Alpine Garden Society



01386 554790

Kent AGS SHOW 2003

Class Results

   Back
CLASS 1 6-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Leslie Cheeseman, Tenterden
2nd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 3 1-pan 7 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Leslie Cheeseman, Tenterden
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 4 3-pan1 entry
1st John Dixon, East Leake
CLASS 5 1-pan 2 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 6 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 7 1-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 8 1-pan1 entry
1st Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 9 3-pan1 entry
1st Pat Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 10 1-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd David Hoare, Lyminge
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 11 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 12 1-pan 4 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Robert Boone, Chelmsford
CLASS 13 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 14 1-pan1 entry
1st Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 15 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 16 1-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 17 3-pan 3 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
3rd Doreen Webster, Loughborough
CLASS 18 1-pan 3 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd Steven Newton, Fleckney
CLASS 19 3-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Doreen Webster, Loughborough
CLASS 20 1-pan 6 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Cyril Dart, Taunton
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 21 1-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 22 1-pan 2 entries
1st Doug Bessey, Shepperton
2nd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 23 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 24 1-pan 4 entries
1st George Elder, Cardiff
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 25 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 26 1-pan 2 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 27 1-pan 2 entries
2nd Alan Edwards, Dorking
CLASS 28 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 29 1-pan 2 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 30 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 31 1-pan 7 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 32 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Barry Tattersall, Twickenham
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 33 1-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 34 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 35 1-pan 2 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 36 1-pan1 entry
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 37 1-pan 3 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Mick & Pam Reed, Crawley
CLASS 38 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Michael Brett, Maidstone
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 39 1-pan 6 entries
1st Doreen Webster, Loughborough
2nd Steven Newton, Fleckney
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 40 3-pan 2 entries
2nd Leslie Cheeseman, Tenterden
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 41 1-pan 7 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd David Hoare, Lyminge
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 42 1-pan 3 entries
1st Catherine Hook, Hitchin
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 43 1-pan 4 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 44 1-pan 2 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 45 1-pan1 entry
1st Jean Rich, Chelmsford
CLASS 46 1-pan 2 entries
1st John & Jean Morris, Berkhamstead
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 47 1-pan1 entry
1st David Philbey, Petersfield
CLASS 48 6-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 49 3-pan 4 entries
1st Leslie Cheeseman, Tenterden
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 50 1-pan11 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Doug Bessey, Shepperton
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 51 3-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 52 1-pan 5 entries
1st Pat Nicholls, Shoreham by Sea
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 54 1-pan 4 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd John Dixon, East Leake
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 55 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 56 1-pan10 entries
1st Steven Newton, Fleckney
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 57 3-pan1 entry
2nd Harry Brown, East Wittering
CLASS 58 1-pan 8 entries
1st Robert Boone, Chelmsford
1st Peter Hardy, Sible Hedingham
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 59 3-pan 4 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 60 1-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Mr H Kaupert, Lamberhurst
3rd Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 61 1-pan 4 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 62 3-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Harold Webb, Royston
CLASS 63 1-pan 5 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 64 1-pan 4 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Doug Bessey, Shepperton
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 65 3-pan 8 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Joy Bishop, Lightwater
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 66 1-pan 8 entries
1st Eric Jarrett, Stroud
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Peter Hardy, Sible Hedingham
CLASS 67 3-pan1 entry
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 68 1-pan10 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Peter Erskine, Petersfield
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 69 1-pan 5 entries
1st Eric Jarrett, Stroud
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 70 3-pan 5 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Jim McGregor, Worcester
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 71 1-pan11 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd John Dixon, East Leake
3rd Peter Hardy, Sible Hedingham
CLASS 72 1-pan 2 entries
1st Robert Boone, Chelmsford
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 73 1-pan 5 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 74 1-pan13 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 75 1-pan 4 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Robert Boone, Chelmsford
CLASS 76 1-pan 6 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 77 1-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Harry Gill, Chelmsford
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 78 1-pan 5 entries
1st David Philbey, Petersfield
2nd Harold Webb, Royston
3rd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 79 1-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 80 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Harry Brown, East Wittering
CLASS 81 1-pan 6 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 82 1-pan 7 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Eric Jarrett, Stroud
