Alpine Garden Society



01386 554790
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

North of England AGS SHOW 2007

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan 2 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 3 1-pan13 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Peter Hood, Penshaw
3rd Linda Pickering, Market Weighton
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 5 1-pan 4 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 6 1-pan 3 entries
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd George Young, Stocksfield
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 7 1-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 8 1-pan1 entry
1st David Boyd, Powburn
CLASS 9 1-pan 5 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 10 1-pan 3 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd John Richards, Hexham
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 11 1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 12 1-pan 7 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd John Richards, Hexham
CLASS 13 1-pan10 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Della Kerr, Darlington
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Alan Papworth, Skipton
CLASS 14 1-pan 8 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 15 1-pan 4 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 16 1-pan 9 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 17 3-pan 4 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 18 1-pan 2 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd John Savage, Church Warsop
CLASS 19 1-pan 7 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Linda Pickering, Market Weighton
CLASS 20 1-pan1 entry
1st Ian Leslie, Bangor
CLASS 21 1-pan 6 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 22 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd David Boyd, Powburn
CLASS 23 3-pan 8 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 24 1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 25 1-pan 7 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 26 1-pan 6 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 27 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Bunn, Middlesborough
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 28 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Audrey Mercer, Bradford
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Heather Barraclough, Bradford
3rd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 33 6-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 34 3-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 35 1-pan10 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tommy Anderson, Kendal
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 36 1-pan 5 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 37 3-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 38 1-pan 3 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 39 1-pan 4 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd George Young, Stocksfield
3rd Alan Keay, Birmingham
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 41 1-pan 4 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Linda Pickering, Market Weighton
CLASS 42 1-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 43 1-pan1 entry
1st Eric Rainford, Leeds
CLASS 44 3-pan 4 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 45 1-pan11 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 46 1-pan 5 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 47 1-pan 9 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Alan Keay, Birmingham
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 48 1-pan 4 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 49 1-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 50 3-pan1 entry
1st Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 51 1-pan 9 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Ian Instone, Leeds
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 52 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Don Peace, Yarm
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 53 1-pan 5 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd David Boyd, Powburn
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 54 3-pan 2 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 55 1-pan10 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd John Richards, Hexham
CLASS 56 3-pan 2 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 57 1-pan13 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 58 1-pan 5 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 59 1-pan 7 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 60 1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Savage, Church Warsop
3rd John Richards, Hexham
CLASS 61 1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 62 1-pan 7 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 63 1-pan 5 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 64 3-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Percy Walker, Stokesley
CLASS 65 1-pan 8 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Don Peace, Yarm
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 66 1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 67 3-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 68 1-pan 2 entries
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 69 1-pan 2 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Alan Furness, Hexham
CLASS 70 3-pan 4 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 71 1-pan10 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 72 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 75 6-pan 2 entries
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 76 3-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 77 1-pan 4 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd Joan Barr, Willerby
3rd Mr JER Barr, Willerby
CLASS 78 1-pan 2 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 79 1-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 80 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 81 1-pan 3 entries
1st Alma Papworth, Skipton
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 82 1-pan 4 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 83 1-pan 4 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Joan Barr, Willerby
3rd Mr JER Barr, Willerby
CLASS 84 1-pan1 entry
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 85 1-pan 2 entries
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 86 1-pan 3 entries
1st Russel Hall, Wolsingham
3rd Mel Linney, Wombwell
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 87 3-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 88 3-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 89 1-pan 3 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 90 1-pan1 entry
2nd Georgina Instone, Leeds
CLASS 91 1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 92 1-pan 8 entries
1st Cyril Wright, Derby
2nd Mr JER Barr, Willerby
3rd Margaret Pickering, Goole
CLASS 93 1-pan 6 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 94 1-pan 4 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Eileen Laycock, Huddersfield
CLASS 95 1-pan 5 entries
1st Norma Pagdin, Elwick
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 96 1-pan1 entry
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 98 3-pan 5 entries
1st Cyril Wright, Derby
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Margaret Pickering, Goole
CLASS 99 1-pan 4 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Mr JER Barr, Willerby
3rd Joyce Scott, Hartburn
CLASS 100 3-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 101 1-pan 5 entries
1st Alma Papworth, Skipton
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 102 1-pan 5 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 103 1-pan 3 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 104 1-pan 5 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
2nd Joan Barr, Willerby
CLASS 105 1-pan 2 entries
1st Carola Young, Stocksfield
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 106 1-pan 5 entries
1st Carola Young, Stocksfield
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 107 1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 108 1-pan 9 entries
1st Joyce Scott, Hartburn
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Alma Papworth, Skipton
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Joan Barr, Willerby
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 112 3-pan 4 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Elaine Linney, Wombwell
3rd Susan Sutcliffe, Wakefield
CLASS 113 1-pan 7 entries
1st Linda Peace, Kirklevington
2nd Barry Richardson, Skelton
3rd Heather Barraclough, Bradford
3rd Maurice Calvert, Seaton Carew
CLASS 114 1-pan 6 entries
1st Susan Sutcliffe, Wakefield
2nd Barry Richardson, Skelton
3rd Margaret Pickering, Goole
CLASS 115 1-pan1 entry
1st Maurice Calvert, Seaton Carew
CLASS 116 1-pan 4 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Maurice Calvert, Seaton Carew
3rd Margaret Pickering, Goole
CLASS 117 1-pan1 entry
1st Robin Pickering, Goole
CLASS 118 1-pan 5 entries
1st Elaine Linney, Wombwell
2nd Philip Hughes, Stocksfield
3rd Maurice Calvert, Seaton Carew
CLASS 119 1-pan 4 entries
1st Elaine Linney, Wombwell
2nd Maurice Calvert, Seaton Carew
3rd Linda Peace, Kirklevington
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st Elaine Linney, Wombwell
2nd Robin Pickering, Goole
CLASS 121 1-pan1 entry
1st Robin Pickering, Goole
CLASS 122 1-pan1 entry
1st Eileen Laycock, Huddersfield
CLASS 123 1-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 124 1-pan1 entry
1st Muriel Rowbottom, Wakefield