Alpine Garden Society



01386 554790

North Midland AGS SHOW 2005

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Don Peace, Yarm
CLASS 3 1-pan 2 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd John Richards, Hexham
CLASS 4 3-pan 3 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 5 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 6 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 7 3-pan1 entry
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 8 1-pan 3 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd John Richards, Hexham
CLASS 9 1-pan 5 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 10 1-pan 3 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 11 3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 12 1-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Mike Smith, Hythe Alpines
CLASS 13 1-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 14 1-pan1 entry
1st Chris Bowyer, Chaddesden
CLASS 15 1-pan 2 entries
1st Mike Smith, Hythe Alpines
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 16 1-pan 3 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Alan Keay, Birmingham
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 17 1-pan 2 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 18 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 19 1-pan 2 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 20 1-pan 4 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Barry Tattersall, Twickenham
3rd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 21 3-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 22 1-pan 6 entries
1st John Richards, Hexham
2nd George Young, Stocksfield
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 23 1-pan 2 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 24 1-pan1 entry
1st Ian Leslie, Bangor
CLASS 25 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 26 3-pan 2 entries
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 27 1-pan 9 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 28 3-pan 2 entries
1st Chris Bowyer, Chaddesden
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 29 1-pan 4 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 30 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 31 1-pan 3 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 32 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
3rd Mike Bramley, Chesterfield
CLASS 33 1-pan 5 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Della Kerr, Darlington
2nd Mike Smith, Hythe Alpines
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 34 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 35 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 36 1-pan 4 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 37 1-pan 3 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 38 3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 39 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Colin Wibberley, Warrington
3rd Chris Bowyer, Chaddesden
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 41 3-pan 8 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 42 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
3rd Chris Bowyer, Chaddesden
CLASS 43 3-pan 4 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 44 1-pan 6 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 45 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ian Instone, Leeds
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 46 1-pan 2 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 47 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 48 1-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 49 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 50 3-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 51 1-pan12 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Don Peace, Yarm
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 52 3-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 54 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 55 1-pan 5 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 56 1-pan 5 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Harold Webb, Royston
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 57 1-pan 8 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 58 1-pan 9 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Harold Webb, Royston
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 59 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 60 1-pan 5 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 61 1-pan 7 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Dave Newsome, Dronfield
CLASS 62 1-pan14 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 63 1-pan 8 entries
1st Helen Kidman, Ebchester
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 64 3-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 65 1-pan 7 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 66 3-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 67 1-pan11 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd John Harrison, Tipton
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 68 3-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 69 1-pan11 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 70 1-pan 9 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 71 3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 72 1-pan 9 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd George Young, Stocksfield
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 73 1-pan 9 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Harrison, Tipton
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 74 1-pan10 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 75 1-pan 6 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 76 1-pan 9 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 77 3-pan 2 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 78 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 79 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Mike Smith, Hythe Alpines
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 80 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 81 3-pan 2 entries
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 82 3-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Alan Furness, Hexham
3rd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 83 1-pan11 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Ian Leslie, Bangor
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 84 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Chris Bowyer, Chaddesden
CLASS 85 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 87 3-pan1 entry
1st Joan Bradbury, Elwick
CLASS 88 1-pan 4 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Ken Mann, Derby
CLASS 89 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 3-pan1 entry
2nd Enid Barton, Matlock
CLASS 91 1-pan 2 entries
1st Martin Hughes, Stocksfield
3rd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 92 1-pan 2 entries
2nd Enid Barton, Matlock
3rd Ken Mann, Derby
CLASS 93 1-pan 9 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Ann & Michael Morton, Woking
3rd David Porter, Coventry
CLASS 94 1-pan 3 entries
1st David Porter, Coventry
2nd Alma Papworth, Skipton
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 95 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Ken Mann, Derby
CLASS 96 1-pan 7 entries
1st Enid Barton, Matlock
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 98 1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Enid Barton, Matlock
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 99 1-pan 5 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Enid Barton, Matlock
CLASS 100 1-pan 6 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Elizabeth Maddock, Wilmslow
3rd Alma Papworth, Skipton
CLASS 101 1-pan 5 entries
1st Carol Kellett, Chorley
1st Alma Papworth, Skipton
3rd David Porter, Coventry
CLASS 102 1-pan 5 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd David Porter, Coventry
3rd Alma Papworth, Skipton
CLASS 103 3-pan 2 entries
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Elizabeth Maddock, Wilmslow
CLASS 104 1-pan 7 entries
1st Cyril Wright, Derby
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 105 1-pan 3 entries
1st Martin Hughes, Stocksfield
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Elizabeth Maddock, Wilmslow
CLASS 106 1-pan 4 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 107 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 108 1-pan 4 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Ken Mann, Derby
CLASS 109 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 110 3-pan1 entry
2nd Cyril Wright, Derby
CLASS 111 1-pan 8 entries
1st Julie Kitson, Royston
1st John Savage, Church Warsop
3rd Brian Ainge, Tipton
CLASS 112 1-pan 5 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Mike Holcombe, Baslow
CLASS 113 1-pan 6 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd David Porter, Coventry
CLASS 114 1-pan 3 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd David Porter, Coventry
CLASS 115 3-pan 2 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 116 1-pan 2 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 117 1-pan 3 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Margaret Hooley, Matlock
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 118 1-pan 3 entries
1st Margaret Hooley, Matlock
2nd Kate Almond, Shrewsbury
3rd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 119 1-pan 3 entries
1st Martin Lindop, Cheswick Green
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Ann & Michael Morton, Woking
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 121 1-pan 3 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Ann & Michael Morton, Woking
3rd Margaret Hooley, Matlock
CLASS 122 1-pan 2 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Margaret Hooley, Matlock
CLASS 123 1-pan 3 entries
1st Ann & Michael Morton, Woking
2nd Margaret Hooley, Matlock
2nd Mel Linney, Wombwell