Alpine Garden Society



01386 554790

Kent AGS SHOW 2004

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
CLASS 2 3-pan 3 entries
1st Leslie Cheeseman, Tenterden
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd Michael & Caryl Baron, Alresford
CLASS 3 1-pan 7 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Jean Rich, Chelmsford
2nd David Sampson, Oakdene Nursery
3rd Derek & Peggy Monk, Sompting
CLASS 4 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 5 1-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 6 3-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd John Richards, Hexham
CLASS 8 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 9 3-pan1 entry
1st David Philbey, Petersfield
CLASS 10 1-pan 6 entries
1st Pat Nicholls, Shoreham by Sea
2nd Peter Erskine, Petersfield
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 11 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 12 1-pan1 entry
1st Harry Brown, East Wittering
CLASS 13 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 14 1-pan 4 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Tony Jenkins, Maidstone
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 15 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 16 3-pan 2 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
3rd Harry Brown, East Wittering
CLASS 17 1-pan 3 entries
1st Elsie & Ivan Willett, Hitchin
2nd Derek & Peggy Monk, Sompting
3rd Harry Brown, East Wittering
CLASS 18 1-pan 6 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 19 3-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Harold Webb, Royston
CLASS 20 1-pan 7 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 21 1-pan 3 entries
1st Doug Bessey, Shepperton
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 22 1-pan 3 entries
1st Mr H Kaupert, Lamberhurst
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Michael & Caryl Baron, Alresford
CLASS 23 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 24 1-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd David Sampson, Oakdene Nursery
CLASS 25 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 26 1-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd David Hoare, Lyminge
CLASS 27 1-pan1 entry
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 28 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 29 1-pan 7 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 30 1-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 31 1-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 32 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 33 1-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 34 3-pan1 entry
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 35 1-pan1 entry
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 36 1-pan1 entry
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 37 1-pan 4 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd George Bentley, Corringham
CLASS 38 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 39 1-pan 4 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 40 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 41 1-pan 5 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 42 1-pan 8 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 43 1-pan 5 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
CLASS 44 1-pan 3 entries
1st John Kemp, Headcorn
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 45 1-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 46 1-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd John & Jean Morris, Berkhamstead
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 47 1-pan 2 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd David Philbey, Petersfield
CLASS 48 6-pan 6 entries
1st Leslie Cheeseman, Tenterden
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 49 3-pan 5 entries
1st John Kemp, Headcorn
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 50 1-pan 7 entries
1st Mr H Kaupert, Lamberhurst
2nd Doug Bessey, Shepperton
3rd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 51 3-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 52 1-pan 2 entries
1st Mr H Kaupert, Lamberhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd David Hoare, Lyminge
3rd John Richards, Hexham
CLASS 54 1-pan 4 entries
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
3rd Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 55 3-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd David Hoare, Lyminge
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 56 1-pan15 entries
1st Michael & Caryl Baron, Alresford
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Cyril Dart, Taunton
CLASS 57 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 58 1-pan 7 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Peter Hardy, Sible Hedingham
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 59 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 60 1-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 61 3-pan 2 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 62 1-pan 6 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 63 3-pan 3 entries
2nd John Richards, Hexham
3rd David Hoare, Lyminge
CLASS 64 1-pan 8 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd David Hoare, Lyminge
2nd Harold Webb, Royston
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 65 1-pan 5 entries
1st Doug Bessey, Shepperton
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 66 3-pan 8 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd John Kemp, Headcorn
CLASS 67 1-pan12 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 68 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
3rd George Elder, Cardiff
CLASS 69 1-pan 7 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 70 1-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 71 3-pan 5 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 72 1-pan10 entries
1st David Sampson, Oakdene Nursery
2nd Eric Jarrett, Stroud
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 73 1-pan 4 entries
1st Val Lee, Bovey Tracey
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 74 1-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd George Elder, Cardiff
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 75 1-pan 8 entries
1st Mr H Kaupert, Lamberhurst
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 76 1-pan1 entry
1st Cyril Dart, Taunton
CLASS 77 1-pan 7 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 78 1-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 79 1-pan 4 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd David Philbey, Petersfield
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 80 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 81 3-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 82 1-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 83 1-pan 5 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 84 3-pan 7 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 85 1-pan10 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Alan Edwards, Dorking
