Alpine Garden Society



01386 554790

Northumb. SRGC/AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 3 1-pan 6 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 4 1-pan 2 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 5 1-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
3rd Raymond Fairbairn, Allendale
CLASS 6 1-pan 4 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st Peter Hood, Penshaw
2nd Don Peace, Yarm
CLASS 8 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 10 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd John Richards, Hexham
CLASS 11 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 12 1-pan 5 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ian Instone, Leeds
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 13 1-pan 5 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 14 3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 15 1-pan 4 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 16 1-pan 4 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 17 1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 18 1-pan 2 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Fred Hunt, Invergowerie
CLASS 19 3-pan1 entry
1st Sam Sutherland, Kincardine
CLASS 20 1-pan 6 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 21 1-pan 4 entries
1st Fred Hunt, Invergowerie
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 22 3-pan 2 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 23 1-pan 3 entries
1st Barry McWilliam, Morpeth
2nd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 24 1-pan10 entries
1st Fred Hunt, Invergowerie
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 25 1-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ernest Ruddick, Yarm
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 26 1-pan 9 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Don Peace, Yarm
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 27 1-pan 3 entries
1st Susan Tindall, Ballynahinch
2nd Ian Christie, Kirriemuir
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 28 1-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd George Young, Stocksfield
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 29 1-pan 2 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 30 1-pan 5 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 31 3-pan 3 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Percy Walker, Stokesley
CLASS 32 1-pan 7 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Mr BD Davidson, Gatehouse of Fl
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 33 1-pan 5 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 34 1-pan 6 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Alisdair&Brenda Walker, Wallsend
CLASS 35 1-pan 7 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Fred Hunt, Invergowerie
3rd Barry McWilliam, Morpeth
CLASS 36 1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 37 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd George Young, Stocksfield
3rd Susan Tindall, Ballynahinch
CLASS 38 1-pan 4 entries
1st Fred Hunt, Invergowerie
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 39 1-pan 2 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 40 1-pan 2 entries
1st Audrey Mercer, Bradford
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 45 6-pan 3 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 46 3-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 47 1-pan 5 entries
1st Helen Kidman, Ebchester
2nd Ian Christie, Kirriemuir
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 48 3-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 49 1-pan 2 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 50 1-pan 6 entries
1st Peter Hood, Penshaw
2nd R McBeath, Lamberton
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 51 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 52 1-pan 8 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 53 1-pan 6 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Terry Teal, Ryton
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 54 1-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 55 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 56 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 57 1-pan 4 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 58 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 59 1-pan 3 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 60 1-pan10 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 61 1-pan 5 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd John Richards, Hexham
CLASS 62 1-pan 2 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 63 1-pan1 entry
1st John Mercer, Bradford
CLASS 64 3-pan 2 entries
1st Alan Papworth, Skipton
2nd John Richards, Hexham
CLASS 65 1-pan 5 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 66 3-pan 4 entries
1st Fred Hunt, Invergowerie
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 67 1-pan14 entries
1st Fred Hunt, Invergowerie
2nd George Young, Stocksfield
3rd R McBeath, Lamberton
CLASS 68 1-pan 8 entries
1st Alisdair&Brenda Walker, Wallsend
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Raymond Fairbairn, Allendale
CLASS 69 3-pan 4 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Don Peace, Yarm
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 70 3-pan 3 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 71 1-pan 8 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 72 1-pan16 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 73 1-pan 8 entries
1st Alan Papworth, Skipton
2nd George Young, Stocksfield
3rd Wilf Lombard, Whickham
CLASS 74 1-pan 2 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 75 1-pan 5 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Raymond Fairbairn, Allendale
