Alpine Garden Society



01386 554790

Kent AGS SHOW 2009

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 2 3-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Tim Ingram, Faversham
CLASS 3 1-pan 7 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 4 3-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 5 1-pan 2 entries
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 6 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 7 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Cyril Dart, Taunton
CLASS 9 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd David Philbey, Petersfield
CLASS 10 1-pan 6 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd David Philbey, Petersfield
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 11 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 12 1-pan1 entry
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 13 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 14 1-pan 2 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Peter Jacob, Deal
CLASS 15 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 16 3-pan1 entry
2nd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 17 1-pan 2 entries
1st Michael Chadwick, Tonbridge
2nd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 18 1-pan 4 entries
1st Peter Furneaux, Hartfield
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 19 3-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 20 1-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
3rd Cyril Dart, Taunton
CLASS 21 1-pan 2 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 22 1-pan 2 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 23 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 24 1-pan 7 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Peter Jacob, Deal
CLASS 25 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Michael Chadwick, Tonbridge
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 27 1-pan1 entry
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 28 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd John Kemp, Headcorn
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 31 1-pan 5 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
CLASS 32 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 33 1-pan 4 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 34 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 35 1-pan 2 entries
1st Peter Jacob, Deal
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 36 1-pan 2 entries
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 37 1-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 38 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
3rd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 39 1-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 40 3-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd David Hoare, Lyminge
CLASS 41 1-pan 5 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 42 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Derek & Peggy Monk, Sompting
3rd Alan Blackman, Sandwich
CLASS 43 1-pan 2 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 44 1-pan1 entry
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 45 1-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 46 1-pan1 entry
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 47 1-pan 2 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Clive Dart, Henfield
CLASS 48 6-pan 4 entries
1st Eric Jarrett, Stroud
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 49 3-pan 8 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd John Kemp, Headcorn
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 50 1-pan13 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 51 3-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 52 1-pan 7 entries
1st Mr H Kaupert, Lamberhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Eric Jarrett, Stroud
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 54 1-pan 6 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 55 3-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
3rd Cecilia Coller, Norwich
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 56 1-pan10 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
CLASS 57 3-pan 2 entries
1st Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 58 1-pan 3 entries
2nd Cyril Dart, Taunton
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 59 3-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 60 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
CLASS 61 3-pan 4 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 62 1-pan 5 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
CLASS 63 3-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 64 1-pan 4 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Derek & Peggy Monk, Sompting
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 65 1-pan 2 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 66 3-pan 7 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Peter Jacob, Deal
CLASS 67 1-pan11 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Alan Blackman, Sandwich
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 68 3-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 69 1-pan 7 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 70 1-pan 3 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 71 3-pan 5 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Joy Bishop, Lightwater
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 72 1-pan 6 entries
1st Peter Jacob, Deal
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 73 1-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Cyril Dart, Taunton
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 74 1-pan 7 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 75 1-pan 9 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 76 1-pan 3 entries
1st Eric Jarrett, Stroud
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
CLASS 77 1-pan 6 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 78 1-pan 2 entries
2nd Eric Jarrett, Stroud
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 79 1-pan 5 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Ruth Jones, Rivenhall
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 80 1-pan 8 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 81 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Eric Jarrett, Stroud
CLASS 82 1-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 83 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Eric Jarrett, Stroud
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 84 3-pan 8 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 85 1-pan14 entries
1st John Kemp, Headcorn
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 86 6-pan 2 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 88 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 89 3-pan 3 entries
1st Pauline O'Leary, Hawkinge
