Alpine Garden Society



01386 554790

Loughborough AGS SHOW 2005

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
1st David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 2 3-pan1 entry
2nd John Gennard, Loughborough
CLASS 3 1-pan 8 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 5 3-pan 2 entries
2nd John Richards, Hexham
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 6 1-pan1 entry
2nd David Richards, Cheltenham
CLASS 7 1-pan 3 entries
1st Terry Mitchell, Ossett
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd John Richards, Hexham
CLASS 8 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 9 1-pan 6 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Dave Charlton, Derby
CLASS 10 3-pan1 entry
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 11 1-pan1 entry
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 12 1-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 13 1-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 14 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 15 1-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 16 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 17 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 18 3-pan1 entry
2nd David Hoare, Lyminge
CLASS 19 1-pan 3 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd John Richards, Hexham
CLASS 20 3-pan1 entry
1st Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 21 1-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 22 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 23 1-pan 3 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 24 3-pan 2 entries
1st Barry & Anne Wright, York
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 25 1-pan 4 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Les Brown, Southport
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 26 1-pan 2 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd David Richards, Cheltenham
CLASS 27 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 28 1-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 29 1-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 30 1-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 31 1-pan 7 entries
1st Dave Charlton, Derby
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 32 1-pan 3 entries
1st David Boyd, Newcastle Upon
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd John Richards, Hexham
CLASS 33 1-pan 4 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 34 1-pan 2 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 35 3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 36 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 37 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 38 1-pan10 entries
1st David Richards, Cheltenham
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 39 3-pan10 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 40 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 41 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 42 1-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 43 1-pan 6 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 44 1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 45 1-pan 2 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Heather Barraclough, Bradford
CLASS 46 1-pan 2 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 47 6-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd John Gennard, Loughborough
CLASS 48 3-pan 7 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 49 1-pan12 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 50 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd David Richards, Cheltenham
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 51 1-pan 2 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Peter Hood, Penshaw
CLASS 52 1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Terry Mitchell, Ossett
3rd John Richards, Hexham
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 54 1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Dave Charlton, Derby
CLASS 55 3-pan 2 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 56 1-pan 8 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd John Dixon, East Leake
3rd Geoff Parker, Banbury
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 57 3-pan 2 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 58 1-pan 3 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd John Dixon, East Leake
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 59 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 60 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Mr H Kaupert, Lamberhurst
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 61 1-pan1 entry
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 62 1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Alan Keay, Birmingham
CLASS 63 3-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 64 1-pan 2 entries
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 65 1-pan 3 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 66 1-pan 3 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
CLASS 67 3-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 68 1-pan11 entries
1st Michael Chadwick, Tonbridge
2nd Ian Leslie, Bangor
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 69 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 70 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Terry Mitchell, Ossett
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 71 1-pan 3 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Alan Keay, Birmingham
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 72 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 73 1-pan 4 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 74 3-pan 3 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 75 1-pan 5 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 76 1-pan10 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd David Philbey, Petersfield
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 77 1-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
1st Geoff Mawson, Dronfield
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 78 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 79 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Richards, Hexham
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 80 1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 81 6-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 82 3-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 83 1-pan 9 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 84 6-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 85 6-pan1 entry
1st Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 86 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 87 1-pan 3 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Thomas Acton, Leicester
3rd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 88 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 89 1-pan 3 entries
1st Thomas Acton, Leicester
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 90 1-pan1 entry
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 91 1-pan1 entry
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 92 1-pan 2 entries
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 93 1-pan1 entry
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 94 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan1 entry
1st Julie Kitson, Royston
CLASS 96 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 98 1-pan 2 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
CLASS 99 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 100 1-pan1 entry
2nd Thomas Acton, Leicester
CLASS 101 1-pan 3 entries
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 102 1-pan 5 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Ken Mann, Derby
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 3-pan 2 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 105 1-pan 7 entries
1st Joyce Scott, Hartburn
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 106 1-pan 2 entries
1st Paul Street, Derby
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 107 1-pan 3 entries
1st Thomas Acton, Leicester
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 108 3-pan 2 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Ken Mann, Derby
CLASS 110 1-pan1 entry
2nd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 111 1-pan 2 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 112 1-pan1 entry
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 113 1-pan 3 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Mrs HA Nottingham, Leeds
3rd Paul Street, Derby
CLASS 114 1-pan1 entry
1st Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 115 1-pan 3 entries
1st Julie Kitson, Royston
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 116 1-pan 5 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 117 1-pan1 entry
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 118 1-pan 2 entries
1st Joyce Scott, Hartburn
2nd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 119 1-pan1 entry
1st Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 120 1-pan 3 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 121 3-pan1 entry
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 122 1-pan 4 entries
1st Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
2nd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Cliff Hirst, Stoke-on-Trent
CLASS 123 1-pan1 entry
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 124 1-pan 3 entries
1st Cliff Hirst, Stoke-on-Trent
2nd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 125 1-pan1 entry
1st Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 126 1-pan1 entry
1st John Manders, Milton Keynes
CLASS 127 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
3rd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 128 1-pan 4 entries
1st Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
3rd Peter Taggart, Nottingham
CLASS 129 1-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 130 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 131 1-pan 4 entries
1st John Manders, Milton Keynes
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 132 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 133 1-pan 2 entries
1st Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 201 3-pan 3 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Peggy Dawe, Purley
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 203 3-pan1 entry
2nd Peggy Dawe, Purley
CLASS 204 1-pan 4 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Peggy Dawe, Purley
3rd Alan Grainger, Manchester
CLASS 205 6-pan 2 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Jon Evans, Farnham
CLASS 206 3-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 207 1-pan 4 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Jon Evans, Farnham
3rd Alan Grainger, Manchester
CLASS 209 3-pan 3 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Jon Evans, Farnham
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 210 1-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 212 3-pan 4 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Alan Grainger, Manchester
CLASS 213 1-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Alan Grainger, Manchester
CLASS 214 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 215 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 216 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 217 3-pan1 entry
1st Peggy Dawe, Purley
CLASS 218 1-pan 2 entries
1st Peggy Dawe, Purley
2nd Anne Wright, York
CLASS 219 3-pan1 entry
1st Peggy Dawe, Purley
CLASS 220 1-pan 2 entries
1st Anne Wright, York
2nd Peggy Dawe, Purley
CLASS 222 3-pan1 entry
1st Anne Wright, York
CLASS 223 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 224 3-pan1 entry
2nd Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 225 1-pan 3 entries
1st Jean Morris, Berkhampstead
1st Anne Wright, York
2nd Peggy Dawe, Purley
CLASS 226 3-pan1 entry
2nd Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 227 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 228 3-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 229 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 230 3-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
1st Alan Grainger, Manchester
CLASS 231 1-pan 2 entries
1st Alan Grainger, Manchester
2nd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 232 3-pan 3 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Thomas Acton, Leicester
CLASS 233 1-pan 3 entries
1st Alan Grainger, Manchester
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 234 1-pan 2 entries
1st Alan Grainger, Manchester
2nd David Philbey, Petersfield
CLASS 235 1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
1st Alan Grainger, Manchester
CLASS 236 1-pan 3 entries
1st Alan Grainger, Manchester
2nd David Philbey, Petersfield
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 237 1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Alan Grainger, Manchester
CLASS 240 3-pan1 entry
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 241 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 242 1-pan1 entry
2nd Margaret Hooley, Matlock
CLASS 243 1-pan 2 entries
1st Margaret Hooley, Matlock
3rd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 244 3-pan1 entry
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 245 1-pan1 entry
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 246 1-pan0 entries
NO RESULTS