Early SpringBronze medalDuncan Gates, Saffron Walden