Alpine Garden Society



01386 554790

Kent AGS SHOW 2009

Trophies and Awards

   Back
Bluebell Hill Trophy
   most first prize points in Open Section
Paul & Gill Ranson, Chippenham
PRIZE POINTS: first:240 second:80 third:20
Jean Elliott Trophy
   most first prize points in Section B
Tony Jenkins, Maidstone
PRIZE POINTS: first:110 second:40 third:0
Sastre Trophy
   most first prize points in Section C
Tony Hale, Stevenage
PRIZE POINTS: first:70 second:20 third:10
Artistic Award
   most first prize points in Artistic Open Section
Jon Evans, Farnham
PRIZE POINTS: first:150 second:30 third:10
Artistic Award
   most first prize points in Artistic Section B
Ju Bramley, Chesterfield
PRIZE POINTS: first:80 second:10 third:0
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
David Hoare, Lyminge
AGS Medal
   Class 48 - 6 pans rock plants distinct not more than two of any one genus
Eric Jarrett, Stroud
Ivor Barton Trophy
   Class 66 - 6 pans Monocotyledons
Richard Manuel, Ross-on-Wye
AGS Spoon
   Class 88 - 6 pans rock plants distinct
NOT AWARDED
Longfield Trophy
   best plant in Section B
Tony Jenkins, Maidstone
Cyclamen coum 'Lake Effect'
Invicta Trophy
   best plant in Section C
Anne Vale, Braintree
Dionysia bryoides
Northdown Trophy
   best plant in a 19cm pot
Eric Jarrett, Stroud
Dionysia oriodoxa
80th Anniversary Award
   best plant in a 19cm pot
Eric Jarrett, Stroud
Dionysia oriodoxa
Farrer Medal
   best plant in the Show
David Hoare, Lyminge
Saxifraga 'Myriad'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Jon Evans, Farnham
Fritillaria species
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
John Kemp, Headcorn
Iris zenaidae
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
Narcissus jonquilla minor
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Eric Jarrett, Stroud
Chionohebe pulvinaris
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Maureen Ledgerton, Braintree
Crocus vernus albiflorus