Alpine Garden Society



01386 554790

North of England AGS SHOW 2006

Photo Gallery

   Back

Click on a picture to view it in detail


View of Show
View of Show
Farrer Medal
   best plant in the Show
Wilma & Jim Wright, Southport
Soldanella hungarica
Soldanella hungarica
AGS Sewell Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Tommy Anderson, Kendal
AGS Medal
   Class 33 - 6 pans rock plants distinct
   not more than two of any one genus
Ian Kidman, Ebchester
AGS Medal
   Class 33 - 6 pans rock plants distinct
   not more than two of any one genus
Ian Kidman, Ebchester
Harrogate Salver
   most first prize points in Section C
Georgina Instone, Leeds
Lewisia tweedyi
Lewisia tweedyi
Carter Shield
   most first prize points in Section B
Trevor Harding, Skelton
Daphne petraea 'Grandiflora'
Daphne petraea 'Grandiflora'
West Riding Plate
   best plant in Section C
Robin Pickering, Goole
Fritillaria recurva
Fritillaria recurva
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Robin Pickering, Goole
Fritillaria recurva
Fritillaria recurva
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
George Young, Stocksfield
Hymenoxis acaulis
Hymenoxis acaulis
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Brian Russ, Ormskirk
Cassiope wardii
Cassiope wardii
Gold Award
   exhibit of outstanding merit
West Yorkshire AGS Group
AGS display of troughs
AGS display of troughs

Class 13
Class 13
Cecilia Coller
Class 34
Class 34
Alan Spenceley
Class 51
Class 51
Ian Kidman, Class 71
Androsace cylindrica x hirtella
Androsace cylindrica x hirtella
Edward Barraclough, Class 41
Androsace vandellii
Androsace vandellii
Don Peace, Class 71
Androsace vandellii
Androsace vandellii
George Young, Class 33
Androsace villosa taurica
Androsace villosa taurica
George Young
Primula albenensis
Primula albenensis
Alan Furness, Class 3
Pulsatilla ambigua
Pulsatilla ambigua
Alan Furness, Class 3
Pulsatilla ambigua
Pulsatilla ambigua
Celia Coller, Class 70
Anomenella thalictroides
Anomenella thalictroides
Diane Clement
Hepatica japonica
Hepatica japonica
Cecilia Coller
Oxalis laciniata
Oxalis laciniata
Alan Furness, Class 19
Clematis tenuiloba
Clematis tenuiloba
Eric Rainford, Class 44
Corydalis turtschaninovii
Corydalis turtschaninovii
Pat Craven
Fritillaria purdyi
Fritillaria purdyi
Jack Brownless, Class 52
Iris sari x paradoxa
Iris sari x paradoxa
Cecilia Coller
Iris paradoxa
Iris paradoxa
Ju Bramley
Ophrys reinholdii
Ophrys reinholdii