Alpine Garden Society



01386 554790

Midland AGS SHOW 2007

Photo Gallery

   Back

Click on a picture to view it in detail





Farrer Medal
   best plant in the Show
Jo Walker, Solihull
Daphne petraea 'Grandiflora'
Daphne petraea 'Grandiflora'
Farrer Medal
   best plant in the Show
Jo Walker, Solihull
Daphne petraea 'Grandiflora'
Daphne petraea 'Grandiflora'
Farrer Medal
   best plant in the Show
Jo Walker, Solihull
Daphne petraea 'Grandiflora'
Daphne petraea 'Grandiflora'
Farrer Medal
   best plant in the Show
Jo Walker, Solihull
Daphne petraea 'Grandiflora'
Daphne petraea 'Grandiflora'
Albury Trophy
   most first prize points in Section B
Alan & Janet Cook, Dinton
Androsace hirtella x
Androsace hirtella x
Perry Cup
   most first prize points in Section C
Elaine Linney, Wombwell
Anemone nemorosa 'Vesta'
Anemone nemorosa 'Vesta'
Midland Challenge Cup
   Class 92 6 pans rock plants raised from seed
Graham Nicholls, Timsbury
AGS Spoon
   Class 97 - 6 pans rock plants distinct
Peter Farkasch, Sandbach
AGS Spoon
   Class 97 - 6 pans rock plants distinct
Peter Farkasch, Sandbach
Midland Primula Bowl
   best Primula
John Dixon, East Leake
Primula bracteata
Primula bracteata
Midland Primula Bowl
   best Primula
John Dixon, East Leake
Primula bracteata
Primula bracteata
Midland Primula Bowl
   best Primula
John Dixon, East Leake
Primula bracteata
Primula bracteata
Edinburgh Quaich
   best pan of Ericaceae
Ian Leslie, Bangor
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Edinburgh Quaich
   best pan of Ericaceae
Ian Leslie, Bangor
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Edinburgh Quaich
   best pan of Ericaceae
Ian Leslie, Bangor
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Midland Jubilee Goblet
   best plant in Open2, B2 and C
Diane Clement, Wolverhampton
Rhododendron dendrocharis
Rhododendron dendrocharis
Crataegus Trophy
   best plant in Section B
Robin Pickering, Goole
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum
Crataegus Trophy
   best plant in Section B
Robin Pickering, Goole
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum
Crataegus Trophy
   best plant in Section B
Robin Pickering, Goole
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Lionel Clarkson, Blackpool
Dodecatheon hendersonii sooke var
Dodecatheon hendersonii sooke var
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Lionel Clarkson, Blackpool
Dodecatheon hendersonii sooke var
Dodecatheon hendersonii sooke var
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Lionel Clarkson, Blackpool
Dodecatheon hendersonii sooke var
Dodecatheon hendersonii sooke var
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
George Young, Stocksfield
Fritillaria liliacea
Fritillaria liliacea
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
George Young, Stocksfield
Fritillaria liliacea
Fritillaria liliacea
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
George Young, Stocksfield
Fritillaria liliacea
Fritillaria liliacea
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Don Peace, Yarm
Fritillaria pyrenaica 'Kathleen Hall'
Fritillaria pyrenaica 'Kathleen Hall'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Don Peace, Yarm
Fritillaria pyrenaica 'Kathleen Hall'
Fritillaria pyrenaica 'Kathleen Hall'
Don Peace
Acis ninaense
Acis ninaense
Colin & Elaine Barr
Allium elburzense
Allium elburzense
George Young
Androsace jaquemontii
Androsace jaquemontii

Androsace studiosorum
Androsace studiosorum
Don Peace
Arisaema amurense
Arisaema amurense
John Harrison
Arisaema thunbergii urachima
Arisaema thunbergii urachima
Doreen Webster
Calanthe bicolor
Calanthe bicolor
Doreen Webster
Calanthe bicolor
Calanthe bicolor
Dick & Val Bathe
Calanthe sieboldii
Calanthe sieboldii
Dick & Val Bathe
Calanthe sieboldii
Calanthe sieboldii
Dick & Val Bathe
Calanthe sieboldii
Calanthe sieboldii
Wilma & Jim Wright
Cymbidium goeringii
Cymbidium goeringii
Tony Rymer
Cypripedium formosanum
Cypripedium formosanum
Brian & Jo Walker
Oreoorchis patens
Oreoorchis patens
Ian Kidman
Cassiope lycopodioides
Cassiope lycopodioides
Celia Coller
Cheilanthes eatonii
Cheilanthes eatonii
Graham Nicholls
Clematis hirsutissima
Clematis hirsutissima
Robin White
Daphne hendersonii 'Marion White'
Daphne hendersonii 'Marion White'
Robin White
Daphne 'Leila Haynes'
Daphne 'Leila Haynes'

Daphne petraea 'Punchinello'
Daphne petraea 'Punchinello'
Ian Leslie
Gentiana acaulis
Gentiana acaulis
Ian Leslie
Gentiana acaulis
Gentiana acaulis
Mavis & Sam Lloyd
Iris attica
Iris attica
Cecilia Coller
Iris meda
Iris meda
Colin & Elaine Barr
Iris acutiloba ssp lineolata
Iris acutiloba ssp lineolata
Jim Almond
Iris paradoxa var.paradoxa
Iris paradoxa var.paradoxa
Martin Rogerson
Lewisia 'Ashwood Ruby'
Lewisia 'Ashwood Ruby'
Ivor betteridge
Lewisia cotyledon alba
Lewisia cotyledon alba
Barry Winter
Lewisia cotyledon
Lewisia cotyledon

Lewisia tweedyi
Lewisia tweedyi
Alan Keay
Narcissus hawera
Narcissus hawera
Graham Nicholls
Penstemon acaulis
Penstemon acaulis

Pieris japonica 'Sarabande'
Pieris japonica 'Sarabande'
Barry Winter
Pleione formosana
Pleione formosana

Pleione sp.
Pleione sp.
Ian Kidman
Primula albenensis
Primula albenensis
Harry Roberts
Rhododendron charitopes
Rhododendron charitopes
Ron & Hilary Price
Rhododendron primuliflorum cephalanthoides 'Doker La'
Rhododendron primuliflorum cephalanthoides 'Doker La'
Brian Russ
Rhodothamnus chamycistus
Rhodothamnus chamycistus
Dave Mountfort
Salix reticulata
Salix reticulata
Mark Childerhouse
Saxifraga pubescens 'Snowcap'
Saxifraga pubescens 'Snowcap'
Cecilia Coller
Tanacetum haradjanai
Tanacetum haradjanai
Peter Farkasch
Tetraneuris scaposa
Tetraneuris scaposa
Brian Russ
Trillium luteum
Trillium luteum
Joy Bishop
Tropaeolum sessilifolium
Tropaeolum sessilifolium
Joy Bishop
Tropaeolum sessilifolium
Tropaeolum sessilifolium
Brian Burrow
Viola pachyrrhiza
Viola pachyrrhiza
Lionel Clarkson
Viola pedata bicolor
Viola pedata bicolor