Alpine Garden Society



01386 554790

East Lancashire AGS SHOW 2005

Photo Gallery

   Back

Click on a picture to view it in detail


View of the benches
View of the benches

View of the benches
View of the benches

View of the benches
View of the benches
Farrer Medal
   best plant in the Show
Ian Kidman, Ebchester
Arcterica nana Redshanks
Arcterica nana Redshanks
AGS Medal
   Class 50 - 6 pans rock plants distinct
   - not more than two of any one genus
Ian Kidman, Ebchester
Leander Trophy
   best small 3-pan exhibited in Open(2) B(2) C
George Young, Stocksfield
Leander Trophy
   best small 3-pan exhibited in Open(2) B(2) C
George Young, Stocksfield
Jim Lever Memorial Trophy
   best pan of Ranunculaceae
Ian Leslie, Bangor
Callianthemum anemonoides
Callianthemum anemonoides
Jim Lever Memorial Trophy
   best pan of Ranunculaceae
Ian Leslie, Bangor
Callianthemum anemonoides
Callianthemum anemonoides
Jim Lever Memorial Trophy
   best pan of Ranunculaceae
Ian Leslie, Bangor
Callianthemum anemonoides
Callianthemum anemonoides
Narcissus Salver
   best pan of Narcissus
Clare Oates, Scunthorpe
Narcissus cyclamineus
Narcissus cyclamineus
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Geoff Rollinson, Holmfirth
Saxifrage 'Coolock Kate'
Saxifrage 'Coolock Kate'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Clare Oates, Scunthorpe
Saxifrage 'Lismore Gem'
Saxifrage 'Lismore Gem'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Clare Oates, Scunthorpe
Saxifrage 'Lismore Gem'
Saxifrage 'Lismore Gem'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Trevor Whitaker, Bradford
Fritillaria euboeica
Fritillaria euboeica
Don Peace
Fritillaria aurea, Primula 'Lismore Treasure', Saxifraga oppositifolia
Fritillaria aurea, Primula 'Lismore Treasure', Saxifraga oppositifolia
Merlewood Trophy
   best plant in Section B
Peter Farkasch, Sandbach
Corydalis lydica
Corydalis lydica
Eileen Lever Memorial Trophy
   most first prize points in Section C
Graham Bradshaw, Darwen
Saxifraga 'Peter Burrow'
Saxifraga 'Peter Burrow'
Booker Trophy
   best plant in Section C
Martin Hughes, Stocksfield
Primula vulgaris
Primula vulgaris
East Lancashire Trophy
   Class 149 - exhibitors who have not yet
   won a first at an AGS national show
Alan Isherwood, Accrington
Primula denticulata
Primula denticulata
East Lancashire Trophy
   Class 149 - exhibitors who have not yet
   won a first at an AGS national show
Alan Isherwood, Accrington
Primula denticulata
Primula denticulata
Mavis Allanson
Hepatica gyousei
Hepatica gyousei
Geoff Rollinson
Dionysia freitagii
Dionysia freitagii
Geoff Rollinson
Primula 'Broadwell Milkmaid'
Primula 'Broadwell Milkmaid'
Ian Kidman
Dionysia viscidula x freitagii
Dionysia viscidula x freitagii
Vic Aspland
Crocus vernus ssp. albiflorus
Crocus vernus ssp. albiflorus
Geoff Mawson
Primula 'Alexina'
Primula 'Alexina'