Alpine Garden Society



01386 554790

Northumb. AGS/SRGC SHOW 2005

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 3 1-pan 7 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 5 1-pan 6 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Edward Barraclough, Bradford
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 6 1-pan 4 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 7 1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Frank Hoyle, Chipping
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 8 1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 9 1-pan 2 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 10 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 11 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 12 1-pan 5 entries
1st Frank Hoyle, Chipping
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 13 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 14 1-pan 3 entries
1st Percy Walker, Stokesley
2nd Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
3rd Mike Dale, Felton
CLASS 15 1-pan 5 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 16 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 17 1-pan1 entry
1st Peter Hood, Penshaw
CLASS 18 1-pan 4 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Don Peace, Yarm
3rd Keith McMath, Poulton-le-Fyld
CLASS 19 1-pan1 entry
1st David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 20 1-pan1 entry
1st Glassford Sprunt, Bridge of Allan
CLASS 21 3-pan1 entry
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 22 1-pan 6 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd David Millward, East Linton
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 23 1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Pat Craven, Yarm
3rd David Millward, East Linton
CLASS 24 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 25 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 26 1-pan 4 entries
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 27 1-pan 4 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 28 1-pan1 entry
1st David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 29 1-pan 6 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 30 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 31 1-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 32 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 33 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 34 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 35 1-pan 3 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 36 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 37 3-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 38 1-pan 8 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Frank Hoyle, Chipping
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 39 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 40 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 41 1-pan 8 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 42 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Bunn, Middlesborough
CLASS 43 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 44 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Papworth, Skipton
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 45 1-pan 2 entries
1st Frank Hoyle, Chipping
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 46 1-pan 3 entries
1st Della Kerr, Darlington
2nd David Millward, East Linton
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 47 1-pan 5 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 48 1-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 50 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 51 3-pan 5 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 52 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 53 1-pan12 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Don Peace, Yarm
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 54 3-pan 2 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 55 1-pan 2 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 56 1-pan 8 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 57 1-pan 8 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd David Millward, East Linton
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 58 3-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 59 1-pan 9 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 60 1-pan 4 entries
1st Peter Hood, Penshaw
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 61 1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 62 1-pan 7 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 63 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 64 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 65 1-pan 9 entries
1st David Boyd, Newcastle Upon
2nd Dave Newsome, Dronfield
3rd Frank Hoyle, Chipping
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 66 1-pan 2 entries
2nd John Richards, Hexham
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 67 1-pan10 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Mike Dale, Felton
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 68 1-pan11 entries
1st David Boyd, Newcastle Upon
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 69 3-pan 3 entries
1st John Mullaney, Wakefield
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd John Richards, Hexham
CLASS 70 1-pan 8 entries
1st John Mullaney, Wakefield
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Eric Rainford, Leeds
CLASS 71 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 72 1-pan 4 entries
1st Shirley Leighton, Wigton
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 73 1-pan 5 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 74 1-pan 5 entries
1st Trevor Jones, Hoddesdon
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 75 3-pan 4 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 76 1-pan10 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mike Bramley, Chesterfield
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 77 3-pan 2 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 78 1-pan 9 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Rosemary Cox, Harrogate
CLASS 79 3-pan1 entry
1st Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 80 1-pan12 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Alisdair&Brenda Walker, Wallsend
CLASS 81 3-pan 3 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 82 3-pan 4 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 83 1-pan 7 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 84 1-pan11 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 85 1-pan 9 entries
1st Frank Hoyle, Chipping
2nd John Richards, Hexham
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 86 1-pan 6 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Mike Dale, Felton
CLASS 87 1-pan 6 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 88 1-pan 4 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Mike Dale, Felton
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 89 1-pan 3 entries
2nd John Richards, Hexham
2nd Darren Sleep, Carnforth
3rd Mike Dale, Felton
CLASS 90 1-pan 5 entries
1st David Boyd, Newcastle Upon
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 91 1-pan 5 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 92 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 93 3-pan 2 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 94 1-pan10 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 95 1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Darren Sleep, Carnforth
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 96 1-pan 9 entries
1st David Boyd, Newcastle Upon
2nd David Millward, East Linton
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 97 1-pan 6 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 98 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 99 1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd John Richards, Hexham
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 100 1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Mike Dale, Felton
CLASS 101 1-pan 7 entries
1st Angie Yorston, Hoddesdon
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 102 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 103 1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Eric Rainford, Leeds
CLASS 104 3-pan 3 entries
1st Mike Bramley, Chesterfield
1st Don Peace, Yarm
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 105 1-pan11 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Pat Craven, Yarm
CLASS 106 3-pan 3 entries
1st David Boyd, Newcastle Upon
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 107 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 108 1-pan 5 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 109 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 110 3-pan 2 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 111 1-pan 2 entries
1st Madge Roberts, Ormskirk
2nd Darren Sleep, Carnforth
CLASS 112 1-pan 2 entries
1st Alma Papworth, Skipton
2nd Shirley Leighton, Wigton
CLASS 113 1-pan 2 entries
1st Martin Hughes, Stocksfield
2nd Shirley Leighton, Wigton
CLASS 114 1-pan 2 entries
1st Alma Papworth, Skipton
2nd Della Kerr, Darlington
CLASS 115 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 116 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 117 1-pan 3 entries
1st Madge Roberts, Ormskirk
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Shirley Leighton, Wigton
CLASS 118 3-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 119 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 120 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 122 1-pan1 entry
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 123 1-pan 6 entries
1st Joyce Scott, Hartburn
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 124 1-pan 4 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 125 1-pan1 entry
1st Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 126 1-pan 2 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 127 1-pan 4 entries
1st Alma Papworth, Skipton
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Frances Mullaney, Wakefield
CLASS 128 1-pan 2 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 129 3-pan 5 entries
1st Shirley Leighton, Wigton
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Derek Lockey, Heddon-on-the-W
CLASS 130 1-pan 3 entries
1st Derek Lockey, Heddon-on-the-W
3rd Frances Mullaney, Wakefield
CLASS 131 1-pan 5 entries
1st Derek Lockey, Heddon-on-the-W
2nd Shirley Leighton, Wigton
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 132 1-pan 4 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Derek Lockey, Heddon-on-the-W
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 133 1-pan 6 entries
1st Derek Lockey, Heddon-on-the-W
2nd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Joyce Scott, Hartburn
CLASS 134 1-pan 2 entries
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Darren Sleep, Carnforth
CLASS 135 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 136 1-pan 2 entries
1st Derek Lockey, Heddon-on-the-W
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 137 1-pan1 entry
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 138 1-pan 3 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Joyce Scott, Hartburn
CLASS 139 1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 140 1-pan 5 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Frances Mullaney, Wakefield
3rd Shirley Leighton, Wigton
CLASS 141 1-pan1 entry
2nd Derek Lockey, Heddon-on-the-W
CLASS 142 1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 143 1-pan 2 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Jackie Parker, Hexham
CLASS 144 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 145 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 146 3-pan 2 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Derek Lockey, Heddon-on-the-W
CLASS 147 1-pan 5 entries
1st Madge Roberts, Ormskirk
2nd Derek Lockey, Heddon-on-the-W
3rd Shirley Leighton, Wigton
CLASS 160 3-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 161 1-pan 2 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Heather Barraclough, Bradford
CLASS 162 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 163 1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 164 1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 165 1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 166 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 167 1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 168 1-pan 2 entries
1st Sue Gill, Stobswood
2nd Judith Bennett, Binchester