Alpine Garden Society



01386 554790

Southport AGS SHOW 2005

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 3 1-pan 4 entries
1st Roger Beecham, Southport
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan 4 entries
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 6 1-pan 4 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 7 1-pan 3 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 8 3-pan1 entry
1st Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 9 1-pan 4 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 10 1-pan 3 entries
1st Dave Charlton, Derby
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 11 1-pan 2 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Mr RC Moncur, Liverpool
CLASS 12 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 13 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 14 3-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 15 1-pan 7 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 16 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Robert Rolfe, Nottingham
CLASS 17 1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 18 1-pan 6 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 19 3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 20 1-pan 3 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 21 3-pan 4 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 22 1-pan 4 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 23 1-pan 5 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 24 1-pan 8 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Roger Beecham, Southport
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 25 3-pan 8 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 27 1-pan 9 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 28 1-pan12 entries
1st James Carter, Ainsdale
2nd Cecilia Coller, Norwich
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Rob Price, Bromsgrove
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 30 1-pan1 entry
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 31 1-pan 2 entries
1st Clare Dower, Frodsham
2nd John Dower, Frodsham
CLASS 32 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 33 3-pan 4 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 34 1-pan 6 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 35 1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 36 1-pan 2 entries
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 37 1-pan1 entry
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 38 1-pan 4 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 39 3-pan 5 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 40 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 41 1-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 42 1-pan 7 entries
1st Cliff Booker, Whitworth
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 43 1-pan 3 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd John Dower, Frodsham
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 44 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 45 1-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 46 3-pan 6 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 47 1-pan12 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 48 1-pan 6 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 49 1-pan 3 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 50 1-pan 8 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 51 1-pan 5 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 52 1-pan 8 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Brian Burrow, Lancaster
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 53 1-pan 5 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 54 3-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 55 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 56 1-pan 5 entries
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 57 1-pan1 entry
1st Brian Russ, Ormskirk
CLASS 58 1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 59 1-pan10 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 60 3-pan 6 entries
1st Harvey Shepherd, Bolton
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 61 1-pan 7 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Paul Street, Derby
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 62 1-pan 5 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 63 1-pan 4 entries
1st David Mowle, Hest Bank
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 64 1-pan 4 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 65 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 66 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Mr RC Moncur, Liverpool
3rd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 67 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 68 3-pan1 entry
2nd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 69 1-pan 4 entries
1st Kath Rimmer, Eccleston
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Keith Hutton, Stogursey
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 70 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 71 1-pan1 entry
2nd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 72 1-pan 5 entries
1st Kath Rimmer, Eccleston
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 73 1-pan 2 entries
2nd Keith Hutton, Stogursey
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 74 1-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 75 1-pan1 entry
2nd Kath Rimmer, Eccleston
CLASS 76 1-pan 2 entries
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 77 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 78 3-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 79 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 80 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 81 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 82 1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 83 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 84 1-pan 4 entries
1st Kath Rimmer, Eccleston
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Keith Hutton, Stogursey
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 85 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 87 1-pan 4 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Tom Melling, Ormskirk
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 88 1-pan 3 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Tom Melling, Ormskirk
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 89 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 91 1-pan 3 entries
1st Keith Hutton, Stogursey
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 92 3-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 93 1-pan 2 entries
1st Keith Hutton, Stogursey
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 94 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 3-pan 2 entries
1st Graham Bradshaw, Darwen
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 96 1-pan 4 entries
1st Peter Cordall, Mawdesley
2nd Graham Bradshaw, Darwen
3rd Edna Carter, Ainsdale
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Graham Bradshaw, Darwen
CLASS 98 1-pan 2 entries
1st Edna Carter, Ainsdale
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 99 1-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Graham Bradshaw, Darwen
CLASS 101 1-pan 3 entries
1st Edna Carter, Ainsdale
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Graham Bradshaw, Darwen
CLASS 102 1-pan 3 entries
1st Peter Cordall, Mawdesley
2nd Graham Bradshaw, Darwen
3rd Mel Linney, Wombwell