2nd Tony Jenkins, Maidstone
3rd Clive Dart, Henfield
CLASS 90 1-pan1 entry
1st Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 91 3-pan1 entry
1st Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 92 1-pan1 entry
1st Robert Amos, Biggleswade
CLASS 93 1-pan 2 entries
1st Harold Syms, Sevenoaks
2nd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 94 1-pan1 entry
1st Peter Hardy, Sible Hedingham
CLASS 95 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 1-pan1 entry
1st Alan Jones, Rivenhall
CLASS 97 1-pan 2 entries
1st Tony Hale, Stevenage
2nd Robert Amos, Biggleswade
CLASS 98 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 100 1-pan1 entry
1st Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 101 1-pan1 entry
1st Peter Hardy, Sible Hedingham
CLASS 102 1-pan 2 entries
1st Peter Hardy, Sible Hedingham
2nd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 1-pan1 entry
2nd Clive Dart, Henfield
CLASS 105 1-pan1 entry
2nd Clive Dart, Henfield
CLASS 106 3-pan 3 entries
1st Pauline O'Leary, Hawkinge
2nd Tony Hale, Stevenage
3rd Robert Amos, Biggleswade
CLASS 107 1-pan 4 entries
1st Robert Amos, Biggleswade
2nd Clive Dart, Henfield
3rd Cliff Walker, Crayford
CLASS 108 1-pan 3 entries
1st Chris Gifford, Wilmington
2nd Robert Amos, Biggleswade
3rd Clive Dart, Henfield
CLASS 109 1-pan 3 entries
1st Cliff Walker, Crayford
2nd Anne Vale, Braintree
3rd Robert Amos, Biggleswade
CLASS 110 3-pan 2 entries
1st Pauline O'Leary, Hawkinge
3rd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 111 1-pan 5 entries
1st Robert Amos, Biggleswade
2nd Pauline O'Leary, Hawkinge
3rd Janine Doulton, Folkestone
CLASS 112 3-pan 2 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Tony Hale, Stevenage
CLASS 113 1-pan 4 entries
1st Clive Dart, Henfield
2nd Ruth Jones, Rivenhall
3rd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 114 1-pan 4 entries
2nd Clive Dart, Henfield
3rd Robert Amos, Biggleswade
CLASS 115 1-pan 4 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Ruth Jones, Rivenhall
3rd Pauline O'Leary, Hawkinge
CLASS 116 1-pan1 entry
1st Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 117 1-pan 2 entries
1st Tony Hale, Stevenage
3rd Robert Amos, Biggleswade
CLASS 118 1-pan 2 entries
1st Kathleen Baker, Llanarthney
2nd Clive Dart, Henfield
CLASS 119 1-pan 5 entries
1st Janine Doulton, Folkestone
2nd Alan Jones, Rivenhall
3rd Peter Hardy, Sible Hedingham
CLASS 120 1-pan 4 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Peter Hardy, Sible Hedingham
3rd Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 121 1-pan 3 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Ruth Jones, Rivenhall
3rd Tony Hale, Stevenage
CLASS 122 1-pan 4 entries
1st Cliff Walker, Crayford
2nd Tony Hale, Stevenage
3rd Robert Amos, Biggleswade
3rd Pauline O'Leary, Hawkinge
CLASS 125 3-pan 4 entries
1st Tony Hale, Stevenage
2nd Maurice Bacon, Silver End
3rd Kit Strange, London
CLASS 126 1-pan 6 entries
1st Anne Vale, Braintree
2nd Janine Doulton, Folkestone
3rd Tony Hale, Stevenage
CLASS 127 1-pan 4 entries
1st Tony Hale, Stevenage
2nd Maurice Bacon, Silver End
3rd Kit Strange, London
CLASS 128 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 129 1-pan 3 entries
1st Anne Vale, Braintree
2nd Tony Hale, Stevenage
3rd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 130 1-pan 3 entries
1st Tony Hale, Stevenage
3rd Kit Strange, London
CLASS 131 1-pan 5 entries
1st Harold Syms, Sevenoaks
2nd Mr V Hucks, Maidstone
3rd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 132 1-pan 4 entries
1st Janine Doulton, Folkestone
2nd Tony Hale, Stevenage
3rd Rosemary Powis, Canterbury
CLASS 133 1-pan 4 entries
1st Tony Hale, Stevenage
3rd Kit Strange, London
CLASS 134 1-pan1 entry
1st Tony Hale, Stevenage
CLASS 201 3-pan 5 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 203 3-pan 6 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 204 1-pan 4 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Kathleen Baker, Llanarthney
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 205 6-pan 2 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 206 3-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
1st Peter Maguire, Gosforth
3rd Mr V Hucks, Maidstone
CLASS 207 1-pan 8 entries
1st Kathleen Baker, Llanarthney
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 209 3-pan 2 entries
1st Jon Evans, Farnham
1st Peter Maguire, Gosforth
CLASS 210 1-pan 3 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Rosemary Powis, Canterbury
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 212 3-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Jon Evans, Farnham
CLASS 213 3-pan 2 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 214 3-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 215 1-pan 3 entries
2nd Kathleen Baker, Llanarthney
2nd Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Peggy Dawe, Purley
CLASS 216 6-pan1 entry
1st Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 217 3-pan 2 entries
1st Peggy Dawe, Purley
2nd Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 218 1-pan 3 entries
1st Peggy Dawe, Purley
1st Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 220 3-pan 2 entries
1st Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 221 1-pan 4 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Rosemary Powis, Canterbury
3rd Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 222 3-pan1 entry
1st Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 223 1-pan 3 entries
1st Peggy Dawe, Purley
2nd Rosemary Powis, Canterbury
3rd Kathleen Baker, Llanarthney
CLASS 224 3-pan 2 entries
1st Peggy Dawe, Purley
2nd Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 225 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 226 3-pan1 entry
2nd Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 227 1-pan1 entry
2nd Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 228 3-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 229 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 230 3-pan 2 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 231 1-pan 2 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 232 3-pan 2 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 233 1-pan 2 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 234 1-pan1 entry
1st Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 235 1-pan 2 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 236 1-pan1 entry
1st Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 237 1-pan1 entry
1st Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 240 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 241 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 242 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 243 1-pan1 entry
2nd Janine Doulton, Folkestone
CLASS 244 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 245 1-pan1 entry
2nd Janine Doulton, Folkestone
CLASS 246 1-pan0 entries
NO RESULTS