Alpine Garden Society



01386 554790

North of England AGS SHOW 2007

Photo Gallery

   Back

Click on a picture to view it in detail


Checking the Schedule
Checking the Schedule



Farrer Medal
   best plant in the Show
Ian Leslie, Bangor
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Farrer Medal
   best plant in the Show
Ian Leslie, Bangor
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Farrer Medal
   best plant in the Show
Ian Leslie, Bangor
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
Cassiope lycopodioides ssp gracilis
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
David Boyd, Powburn
AGS Medal
   Class 33 - 6 pans rock plants distinct
   not more than two of any one genus
Ian Kidman, Ebchester
Ione Hecker Trophy
   best pan of Primulaceae
Ian Kidman, Ebchester
Androsace robusta ssp robusta
Androsace robusta ssp robusta
Ione Hecker Trophy
   best pan of Primulaceae
Ian Kidman, Ebchester
Androsace robusta ssp robusta
Androsace robusta ssp robusta
Blackthorne Trophy
   Class 5 - 1 pan Asiatic Primula distinct
Alan Keay, Birmingham
Primula polyneura
Primula polyneura
Colin Field Memorial Trophy
   Class 95 - 1 pan rock plant raised from seed
Norma Pagdin, Elwick
Pulsatilla albana
Pulsatilla albana
Colin Field Memorial Trophy
   Class 95 - 1 pan rock plant raised from seed
Norma Pagdin, Elwick
Pulsatilla albana
Pulsatilla albana
West Riding Plate
   best plant in Section C
Linda Peace, Kirklevington
Gentiana acaulis
Gentiana acaulis
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
David Boyd, Powburn
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum

Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Leslie, Bangor
Cassiope myosuroides
Cassiope myosuroides
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Leslie, Bangor
Cassiope myosuroides
Cassiope myosuroides
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Alan Furness, Hexham
Acis trichophyllum
Acis trichophyllum
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Alan Furness, Hexham
Acis trichophyllum
Acis trichophyllum
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Alan Furness, Hexham
Dianthus brevicaulis
Dianthus brevicaulis

Large Gold Award
   exhibit of outstanding merit
Edrom Nurseries,
Display of Woodland Plants
Display of Woodland Plants
Gold Award
   exhibit of outstanding merit
West Yorkshire ,
Display of Rock Plants
Display of Rock Plants



Trough
Trough
Gold Award
   exhibit of outstanding merit
West Yorkshire ,
Another Trough in the exhibit
Another Trough in the exhibit
Clare Oates
Dianthus 'Conwy Star'
Dianthus 'Conwy Star'
Cecelia Coller
Rhododendron keiskei cordiflora
Rhododendron keiskei cordiflora

Rhododendron keiskei 'Yaku Fairy'
Rhododendron keiskei 'Yaku Fairy'
Harry Roberts
Leiophyllum buxifolium nanum
Leiophyllum buxifolium nanum
Hedi & Jim Hancox
Silene hookeri
Silene hookeri
John Bunn
Campanula aucheri
Campanula aucheri
Alan Papworth
Haberlea rhodopensis
Haberlea rhodopensis

Cypripedium 'Gerd Koals'
Cypripedium 'Gerd Koals'
Tommy Anderson
Lamium armenum
Lamium armenum
Brian & Shelagh Smethurst
Ramonda nathaliae
Ramonda nathaliae
J Barr
Rhodohypoxis 'Pink Pictus'
Rhodohypoxis 'Pink Pictus'
Tom Green
Cassiope 'Randall Cooke'
Cassiope 'Randall Cooke'
Cyril Wright
Drosanthemum hispidum
Drosanthemum hispidum
Don Peace
Primula aureata
Primula aureata
John Richards
Pulsatilla georgica
Pulsatilla georgica
George Young
Calceolaria uniflora
Calceolaria uniflora