Alpine Garden Society



01386 554790

Midland AGS SHOW 2005

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
1st Dave Charlton, Derby
CLASS 2 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 3 1-pan 8 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan 4 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Don Peace, Yarm
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 6 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 7 1-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 8 1-pan1 entry
1st Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 9 1-pan 5 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Vic Aspland, Stourbridge
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 10 1-pan1 entry
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 11 1-pan 2 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 12 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 13 1-pan 3 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 14 1-pan1 entry
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 15 3-pan 2 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 16 1-pan 4 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 17 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 18 1-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd David Richards, Cheltenham
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 19 3-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 20 1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 21 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 22 1-pan 8 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 23 1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Cyril Dart, Taunton
CLASS 24 1-pan 5 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 25 3-pan1 entry
1st Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 27 1-pan1 entry
1st Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 28 3-pan 2 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 29 1-pan 4 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 30 3-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 31 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 32 1-pan 6 entries
1st David Richards, Cheltenham
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 33 3-pan 6 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 34 1-pan 4 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 35 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 36 3-pan 2 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 37 1-pan 6 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 38 1-pan 2 entries
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 39 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 40 1-pan1 entry
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 41 1-pan 4 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd Clare Dower, Frodsham
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 51 6-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 52 3-pan 6 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 53 1-pan 8 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Dixon, East Leake
2nd Don Peace, Yarm
3rd Thomas Acton, Leicester
CLASS 54 3-pan 4 entries
1st Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 55 1-pan 5 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 56 1-pan 6 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 57 1-pan 9 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Jenny Bourne, Dawlish
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 58 1-pan 9 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Don Peace, Yarm
3rd John Richards, Hexham
CLASS 59 1-pan 2 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 60 3-pan 2 entries
1st Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 61 1-pan10 entries
1st Ian Robertson, Shaftesbury
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 62 1-pan11 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 63 1-pan 6 entries
1st Ian Robertson, Shaftesbury
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 64 1-pan 4 entries
1st Helen Kidman, Ebchester
2nd Cyril Dart, Taunton
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 65 1-pan 4 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 66 1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Thomas Acton, Leicester
CLASS 67 6-pan1 entry
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 68 3-pan 6 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 69 1-pan10 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 70 1-pan 8 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 71 1-pan 2 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Ray Drew, Laindon
CLASS 72 1-pan 5 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 73 1-pan 3 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Vic Aspland, Stourbridge
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 74 3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 75 1-pan12 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Harrison, Tipton
3rd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 76 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 77 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd John Dixon, East Leake
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 78 1-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Harrison, Tipton
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 79 3-pan 2 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 80 1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 81 1-pan 7 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Vic Aspland, Stourbridge
CLASS 82 3-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 83 1-pan 8 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 84 1-pan1 entry
1st Alan Furness, Hexham
CLASS 85 3-pan 4 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 86 1-pan 4 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 87 1-pan 4 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 88 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 89 1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 90 1-pan 7 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 91 6-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 92 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 93 1-pan11 entries
1st Richard Clements, Pershore
2nd Brian Burrow, Lancaster
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 96 6-pan1 entry
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 97 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 98 1-pan 4 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 99 1-pan1 entry
2nd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 100 1-pan 2 entries
2nd Jenny Bourne, Dawlish
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 101 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 102 1-pan 2 entries
2nd David Porter, Coventry
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 105 1-pan 2 entries
1st Mr F Hook, Hitchin
2nd Thomas Acton, Leicester
CLASS 106 1-pan1 entry
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 107 1-pan1 entry
2nd David Porter, Coventry
CLASS 108 1-pan 4 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Keith Hutton, Stogursey
3rd Thomas Acton, Leicester
CLASS 109 1-pan 3 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd David Porter, Coventry
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st Thomas Acton, Leicester
2nd David Porter, Coventry
CLASS 111 3-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 112 1-pan 2 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 113 1-pan 6 entries
1st Catherine Hook, Hitchin
2nd Thomas Acton, Leicester
3rd Brian Ainge, Tipton
CLASS 114 1-pan 2 entries
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 116 3-pan 2 entries
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 117 1-pan 4 entries
2nd Brian Ainge, Tipton
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 118 1-pan 2 entries
1st Jenny Bourne, Dawlish
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 119 1-pan 3 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 120 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 122 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 123 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
CLASS 124 1-pan 2 entries
2nd Jenny Bourne, Dawlish
3rd David Porter, Coventry
CLASS 125 1-pan 3 entries
2nd Barbara Hook, Hitchin
3rd David Porter, Coventry
CLASS 126 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 127 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 128 1-pan 2 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Brian Ainge, Tipton
CLASS 131 3-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 132 1-pan 5 entries
1st Jeff Stuart, Wombwell
2nd Mr F Hook, Hitchin
3rd Judith Rhymes, Tewkesbury
CLASS 133 1-pan 2 entries
2nd Martin Lindop, Cheswick Green
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 134 1-pan1 entry
2nd Judith Rhymes, Tewkesbury
CLASS 135 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 136 1-pan 3 entries
1st Judith Rhymes, Tewkesbury
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 137 1-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 138 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Jeff Stuart, Wombwell
CLASS 139 1-pan1 entry
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 140 1-pan1 entry
1st Jeff Stuart, Wombwell