Alpine Garden Society



01386 554790

Malvern AGS SHOW 2006

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 3 1-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan1 entry
1st David Richards, Cheltenham
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 8 1-pan1 entry
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 9 1-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Tim & Freda West, Leicester
CLASS 10 1-pan 3 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Thomas Acton, Leicester
CLASS 12 1-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 13 3-pan 3 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 14 1-pan 4 entries
1st David Richards, Cheltenham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Tim & Freda West, Leicester
CLASS 15 1-pan 3 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd John Harrison, Tipton
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 16 1-pan 3 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Alan Keay, Birmingham
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 17 1-pan 4 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 18 1-pan 4 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
3rd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 19 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 20 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 21 1-pan 7 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 22 3-pan 3 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Ian Sharpe, St. Albans
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 23 1-pan 5 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
3rd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
CLASS 24 1-pan10 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Derek & Peggy Monk, Sompting
3rd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 25 1-pan 3 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 26 1-pan10 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 27 3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 28 1-pan 5 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 29 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 30 3-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 31 1-pan 2 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 32 3-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 34 1-pan 5 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Derek & Peggy Monk, Sompting
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 35 3-pan 8 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Derek & Peggy Monk, Sompting
CLASS 36 1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 37 1-pan 7 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 38 3-pan 5 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 39 1-pan10 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
CLASS 40 1-pan 6 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd John Dixon, East Leake
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 41 1-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 42 1-pan1 entry
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 50 6-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 51 3-pan 9 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 52 1-pan14 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd David Richards, Cheltenham
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 53 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 54 1-pan 2 entries
1st Alan Keay, Birmingham
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 55 1-pan 7 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 56 1-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 57 1-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Jenny Bourne, Dawlish
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 58 1-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 59 1-pan 5 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Richard Clements, Pershore
CLASS 60 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 61 1-pan12 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Alan Keay, Birmingham
CLASS 62 1-pan12 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd John Harrison, Tipton
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 63 1-pan 7 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Ian Sharpe, St. Albans
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 64 1-pan 3 entries
1st Brian & Jo Walker, Solihull
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Richard Clements, Pershore
CLASS 65 1-pan 8 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 66 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 67 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 68 1-pan14 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 69 3-pan 8 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 70 1-pan 6 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 71 1-pan 4 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 72 1-pan13 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 73 1-pan11 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
CLASS 74 1-pan 5 entries
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 75 1-pan1 entry
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 76 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 77 1-pan 7 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 78 1-pan15 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 79 3-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 80 1-pan 8 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 81 1-pan 4 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 82 3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 83 1-pan 2 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 84 1-pan 6 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd George Elder, Cardiff
CLASS 85 3-pan 4 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 86 1-pan10 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 90 6-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 91 3-pan1 entry
1st Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 92 1-pan 3 entries
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 93 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 94 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 1-pan 3 entries
1st Alistair Forsyth, Chepstow
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 98 1-pan1 entry
2nd Brian Ainge, Tipton
CLASS 99 1-pan1 entry
1st Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 100 1-pan 2 entries
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 101 1-pan 4 entries
1st Mike Johnson, Bollington
2nd George Elder, Cardiff
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 102 1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 103 1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Cyril Wright, Derby
CLASS 104 1-pan 2 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Cyril Wright, Derby
CLASS 105 3-pan 3 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Paul Street, Derby
3rd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 106 1-pan 3 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Sid Reed, Cheltenham
CLASS 107 1-pan 3 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Sid Reed, Cheltenham
3rd Nigel Southall, Alcester
CLASS 108 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 110 3-pan 3 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 111 1-pan 5 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 112 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 113 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 114 1-pan1 entry
1st Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 115 1-pan 3 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 116 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 117 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 118 1-pan 2 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 119 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st Cyril Wright, Derby
2nd Paul Street, Derby
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 131 3-pan1 entry
1st Judith Rhymes, Tewkesbury
CLASS 132 1-pan 3 entries
1st Mike Johnson, Bollington
2nd Judith Rhymes, Tewkesbury
3rd Nigel Southall, Alcester
CLASS 133 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 134 1-pan1 entry
1st Judith Rhymes, Tewkesbury
CLASS 135 1-pan1 entry
2nd Judith Rhymes, Tewkesbury
CLASS 136 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 137 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 138 1-pan 3 entries
1st Nigel Southall, Alcester
2nd Robert Amos, Biggleswade
3rd Judith Rhymes, Tewkesbury
CLASS 139 1-pan1 entry
1st Robert Amos, Biggleswade
CLASS 140 1-pan 2 entries
1st Robert Amos, Biggleswade
2nd Judith Rhymes, Tewkesbury
CLASS 141 1-pan1 entry
1st Robert Amos, Biggleswade
CLASS 142 1-pan1 entry
1st Judith Rhymes, Tewkesbury