Alpine Garden Society



01386 554790
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

North of England AGS SHOW 2004

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan 3 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 2 3-pan 5 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 3 1-pan 7 entries
1st John Mullaney, Wakefield
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 4 3-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 5 3-pan1 entry
1st George Young, Stocksfield
CLASS 6 1-pan1 entry
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 7 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Edward Barraclough, Bradford
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Linda Pickering, Market Weighton
CLASS 10 1-pan 4 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 11 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 12 3-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 13 1-pan1 entry
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 14 1-pan14 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Trevor Whitaker, Bradford
3rd Tony Rymer, Wormald Green
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 15 1-pan11 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 16 1-pan10 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 17 1-pan 4 entries
1st Dave Charlton, Derby
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 18 1-pan 6 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd John Forrest, Blackpool
3rd John Dower, Frodsham
CLASS 19 1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Mr JER Barr, Willerby
CLASS 20 1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 21 1-pan 4 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 22 1-pan 9 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 23 3-pan 7 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Percy Walker, Stokesley
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 24 1-pan 6 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd George Young, Stocksfield
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 25 1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 26 1-pan 9 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 27 1-pan 8 entries
1st Eric Rainford, Leeds
2nd Harold Webb, Royston
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 28 1-pan 8 entries
1st Gill Saxton, Sutton in Ash.
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 29 1-pan 2 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Heather Barraclough, Bradford
CLASS 30 1-pan 3 entries
1st Clare Dower, Frodsham
2nd Audrey Mercer, Bradford
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 31 6-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 32 3-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 33 1-pan16 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Don Peace, Yarm
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 34 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 35 1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Dave Newsome, Dronfield
CLASS 36 3-pan1 entry
1st Dave Newsome, Dronfield
CLASS 37 1-pan 6 entries
1st Audrey Mercer, Bradford
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 38 1-pan 4 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 39 1-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Don Peace, Yarm
3rd John Richards, Hexham
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 40 3-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 41 1-pan 4 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Linda Pickering, Market Weighton
3rd Mike Bramley, Chesterfield
CLASS 42 1-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 43 1-pan 3 entries
1st Eric Rainford, Leeds
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 44 1-pan11 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Ian Instone, Leeds
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 45 1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 46 1-pan 7 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 47 1-pan 5 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 48 1-pan 3 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 49 3-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 50 1-pan16 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Les Brown, Southport
3rd John Forrest, Blackpool
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 51 1-pan 7 entries
1st John Mullaney, Wakefield
2nd George Young, Stocksfield
3rd Terry Mitchell, Ossett
CLASS 52 1-pan17 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Don Peace, Yarm
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 53 1-pan14 entries
1st Alan Furness, Hexham
1st Ian Instone, Leeds
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 54 1-pan 6 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 55 1-pan 8 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 56 1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Mercer, Bradford
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 57 1-pan11 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 58 1-pan 7 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 59 1-pan 6 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Dave Newsome, Dronfield
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 60 3-pan 3 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Percy Walker, Stokesley
CLASS 61 1-pan 7 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 62 1-pan 8 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 63 3-pan1 entry
1st Trevor Whitaker, Bradford
CLASS 64 1-pan 2 entries
1st Peter Hood, Penshaw
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 65 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Eric Rainford, Leeds
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 66 3-pan 5 entries
1st John Forrest, Blackpool
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 67 1-pan10 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Cecilia Coller, Norwich
2nd Alan Furness, Hexham
3rd John Forrest, Blackpool
CLASS 68 1-pan 9 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 70 6-pan1 entry
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 71 3-pan1 entry
1st Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 72 1-pan 4 entries
1st Anne Lee, Shipley
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 73 1-pan 2 entries
2nd Anne Lee, Shipley
CLASS 74 1-pan 6 entries
1st Frances Mullaney, Wakefield
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 75 1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 76 1-pan1 entry
1st Daphne Kent, Harrogate
CLASS 77 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 78 1-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 79 1-pan 2 entries
1st Carl Denton, Leeds
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 80 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 81 1-pan 3 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 82 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 83 3-pan 2 entries
1st Frances Mullaney, Wakefield
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 84 1-pan1 entry
1st Mr JER Barr, Willerby
CLASS 85 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 87 1-pan 7 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
2nd Joan Barr, Willerby
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 88 1-pan 4 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Mel Linney, Wombwell
CLASS 89 1-pan 5 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Tony Garthwaite, Tetney
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 90 1-pan 4 entries
1st Trevor Harding, Skelton
3rd Frances Mullaney, Wakefield
CLASS 91 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 3-pan 3 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
2nd Elaine Lynch, Huddersfield
CLASS 93 1-pan 5 entries
1st Maurice Church, Pontefract
2nd Joyce Scott, Hartburn
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 94 3-pan 3 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Frances Mullaney, Wakefield
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 95 1-pan 3 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 96 1-pan 2 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 98 1-pan 5 entries
1st Frances Mullaney, Wakefield
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 99 1-pan 3 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Maurice Church, Pontefract
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 100 1-pan 4 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
2nd Elaine Lynch, Huddersfield
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 101 1-pan 2 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 102 1-pan10 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
1st Frances Mullaney, Wakefield
2nd Elaine Lynch, Huddersfield
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 103 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 104 1-pan 3 entries
1st Carl Denton, Leeds
2nd Elaine Lynch, Huddersfield
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 105 3-pan1 entry
2nd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 106 1-pan 4 entries
1st Martin Hughes, Stocksfield
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Andrew Featherstone, Stockton-on-Tee
CLASS 107 1-pan 2 entries
1st Martin Hughes, Stocksfield
2nd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 108 1-pan 2 entries
1st Joan Bradbury, Elwick
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 109 1-pan 4 entries
1st Joan Barr, Willerby
2nd Joan Bradbury, Elwick
3rd Carl Denton, Leeds
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Joan Bradbury, Elwick
CLASS 111 1-pan 2 entries
1st Joan Barr, Willerby
2nd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 112 1-pan 3 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Andrew Featherstone, Stockton-on-Tee
CLASS 113 1-pan 2 entries
1st Joyce Scott, Hartburn
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 114 1-pan 3 entries
1st Carl Denton, Leeds
2nd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Andrew Featherstone, Stockton-on-Tee
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
2nd Joan Bradbury, Elwick