Alpine Garden Society



01386 554790

North of England AGS SHOW 2006

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan 3 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 3 1-pan 9 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 5 3-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 8 1-pan 3 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 10 1-pan 4 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd John Harrison, Tipton
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 11 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Harold Webb, Royston
CLASS 12 1-pan 2 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 13 1-pan11 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 14 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 15 1-pan 7 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Don Peace, Yarm
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 16 1-pan 9 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Mike Bramley, Chesterfield
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 17 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 18 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 19 1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Dave Mountfort, Derby
CLASS 20 1-pan 3 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 21 1-pan 2 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 22 1-pan 6 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 23 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 24 3-pan 5 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Percy Walker, Stokesley
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 25 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 26 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Percy Walker, Stokesley
CLASS 27 1-pan 8 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 28 1-pan 2 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Harold Webb, Royston
CLASS 29 1-pan 7 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 30 1-pan 3 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Audrey Mercer, Bradford
3rd Heather Barraclough, Bradford
CLASS 31 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 33 6-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 34 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 35 1-pan 8 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Don Peace, Yarm
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 36 3-pan1 entry
2nd John Richards, Hexham
CLASS 37 1-pan 6 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 38 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 39 1-pan 8 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Helen Kidman, Ebchester
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 41 1-pan 9 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd George Young, Stocksfield
3rd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Eric Rainford, Leeds
CLASS 42 1-pan 4 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Mike Bramley, Chesterfield
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 43 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 44 1-pan 5 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Eric Rainford, Leeds
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 45 3-pan 2 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 46 1-pan 5 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 47 1-pan 9 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 48 1-pan 5 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 49 1-pan 2 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 50 1-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 51 3-pan 3 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 52 1-pan14 entries
1st Jack Brownless, Middlesborough
2nd George Young, Stocksfield
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 53 1-pan10 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Edward Barraclough, Bradford
3rd Don Peace, Yarm
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 54 1-pan 4 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 55 1-pan10 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 56 3-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 57 1-pan 8 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd John Mercer, Bradford
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 58 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 59 1-pan 5 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Don Peace, Yarm
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 60 1-pan 4 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 61 1-pan10 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Alan Spenceley, Whitby
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 62 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 63 1-pan 2 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 64 3-pan 4 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Percy Walker, Stokesley
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 65 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 66 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 67 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 68 1-pan 3 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd John Richards, Hexham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 69 1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Eric Rainford, Leeds
CLASS 70 3-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 71 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 72 1-pan 4 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Trevor Whitaker, Bradford
CLASS 75 6-pan 2 entries
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 76 3-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 77 1-pan 5 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 78 1-pan1 entry
1st Joan Bradbury, Elwick
CLASS 79 1-pan 6 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 80 1-pan 3 entries
1st Trevor Harding, Skelton
3rd Jane Jopling, Stokesley
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 81 1-pan 2 entries
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 82 1-pan 2 entries
1st Maurice Church, Pontefract
2nd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 83 1-pan 8 entries
1st Carl Denton, Leeds
2nd John Savage, Church Warsop
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 84 1-pan 2 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Jane Jopling, Stokesley
CLASS 85 1-pan 5 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 86 1-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 87 3-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 88 1-pan 2 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd John Savage, Church Warsop
CLASS 89 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 1-pan 3 entries
1st Mel Linney, Wombwell
3rd Ann & Michael Morton, Woking
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 91 1-pan 7 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 92 1-pan 3 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Joyce Scott, Hartburn
CLASS 93 1-pan 5 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 94 1-pan 2 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 95 1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 98 3-pan 3 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 99 1-pan 7 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Maurice Church, Pontefract
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 100 3-pan1 entry
1st Norma Pagdin, Elwick
CLASS 101 1-pan 7 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Maurice Church, Pontefract
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 102 1-pan 5 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Maurice Church, Pontefract
3rd Mr JER Barr, Willerby
CLASS 103 1-pan 2 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 104 1-pan 7 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Jane Jopling, Stokesley
CLASS 105 1-pan 4 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 106 1-pan 4 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd Carola Young, Stocksfield
CLASS 107 1-pan 4 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 108 1-pan 4 entries
1st Joyce Scott, Hartburn
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 109 1-pan1 entry
1st Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 112 3-pan 4 entries
1st Elaine Linney, Wombwell
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Susan Sutcliffe, Wakefield
CLASS 113 1-pan 7 entries
1st Heather Barraclough, Bradford
2nd Margaret Pickering, Goole
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 114 1-pan 2 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Tony Taziker, Thornton
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Margaret Pickering, Goole
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Fiona Slight, Little Ouseburn
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 117 1-pan1 entry
1st Vera Buck, Goole
CLASS 118 1-pan1 entry
1st Georgina Instone, Leeds
CLASS 119 1-pan 3 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Margaret Pickering, Goole
3rd Elaine Linney, Wombwell
CLASS 120 1-pan 4 entries
1st Dinah Sawer, Stokesley
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Elaine Linney, Wombwell
CLASS 121 1-pan1 entry
2nd Tony Taziker, Thornton
CLASS 122 1-pan 2 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Georgina Instone, Leeds