CLASS 76 1-pan 6 entries
1st R McBeath, Lamberton
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 77 1-pan 3 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Peter Hood, Penshaw
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 78 1-pan 6 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Jack Brownless, Middlesborough
CLASS 79 1-pan11 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 80 1-pan 9 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ray Munroe, Guisborough
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 81 1-pan 7 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 82 1-pan 6 entries
1st Percy Walker, Stokesley
2nd Don Peace, Yarm
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 83 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 84 1-pan 4 entries
1st Margaret &Henry Taylor, Invergowrie
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Ben Wilson, Duddo
CLASS 85 1-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 86 1-pan 8 entries
1st R McBeath, Lamberton
2nd Margaret &Henry Taylor, Invergowrie
3rd Ian Christie, Kirriemuir
CLASS 87 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Barry McWilliam, Morpeth
CLASS 88 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 89 3-pan 5 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 90 1-pan11 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 91 3-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 92 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 93 1-pan11 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 94 1-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Percy Walker, Stokesley
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 100 3-pan 3 entries
1st Darren Sleep, Walney Island
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 101 1-pan 2 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Darren Sleep, Walney Island
CLASS 102 1-pan1 entry
1st Darren Sleep, Walney Island
CLASS 103 1-pan1 entry
1st Margaret Orrick, Billingham
CLASS 104 1-pan1 entry
1st Shelagh Fairbairn, Birmingham
CLASS 105 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 106 1-pan 3 entries
1st Mrs S Leighton, Wigton
2nd Darren Sleep, Walney Island
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 107 1-pan 3 entries
1st Madge Roberts, Ormskirk
2nd David Boyd, Newcastle Upon
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 108 3-pan1 entry
1st Norma Pagdin, Elwick
CLASS 109 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 110 1-pan1 entry
1st Jackie Parker, Hexham
CLASS 111 1-pan 5 entries
1st James Benn, Middlesbrough
2nd Irene Thorpe, Ripon
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 112 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 113 1-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Jackie Parker, Hexham
CLASS 114 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 115 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Margaret Orrick, Billingham
2nd James Benn, Middlesbrough
3rd Jackie Parker, Hexham
CLASS 117 1-pan 3 entries
1st Shelagh Fairbairn, Birmingham
2nd Jackie Parker, Hexham
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 118 1-pan 2 entries
1st Judith Durham, Gateshead
2nd Lisa Hann, Newcastle
CLASS 120 3-pan 5 entries
1st Darren Sleep, Walney Island
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 121 1-pan 3 entries
1st Margaret Orrick, Billingham
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Mr AC Hamblin, Morpeth
CLASS 122 1-pan1 entry
1st Mr AC Hamblin, Morpeth
CLASS 123 1-pan 2 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 124 1-pan 4 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 125 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 126 1-pan1 entry
1st Mr AC Hamblin, Morpeth
CLASS 127 1-pan 3 entries
1st David Boyd, Newcastle Upon
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Mr AC Hamblin, Morpeth
CLASS 128 1-pan1 entry
1st Shelagh Fairbairn, Birmingham
CLASS 129 1-pan 3 entries
1st Jackie Parker, Hexham
2nd Darren Sleep, Walney Island
3rd David Boyd, Newcastle Upon
CLASS 130 1-pan 2 entries
1st Mr J Willis, Ponteland
2nd Mr AC Hamblin, Morpeth
CLASS 131 1-pan 5 entries
1st Mr AC Hamblin, Morpeth
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 132 1-pan 2 entries
1st Mr AC Hamblin, Morpeth
2nd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 133 1-pan1 entry
1st Jackie Parker, Hexham
CLASS 134 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 135 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 136 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 137 3-pan1 entry
1st Mr AC Hamblin, Morpeth
CLASS 138 1-pan 5 entries
1st Mr AC Hamblin, Morpeth
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 140 3-pan 3 entries
1st Mrs S Leighton, Wigton
2nd Mr J Willis, Ponteland
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 141 1-pan 2 entries
1st Mrs S Leighton, Wigton
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 142 1-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Mrs S Leighton, Wigton
CLASS 143 1-pan1 entry
1st Mrs S Leighton, Wigton
CLASS 144 1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 145 1-pan1 entry
1st Mrs S Leighton, Wigton
CLASS 146 1-pan1 entry
1st Mrs S Leighton, Wigton
CLASS 147 1-pan1 entry
1st Mr J Willis, Ponteland
CLASS 148 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 149 1-pan1 entry
1st James Benn, Middlesbrough
CLASS 150 1-pan1 entry
1st Mr J Willis, Ponteland
CLASS 151 1-pan 2 entries
1st Mrs S Leighton, Wigton
2nd Lisa Hann, Newcastle
CLASS 152 1-pan 2 entries
1st Mr J Willis, Ponteland
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 153 1-pan 2 entries
1st James Benn, Middlesbrough
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 154 1-pan1 entry
1st Mr J Willis, Ponteland