Alpine Garden Society



01386 554790

South West AGS SHOW 2008

Trophies and Awards

   Back
Exeter Trophy
   most first prize points in Open Section
Lee & Julie Martin, Pevensey
PRIZE POINTS: first:120 second:20 third:20
Dartmoor Trophy
   most first prize points in Section B
Peter Summers, ChippingSodbury
PRIZE POINTS: first:80 second:10 third:0
Dartington Trophy
   most first prize points in Section C
Richard Horswood, Honiton
PRIZE POINTS: first:60 second:20 third:10
Marjorie Blamey Trophy
   most first prize points in Artistic Open Section
Jon Evans, Farnham
PRIZE POINTS: first:190 second:0 third:10
Diamond Jubilee Trophy
   most first prize points in Artistic B Section
Rannveig Wallis, Carmarthen
PRIZE POINTS: first:40 second:0 third:0
Peter Edwards Memorial Trophy
   most first prize points Primulaceae Classes
Paul & Gill Ranson, Chippenham
PRIZE POINTS: first:40 second:30 third:10
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
NOT AWARDED
Graham Lovell Salver
   Class 17 - 3 pans Orchidaceae distinct
NOT AWARDED
AGS Medal
   Class 40 - 6 pans rock plants distinct not more than two of any one genus
Ian Robertson, Shaftesbury
Veitch Trophy
   Class 59 - 3 pans bulbous plants distinct
Peter Erskine, Petersfield
AGS Spoon
   Class 74 - 6 pans rock plants distinct
NOT AWARDED
Cornwall Trophy
   best plant in Section B
Peter Summers, ChippingSodbury
Dionysia khuzistanica SLIZE 176
Otter Trophy
   best plant in Section C
Mike Quest, Plymouth
Cyclamen persicum
East Devon Trophy
   best plant in a pan not exceeding 19cm
Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
Fritlllaria aff. bithynica
Ralph Haywood Trophy
   best dwarf shrub
Robin White, Blackthorn Nurs
Daphne cneorum 'Benaco'
Farrer Medal
   best plant in the Show
Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
Fritillaria aff. bithynica
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Alan & Janet Cook, Dinton
Lewisia tweedyi
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Lee & Julie Martin, Pevensey
Tulipa clusiana var. chrysantha
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Robertson, Shaftesbury
Cassiope lycopodioides 'Jim Lever'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Barry Starling, Exeter
Rhododendron tsariense
Silver Award
   exhibit of outstanding merit
David Philbey, Petersfield
Display of Primula
Gold Award
   exhibit of outstanding merit
Brenda Stuckey, Exmouth
Educational Trough Display