3rd Alan Edwards, Dorking
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 83 3-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 84 1-pan12 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
2nd John Kemp, Headcorn
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 88 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 89 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 1-pan 2 entries
1st Lionel Reuben, North Chailey
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 91 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan 3 entries
1st Ruth Jones, Rivenhall
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 94 1-pan 2 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 95 1-pan 2 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Julie Kitson, Royston
CLASS 96 1-pan 2 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
3rd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Toby Brown, East Wittering
CLASS 98 1-pan 2 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Mr A Blackman, Gravesend
CLASS 99 3-pan1 entry
1st John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Lionel Reuben, North Chailey
2nd Toby Brown, East Wittering
CLASS 101 1-pan1 entry
1st Michael Brett, Maidstone
CLASS 102 1-pan1 entry
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 1-pan 2 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 105 1-pan 2 entries
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 106 3-pan1 entry
2nd Toby Brown, East Wittering
CLASS 107 1-pan 4 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 108 1-pan 2 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd Toby Brown, East Wittering
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Toby Brown, East Wittering
CLASS 110 3-pan 3 entries
1st Ruth Jones, Rivenhall
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Mrs P O'Leary, Hawkinge
CLASS 111 1-pan 6 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
3rd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
CLASS 112 3-pan 2 entries
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 113 1-pan 5 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 114 1-pan 6 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Mrs P O'Leary, Hawkinge
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 117 1-pan 5 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Mrs P O'Leary, Hawkinge
CLASS 118 1-pan 5 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Michael Brett, Maidstone
CLASS 119 1-pan 4 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd George Elder, Cardiff
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 120 1-pan 5 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd George Elder, Cardiff
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 121 1-pan 6 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Mrs P O'Leary, Hawkinge
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 122 1-pan 6 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 125 3-pan 4 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
3rd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 126 1-pan 5 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd Mrs J Doulton, Folkestone
3rd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 127 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 128 1-pan 2 entries
1st Mr A Blackman, Gravesend
2nd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 129 1-pan 2 entries
1st Mr A Blackman, Gravesend
2nd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 130 1-pan 2 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd Peter Jacob, Deal
CLASS 131 1-pan 2 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 132 1-pan 6 entries
1st Mr KIS Scott, Hartley
2nd Hazel Brett, Maidstone
3rd Peter Jacob, Deal
CLASS 133 1-pan1 entry
1st Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 134 1-pan 6 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Mrs R Powis, Canterbury
3rd Mr A Blackman, Gravesend
CLASS 135 3-pan1 entry
1st Alan Jones, Rivenhall
CLASS 136 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 137 1-pan 4 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Peter Jacob, Deal
3rd Mr KIS Scott, Hartley
CLASS 138 1-pan 3 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
2nd Mr A Blackman, Gravesend
3rd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 202 3-pan 3 entries
1st Mr V Hucks, Maidstone
2nd Pete Murray, Stamford
3rd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 204 3-pan 3 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Mr V Hucks, Maidstone
CLASS 205 1-pan 2 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 206 6-pan 2 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 207 3-pan 4 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
2nd Jon Evans, Farnham
3rd Mr V Hucks, Maidstone
CLASS 208 1-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Pete Murray, Stamford
CLASS 210 3-pan 3 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Jon Evans, Farnham
3rd Pete Murray, Stamford
CLASS 211 1-pan 3 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Jon Evans, Farnham
3rd Pete Murray, Stamford
CLASS 213 3-pan 2 entries
1st Pete Murray, Stamford
3rd Jon Evans, Farnham
CLASS 214 1-pan 2 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Jon Evans, Farnham
CLASS 215 6-pan1 entry
1st Rosemary Cox, Harrogate
CLASS 216 3-pan1 entry
1st Rosemary Cox, Harrogate
CLASS 217 1-pan1 entry
1st Rosemary Cox, Harrogate
CLASS 218 3-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
1st P Dawe, Purley
CLASS 219 1-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 220 3-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
3rd John Goodman, Hassocks
CLASS 221 1-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
3rd John Goodman, Hassocks
CLASS 223 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 224 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 225 3-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 226 1-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 227 3-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 228 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 229 1-pan1 entry
1st Jean Morris, Berkhampstead
CLASS 230 3-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Mr D Brown, Hassocks
CLASS 231 1-pan 2 entries
1st Mr D Brown, Hassocks
2nd David Hoare, Lyminge
CLASS 232 3-pan1 entry
1st David Philbey, Petersfield
CLASS 233 1-pan1 entry
1st David Philbey, Petersfield
CLASS 234 1-pan1 entry
1st Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 235 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 236 1-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 237 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 240 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 241 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 242 1-pan 3 entries
1st P Dawe, Purley
2nd Mrs R Powis, Canterbury
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 243 1-pan 2 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
2nd John Goodman, Hassocks
CLASS 244 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 245 1-pan 2 entries
1st P Dawe, Purley
2nd Mrs R Powis, Canterbury
CLASS 246 1-pan0 entries
NO RESULTS