Alpine Garden Society



01386 554790

Early Spring AGS SHOW 2004

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 2 3-pan 2 entries
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 3 1-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Tony Goode, Norwich
CLASS 4 3-pan1 entry
2nd John Richards, Hexham
CLASS 5 3-pan1 entry
1st Peter Erskine, Petersfield
CLASS 6 1-pan1 entry
2nd John Richards, Hexham
CLASS 7 3-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd David Philbey, Petersfield
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 9 3-pan1 entry
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 10 1-pan 5 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Robert Boone, Chelmsford
CLASS 11 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 12 1-pan 6 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd John Dixon, East Leake
2nd Ruth Jones, Rivenhall
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 13 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 14 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 15 1-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 16 3-pan 3 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd John Mercer, Bradford
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 17 1-pan 9 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 18 3-pan1 entry
1st Harold Webb, Royston
CLASS 19 1-pan 3 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 20 3-pan1 entry
1st Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 21 1-pan 2 entries
1st Doug Bessey, Shepperton
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 22 1-pan1 entry
1st Paul Cumbleton, Tilehurst
CLASS 23 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 24 1-pan 8 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Director of Horticulture, Wisley
3rd Tony Goode, Norwich
CLASS 25 1-pan 3 entries
1st Tony Goode, Norwich
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd Derek & Peggy Monk, Sompting
CLASS 26 3-pan 2 entries
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 27 1-pan 4 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 28 3-pan1 entry
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 30 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 31 1-pan 3 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 32 1-pan 9 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Cyril Dart, Taunton
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 34 1-pan 4 entries
1st Tony Goode, Norwich
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 35 3-pan1 entry
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 36 1-pan 7 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 37 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 38 1-pan 4 entries
1st Derek & Peggy Monk, Sompting
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 39 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
1st Harold Webb, Royston
2nd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 41 1-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Mr PC Jones, Dunstable
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 42 1-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 47 6-pan 2 entries
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 48 3-pan 8 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 49 1-pan12 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 50 3-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 51 3-pan 3 entries
1st Pat Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 52 1-pan 4 entries
2nd John Richards, Hexham
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 54 1-pan10 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Director of Horticulture, Wisley
3rd Cyril Dart, Taunton
CLASS 55 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 56 1-pan 9 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd Harry Brown, East Wittering
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 57 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 58 1-pan 8 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 59 3-pan 2 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 60 1-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Simon Bond, Hartpury
CLASS 61 1-pan 8 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 62 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 63 1-pan 4 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 64 3-pan1 entry
1st Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 65 1-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 66 1-pan 3 entries
1st Paul Cumbleton, Tilehurst
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 67 3-pan 8 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 68 1-pan14 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Pamela Collison, Barnet
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 69 3-pan 3 entries
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 70 1-pan 5 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
3rd Tony Goode, Norwich
CLASS 71 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 72 1-pan10 entries
1st Pam Turtle, Sible Hedingham
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 73 3-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 74 1-pan 7 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 75 1-pan 7 entries
1st Brian & Jo Walker, Solihull
2nd Ray Drew, Laindon
2nd Andrew Lovell, Ormskirk
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 76 1-pan 4 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
3rd George Bentley, Corringham
CLASS 77 1-pan 4 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 78 3-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd John Dixon, East Leake
CLASS 79 1-pan 4 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Trevor Jones, Hoddesdon
CLASS 80 1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 81 6-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 82 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 83 1-pan10 entries
1st Mike Smith, Hythe Alpines
2nd John Dixon, East Leake
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 84 3-pan 3 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 85 1-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Mr PC Jones, Dunstable
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 86 6-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 91 6-pan1 entry
1st Alan Keay, Birmingham
CLASS 92 3-pan1 entry
1st Alan Keay, Birmingham
CLASS 93 1-pan 3 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd George Bentley, Corringham
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 94 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan 3 entries
1st Alan Keay, Birmingham
3rd Peter Furneaux, Hartfield
CLASS 96 1-pan 3 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Alan Keay, Birmingham
3rd George Bentley, Corringham
CLASS 97 1-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 98 1-pan1 entry
2nd Peter Furneaux, Hartfield
CLASS 99 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 100 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 101 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 102 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 103 3-pan 2 entries
2nd Peter Furneaux, Hartfield
3rd George Bentley, Corringham
CLASS 104 1-pan 2 entries
1st Peter Furneaux, Hartfield
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 105 1-pan1 entry
1st Jon Evans, Farnham
CLASS 106 3-pan 3 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Toby Brown, East Wittering
3rd Nadine St. Claire, South Woodham F
CLASS 107 1-pan 2 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 112 3-pan 2 entries
2nd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 113 1-pan 4 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 114 3-pan 2 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 115 1-pan1 entry
1st Alan Jones, Rivenhall
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 117 1-pan 2 entries
1st Alan Keay, Birmingham
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 118 1-pan 2 entries
1st Toby Brown, East Wittering
2nd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 119 1-pan 3 entries
1st Peter Furneaux, Hartfield
2nd Keith Hutton, Stogursey
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd Peter Furneaux, Hartfield
CLASS 121 1-pan 4 entries
1st Paul Nice, Rochford
2nd Alan Jones, Rivenhall
3rd Jon Evans, Farnham
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 122 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 123 1-pan1 entry
1st Keith Hutton, Stogursey
CLASS 124 1-pan 2 entries
1st Rosina Abbiss, Harpenden
3rd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 129 3-pan 5 entries
1st Colin Everett, Tilehurst
2nd Nadine St. Claire, South Woodham F
3rd Margaret Brine, Rayleigh
CLASS 130 1-pan 6 entries
1st Colin Everett, Tilehurst
2nd Margaret Brine, Rayleigh
3rd Jean Noakes , Chelmsford
CLASS 131 1-pan 5 entries
1st Mr A Blackman, Gravesend
2nd Margaret Brine, Rayleigh
3rd Nadine St. Claire, South Woodham F
CLASS 132 1-pan 7 entries
1st Mr A Blackman, Gravesend
2nd Nadine St. Claire, South Woodham F
3rd Margaret Brine, Rayleigh
CLASS 133 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 134 1-pan 3 entries
2nd Doug Coldwell, Epping
3rd Margaret Brine, Rayleigh
CLASS 135 1-pan 7 entries
1st Colin Everett, Tilehurst
2nd Doug Coldwell, Epping
3rd Mr A Blackman, Gravesend
CLASS 136 1-pan 4 entries
1st Colin Everett, Tilehurst
2nd Mr A Blackman, Gravesend
3rd Margaret Brine, Rayleigh
CLASS 137 1-pan 6 entries
1st Margaret Brine, Rayleigh
2nd Mr A Blackman, Gravesend
3rd Paul Nice, Rochford