Alpine Garden Society



01386 554790

Midland AGS SHOW 2006

Photo Gallery

   Back

Click on a picture to view it in detail


The show hall
The show hall
Farrer Medal
   best plant in the Show
Les Brown, Southport
Scilla monophyllus
Scilla monophyllus
Farrer Medal
   best plant in the Show
Les Brown, Southport
Scilla monophyllus
Scilla monophyllus
Farrer Medal
   best plant in the Show
Les Brown, Southport
Scilla monophyllus
Scilla monophyllus
E B Anderson Prize
   Class 51 - 6 pans rock plants distinct
   not more than two of any one genus 3 Mo
Jim Almond, Shrewsbury
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Carl Hardwick, Wolverhampton
E B Anderson Prize
   Class 51 - 6 pans rock plants distinct
   not more than two of any one genus 3 Mo
Jim Almond, Shrewsbury
Cecilia Coller
Class 51, E B Anderson prize, 2nd place
Class 51, E B Anderson prize, 2nd place
Paul & Gill Ranson
Midland Challenge Cup
   best plant in Open(2) B(2) and C
Peter Erskine, Petersfield
Benthamiella patagonica F&W 9345
Benthamiella patagonica F&W 9345
Midland Challenge Cup
   best plant in Open(2) B(2) and C
Peter Erskine, Petersfield
Benthamiella patagonica F&W 9345
Benthamiella patagonica F&W 9345
Edinburgh Quaich
   best pan of Ericaceae
Dave Mountfort, Derby
Cassiope lycopodioides 'Beatrice Lilley'
Cassiope lycopodioides 'Beatrice Lilley'
Edinburgh Quaich
   best pan of Ericaceae
Dave Mountfort, Derby
Cassiope lycopodioides 'Beatrice Lilley'
Cassiope lycopodioides 'Beatrice Lilley'
Edinburgh Quaich
   best pan of Ericaceae
Dave Mountfort, Derby
Cassiope lycopodioides 'Beatrice Lilley'
Cassiope lycopodioides 'Beatrice Lilley'
Midland Jubilee Goblet
   best pan of Gentiana
Tony Lee, Long Eaton
Gentiana acaulis
Gentiana acaulis
Perry Cup
   most first prize points in Section C
Elaine Linney, Wombwell
Perry Cup
   most first prize points in Section C
Elaine Linney, Wombwell
Crataegus Trophy
   best plant in Section B
Alan & Janet Cook, Dinton
Androsace hirtella
Androsace hirtella
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Robin White, Blackthorn Nurs
Daphne x hendersonii 'Blackthorn Rose'
Daphne x hendersonii 'Blackthorn Rose'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Peter Erskine, Petersfield
Benthamiella longifolia F & W 9329
Benthamiella longifolia F & W 9329
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Peter Erskine, Petersfield
Benthamiella longifolia F & W 9329
Benthamiella longifolia F & W 9329
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Peter Erskine, Petersfield
Benthamiella longifolia F & W 9329
Benthamiella longifolia F & W 9329
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
George Elder, Cardiff
Erythronium helenae
Erythronium helenae
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
George Elder, Cardiff
Erythronium helenae
Erythronium helenae
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
George Elder, Cardiff
Erythronium helenae
Erythronium helenae
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
Sebaea thomasii
Sebaea thomasii
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
Sebaea thomasii
Sebaea thomasii
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Leslie, Bangor
Primula 'Aire Mist'
Primula 'Aire Mist'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Leslie, Bangor
Primula 'Aire Mist'
Primula 'Aire Mist'

B Section
B Section
John Harrison
Lewisia cotyledon
Lewisia cotyledon
Martin & Anna Sheader
Plantago sempervivoides
Plantago sempervivoides
Ron & Hilary Price
Primula rosea
Primula rosea
Dave Charlton
Pulsatilla vulgaris compact form
Pulsatilla vulgaris compact form
Dave Charlton
Pulsatilla vulgaris compact form
Pulsatilla vulgaris compact form
Dave Mountfort
Primula 'Wharfedale Village'
Primula 'Wharfedale Village'
Vic Aspland
Pulsatilla vulgaris 'Papageno'
Pulsatilla vulgaris 'Papageno'
Martin & Anna Sheader
Silene Antarctica
Silene Antarctica
Helen Kidman
Saxifraga 'Coolock Kate'
Saxifraga 'Coolock Kate'
Edward Spencer
Saxifraga 'Lydice'
Saxifraga 'Lydice'
Clare Oates
Fritillaria 'Craigton Cascade'
Fritillaria 'Craigton Cascade'
Don Peace
Fritillaria hermionis (Anti-Lebanon form)
Fritillaria hermionis (Anti-Lebanon form)

Fritillaria crassifolia
Fritillaria crassifolia
Ian Robertson
Fritillaria amana
Fritillaria amana
Les Brown
Narcissus 'Solveig's Song'
Narcissus 'Solveig's Song'
Julie Kitson
Iris attica
Iris attica
Doreen Webster
Cypripedium formosanum, dwarf form
Cypripedium formosanum, dwarf form
Harry Roberts
Rhododendron hippophaeoides YU 13845
Rhododendron hippophaeoides YU 13845

Dionysia aretioides
Dionysia aretioides

Cyclamen classes
Cyclamen classes
Joy Bishop
Cyclamen persicum, C repandum, C. rhodium ssp vividum,
Cyclamen persicum, C repandum, C. rhodium ssp vividum,

Trillium rivale (three forms)
Trillium rivale (three forms)
Martin & Anna Sheader
Gladiolus uysiae
Gladiolus uysiae
Lionel Clarkson
Lewisia 'Patricia Forest'
Lewisia 'Patricia Forest'
Mike & Christine Brown
Paraquilegia anemonoides
Paraquilegia anemonoides
Robert Rolfe
Epimedium pubescens
Epimedium pubescens
Robert Rolfe
Epimedium pubescens
Epimedium pubescens
Robert Rolfe
Epimedium pubescens
Epimedium pubescens
Robin White
Viola pedata 'Bicolor'
Viola pedata 'Bicolor'