Alpine Garden Society



01386 554790

London AGS SHOW 2005

Photo Gallery

   Back

Click on a picture to view it in detail


Staging in progress
Staging in progress

View of the show
View of the show

Photographer at Work (Robert Rolfe)
Photographer at Work (Robert Rolfe)
Farrer Medal
   best plant in the Show
Leslie Cheeseman, Tenterden
Androsace villosa var arachnoidea
Androsace  villosa  var arachnoidea
Farrer Medal
   best plant in the Show
Leslie Cheeseman, Tenterden
Androsace villosa var arachnoidea
Androsace  villosa  var arachnoidea
Farrer Medal
   best plant in the Show
Leslie Cheeseman, Tenterden
Androsace villosa var arachnoidea
Androsace  villosa  var arachnoidea
AGS Sewell Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct not
   more than two of any one genus
Leslie Cheeseman, Tenterden
Royal Bank of Scotland Trophy
   Class 47 - 6 pans rock plants distinct
   not more than two of any one genus
Cecilia Coller, Norwich
Audrey Bartholomew Memorial Spoon
   best plant from North America
Dick & Valerie Bathe, Ware
Fritillaria affinis var tristulis
Fritillaria  affinis var tristulis
Audrey Bartholomew Memorial Spoon
   best plant from North America
Dick & Valerie Bathe, Ware
Fritillaria affinis var tristulis
Fritillaria  affinis var tristulis
Audrey Bartholomew Memorial Spoon
   best plant from North America
Dick & Valerie Bathe, Ware
Fritillaria affinis var tristulis
Fritillaria  affinis var tristulis
George Gable Memorial Trophy
   best pan of Ericaceae
Cecilia Coller, Norwich
Cassiope 'Muirhead'
Cassiope 'Muirhead'
George Gable Memorial Trophy
   best pan of Ericaceae
Cecilia Coller, Norwich
Cassiope 'Muirhead'
Cassiope 'Muirhead'
George Gable Memorial Trophy
   best pan of Ericaceae
Cecilia Coller, Norwich
Cassiope 'Muirhead'
Cassiope 'Muirhead'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ms CM Jackson-Houlston, Risinghurst
Aristolochia longa and Southern Festoon (painting)
Aristolochia longa and Southern Festoon (painting)
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ms CM Jackson-Houlsto, Risinghurst
Asarum splendens (painting)
Asarum splendens (painting)
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Cecilia Coller, Norwich
Asarum delavayi
Asarum delavayi
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Cecilia Coller, Norwich
Asarum delavayi
Asarum delavayi

Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
John Humphries, Hartley Wintney
Sanguinaria canadensis 'Paint Creek Double'
Sanguinaria canadensis 'Paint Creek Double'

Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
John Humphries, Hartley Wintney
Sanguinaria canadensis 'Paint Creek Double'
Sanguinaria canadensis 'Paint Creek Double'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Kath Dryden, Sawbridgeworth
Daphne 'Kath Dryden'
Daphne 'Kath Dryden'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Kath Dryden, Sawbridgeworth
Daphne 'Kath Dryden'
Daphne 'Kath Dryden'
Kath Dryden
Daphne gemmata
Daphne gemmata
Kath Dryden
Daphne gemmata
Daphne gemmata

class for 6 vases cut flowers
class for 6 vases cut flowers
Dave Philby
Miniature Garden
Miniature Garden
Hedi & Jim Hancox
x Jancaemonda vandedemii
x Jancaemonda vandedemii
Cecilia Coller
Tulipa whittallii
Tulipa whittallii
Cecilia Coller
Tulipa whittallii
Tulipa whittallii

View of the Artistic Section
View of the Artistic Section

View of the Artistic Section
View of the Artistic Section
Dawson Trophy
   most first prize points in the Photographic
   Section
Sheila Brown, Maidstone
6 colour photographs
6 colour photographs

Class 212, computer generated images
Class 212, computer generated images
Jean Morris
Embroidery class - Aquilegia
Embroidery class - Aquilegia
Jean Morris
Embroidery class - Iris
Embroidery class - Iris