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 88 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 89 3-pan1 entry
2nd George Bentley, Corringham
CLASS 90 1-pan 5 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Ian Sharpe, St. Albans
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 91 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan 3 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd George Bentley, Corringham
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 94 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan1 entry
1st Peter Jacob, Deal
CLASS 96 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 1-pan 2 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Toby Brown, East Wittering
CLASS 98 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 3-pan 2 entries
2nd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd George Bentley, Corringham
CLASS 101 1-pan1 entry
1st Jon Evans, Farnham
CLASS 102 1-pan 2 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
3rd George Bentley, Corringham
CLASS 103 1-pan1 entry
2nd Jon Evans, Farnham
CLASS 104 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 105 1-pan1 entry
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 106 3-pan 4 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Toby Brown, East Wittering
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 107 1-pan 2 entries
2nd Ian Sharpe, St. Albans
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 108 1-pan 5 entries
1st Catherine Hook, Hitchin
2nd Ian Sharpe, St. Albans
3rd Nadine St. Claire, South Woodham F
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
2nd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 110 3-pan 2 entries
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 111 1-pan 4 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
CLASS 112 3-pan 2 entries
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
2nd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 113 1-pan1 entry
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
CLASS 114 1-pan 5 entries
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
CLASS 116 1-pan1 entry
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
CLASS 117 1-pan 3 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 118 1-pan 6 entries
1st Keith Hutton, Stogursey
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 119 1-pan 4 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
3rd George Bentley, Corringham
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
CLASS 122 1-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 125 3-pan 5 entries
1st Peter Jacob, Deal
2nd Tony Jenkins, Maidstone
3rd Margaret Brine, Rayleigh
CLASS 126 1-pan 8 entries
1st Peter Jacob, Deal
2nd Kira Brown, East Wittering
3rd Mr A Blackman, Gravesend
CLASS 127 1-pan 6 entries
1st Peter Jacob, Deal
2nd Tony Jenkins, Maidstone
3rd Nadine St. Claire, South Woodham F
CLASS 128 1-pan 4 entries
1st Mr A Blackman, Gravesend
2nd Tony Jenkins, Maidstone
3rd Nadine St. Claire, South Woodham F
CLASS 129 1-pan1 entry
1st Peter Jacob, Deal
CLASS 130 1-pan 2 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Margaret Brine, Rayleigh
CLASS 131 1-pan 7 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Mr A Blackman, Gravesend
3rd Hazel Brett, Maidstone
CLASS 132 1-pan 5 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Mrs R Powis, Canterbury
3rd Mrs J Doulton, Folkestone
CLASS 133 1-pan 3 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Nadine St. Claire, South Woodham F
3rd Margaret Brine, Rayleigh
CLASS 134 1-pan 5 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Nadine St. Claire, South Woodham F
3rd Mrs R Powis, Canterbury
CLASS 200 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 202 3-pan 5 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 204 3-pan 4 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Sheila Brown, Maidstone
3rd Mr V Hucks, Maidstone
CLASS 205 1-pan 6 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Peggy Dawe, Purley
CLASS 206 6-pan 3 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 207 3-pan 6 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 208 1-pan 5 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Jon Evans, Farnham
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 210 3-pan 3 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 211 1-pan 3 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 213 3-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Pete Murray, Stamford
CLASS 214 1-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Pete Murray, Stamford
CLASS 215 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 216 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 217 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 218 3-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Peggy Dawe, Purley
CLASS 219 1-pan 4 entries
1st Peggy Dawe, Purley
2nd Rosemary Cox, Harrogate
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 220 3-pan1 entry
2nd John Goodman, Hassocks
CLASS 221 1-pan1 entry
2nd John Goodman, Hassocks
CLASS 223 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 224 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 225 3-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 226 1-pan 2 entries
1st Peggy Dawe, Purley
CLASS 227 3-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 228 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 229 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 230 3-pan 3 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Peggy Dawe, Purley
CLASS 231 1-pan 4 entries
1st Jackie Murray, Stamford
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Peggy Dawe, Purley
CLASS 232 3-pan1 entry
1st David Philbey, Petersfield
CLASS 233 1-pan 3 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
2nd David Philbey, Petersfield
3rd Jackie Murray, Stamford
CLASS 234 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 235 1-pan 3 entries
1st Jackie Murray, Stamford
2nd Mr V Hucks, Maidstone
3rd Peggy Dawe, Purley
CLASS 236 1-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 237 1-pan1 entry
1st Mrs R Powis, Canterbury
CLASS 240 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 241 1-pan 2 entries
1st Peggy Dawe, Purley
2nd Mrs R Powis, Canterbury
CLASS 242 1-pan 2 entries
1st Peggy Dawe, Purley
2nd Mrs R Powis, Canterbury
CLASS 243 1-pan 3 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
2nd Peggy Dawe, Purley
3rd John Goodman, Hassocks
CLASS 244 3-pan 2 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 245 1-pan 2 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
2nd Peggy Dawe, Purley
CLASS 246 1-pan1 entry
1st Peggy Dawe, Purley