Alpine Garden Society



01386 554790

Sussex AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 2 1-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 3 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 4 1-pan 6 entries
1st Harry Brown, East Wittering
2nd Simon Bond, Hartpury
3rd Robert Boone, Chelmsford
CLASS 5 1-pan 4 entries
1st Robert Boone, Chelmsford
2nd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 6 1-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 7 1-pan 4 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Paul Ingwersen, East Grinstead
CLASS 8 3-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 9 1-pan 8 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 10 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 11 1-pan 3 entries
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 12 1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd D Hargreaves, Wargrave
3rd Paul Ingwersen, East Grinstead
CLASS 13 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 14 3-pan 2 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 15 1-pan 8 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 16 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 17 1-pan 4 entries
1st Trevor Jones, Hoddesdon
3rd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 18 3-pan1 entry
1st Jean Rich, Chelmsford
CLASS 19 1-pan 5 entries
1st Chris Norton, Lightwater
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 20 1-pan 5 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 21 1-pan 3 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Mr G Plummer, Burgess Hill
CLASS 22 3-pan 4 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 23 1-pan 6 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul Cumbleton, Tilehurst
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 24 1-pan 3 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Ray Drew, Laindon
CLASS 25 1-pan1 entry
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 27 6-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 28 3-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 29 1-pan12 entries
1st Ray Drew, Laindon
1st Harry Gill, Chelmsford
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 30 3-pan 3 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 31 3-pan 7 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 32 1-pan13 entries
1st Cyclamen Society,
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 33 1-pan 7 entries
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Mr PC Jones, Dunstable
CLASS 34 1-pan 8 entries
1st Harry Gill, Chelmsford
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 35 1-pan 3 entries
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 36 3-pan 3 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 37 1-pan15 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 38 3-pan 4 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 39 3-pan 4 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 40 1-pan 9 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd D Hargreaves, Wargrave
CLASS 41 3-pan 6 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 42 1-pan 9 entries
1st Paul Cumbleton, Tilehurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 43 3-pan 5 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 44 1-pan 4 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 45 1-pan 6 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 46 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 47 1-pan 7 entries
1st Eric Watson, Newcastle
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Mr PC Jones, Dunstable
CLASS 48 1-pan 3 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 49 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 51 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 52 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 53 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 54 1-pan1 entry
2nd Mr J Novis, Horsham
CLASS 55 1-pan1 entry
1st Mr J Novis, Horsham
CLASS 56 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 57 1-pan 2 entries
1st George Elder, Cardiff
2nd Derek Monk, Sompting
CLASS 58 1-pan1 entry
1st Mr I Sharpe, St. Albans
CLASS 59 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 60 3-pan1 entry
1st Mr I Sharpe, St. Albans
CLASS 61 1-pan 2 entries
1st Derek Monk, Sompting
2nd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 62 1-pan 4 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Derek Monk, Sompting
3rd Mr I Sharpe, St. Albans
CLASS 63 1-pan 3 entries
1st Mr G Plummer, Burgess Hill
2nd Derek Monk, Sompting
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 64 1-pan1 entry
1st Derek Monk, Sompting
CLASS 65 1-pan 4 entries
1st Derek Monk, Sompting
2nd Rosemary Hillyar, High Hurstwood
3rd Mr I Sharpe, St. Albans
CLASS 67 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 68 1-pan 2 entries
2nd Lionel Reuben, North Chailey
3rd George Elder, Cardiff
CLASS 69 3-pan1 entry
2nd Derek Monk, Sompting
CLASS 70 1-pan 3 entries
1st Angie Yorston, Hoddesdon
2nd Mr J Novis, Horsham
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 71 1-pan 2 entries
1st Mr J Novis, Horsham
2nd Derek Monk, Sompting
CLASS 72 1-pan1 entry
1st Mr J Novis, Horsham
CLASS 73 1-pan 2 entries
1st Lionel Reuben, North Chailey
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 74 1-pan 2 entries
2nd George Elder, Cardiff
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 75 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 80 3-pan 3 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Toby Brown, East Wittering
3rd Mr G Plummer, Burgess Hill
CLASS 81 1-pan 5 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
2nd Keith Hutton, Stogursey
3rd Jean Griffin, Henfield
CLASS 82 3-pan 3 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
2nd Mr G Plummer, Burgess Hill
CLASS 83 1-pan 8 entries
1st Mr A Blackman, Gravesend
2nd Mr J Novis, Horsham
3rd Rosemary Hillyar, High Hurstwood
3rd Nadine St. Claire, South Woodham F
CLASS 84 1-pan 3 entries
1st Toby Brown, East Wittering
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Mr I Sharpe, St. Albans
CLASS 85 1-pan 5 entries
1st Nadine St. Claire, South Woodham F
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 86 1-pan 2 entries
2nd Mr I Sharpe, St. Albans
CLASS 87 1-pan 4 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Mr I Sharpe, St. Albans
3rd Mr G Plummer, Burgess Hill
CLASS 88 1-pan 4 entries
1st Nadine St. Claire, South Woodham F
2nd Mr I Sharpe, St. Albans
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 89 1-pan 3 entries
1st Toby Brown, East Wittering
2nd Nadine St. Claire, South Woodham F
3rd Mr G Plummer, Burgess Hill
CLASS 90 1-pan 2 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
2nd Mr G Plummer, Burgess Hill