Alpine Garden Society



01386 554790

North of England AGS SHOW 2005

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 3 1-pan 5 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 5 3-pan1 entry
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 6 1-pan 2 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd John Dower, Frodsham
CLASS 7 1-pan1 entry
1st Edward Barraclough, Bradford
CLASS 8 1-pan 4 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 9 1-pan 2 entries
1st Eric Rainford, Leeds
2nd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 10 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 11 1-pan1 entry
1st John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 12 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 13 1-pan 3 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 14 1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd John Dower, Frodsham
CLASS 15 1-pan11 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Pat Craven, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 16 1-pan 8 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Alan Keay, Birmingham
CLASS 17 1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 18 1-pan1 entry
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 19 1-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 20 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
1st Irene Sentance, Grainthorpe
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 21 1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 22 1-pan 5 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 23 3-pan 9 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Percy Walker, Stokesley
CLASS 24 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 25 1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 26 1-pan 6 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 27 1-pan 6 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd John Bunn, Middlesborough
3rd Ian Kidman, Ebchester
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 28 1-pan 4 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Heather Barraclough, Bradford
3rd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st Clare Dower, Frodsham
2nd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 31 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 32 3-pan 7 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 33 1-pan13 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 34 3-pan 2 entries
2nd Terry Mitchell, Ossett
CLASS 35 1-pan 5 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd John Richards, Hexham
3rd Alan Keay, Birmingham
CLASS 36 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 37 1-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 38 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd John Mercer, Bradford
3rd Alan Keay, Birmingham
CLASS 39 1-pan 9 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tommy Anderson, Kendal
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 40 3-pan1 entry
1st David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 41 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 42 1-pan 2 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 43 1-pan 2 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 44 1-pan10 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 45 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Della Kerr, Darlington
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 46 1-pan 7 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 47 1-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 48 1-pan 4 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Pat Craven, Yarm
CLASS 49 3-pan 3 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 50 1-pan 9 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 51 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Pat Craven, Yarm
CLASS 52 1-pan 9 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 53 1-pan11 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 54 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Peter Hood, Penshaw
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 55 1-pan 5 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Kevin Pratt, Stockport
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 56 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Rosemary Cox, Harrogate
CLASS 57 1-pan 9 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 58 1-pan 8 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 59 1-pan 3 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 60 3-pan 6 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 61 1-pan 7 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Alan Keay, Birmingham
CLASS 62 1-pan 8 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 63 3-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 64 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Trevor Whitaker, Bradford
3rd John Richards, Hexham
CLASS 65 1-pan 5 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Carl Denton, Leeds
CLASS 66 3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 67 1-pan 7 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Eric Rainford, Leeds
CLASS 68 1-pan 8 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 70 6-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 71 3-pan 3 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Ann & Michael Morton, Woking
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 72 1-pan 2 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 73 1-pan 3 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Jeanie Jones, Lockerbie
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 74 1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 75 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 76 1-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 77 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 78 1-pan 2 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Cyril Wright, Derby
CLASS 79 1-pan 5 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Carl Denton, Leeds
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 80 1-pan1 entry
1st Elaine Lynch, Huddersfield
CLASS 81 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 82 1-pan1 entry
1st Joan Bradbury, Elwick
CLASS 83 3-pan1 entry
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 84 1-pan 2 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Cyril Wright, Derby
CLASS 85 1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 86 1-pan 4 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 87 1-pan 8 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 88 1-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 89 1-pan 4 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 90 1-pan 3 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 91 1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 92 3-pan 3 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 93 1-pan 4 entries
1st Julie Kitson, Royston
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 94 3-pan1 entry
1st Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 95 1-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 96 1-pan 3 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Daphne Kent, Harrogate
CLASS 98 1-pan 4 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 99 1-pan 2 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 100 1-pan 4 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 101 1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 102 1-pan 6 entries
1st Russel Hall, Wolsingham
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 103 1-pan1 entry
1st Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 104 1-pan 5 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 105 3-pan 3 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Jeanie Jones, Lockerbie
CLASS 106 1-pan 2 entries
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Jeanie Jones, Lockerbie
CLASS 107 1-pan 3 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Jeanie Jones, Lockerbie
3rd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 108 1-pan1 entry
2nd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 110 1-pan1 entry
1st Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 111 1-pan 3 entries
1st Joan Barr, Willerby
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 112 1-pan 2 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 113 1-pan 2 entries
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Dinah Sawer, Stokesley
CLASS 114 1-pan 3 entries
1st Carl Denton, Leeds
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Ann & Michael Morton, Woking