Alpine Garden Society



01386 554790

Midland AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Harry Brown, East Wittering
CLASS 3 1-pan12 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Peter Erskine, Petersfield
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan 5 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 7 1-pan1 entry
1st John Dixon, East Leake
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st Jean Wilson, Newark
2nd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 9 1-pan 2 entries
1st Jean Wilson, Newark
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 10 1-pan 2 entries
1st Sam Lloyd, Redditch
2nd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Jean Wilson, Newark
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 12 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 13 1-pan1 entry
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 14 1-pan 5 entries
1st Vic Aspland, Stourbridge
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd Doreen Webster, Loughborough
CLASS 15 1-pan 3 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 16 1-pan 5 entries
1st Doreen Webster, Loughborough
2nd Barry Tattersall, Twickenham
3rd Steven Newton, Fleckney
CLASS 17 1-pan 2 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 18 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 19 1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Robert Rolfe, Nottingham
CLASS 20 3-pan 4 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 21 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 22 3-pan1 entry
1st Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 23 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 24 1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Chaplain, Coal Aston
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 25 1-pan1 entry
1st Jean Wilson, Newark
CLASS 26 3-pan 2 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 27 1-pan 4 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 28 3-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 29 1-pan10 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Jean Wilson, Newark
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 30 1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 31 3-pan 9 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 32 1-pan 8 entries
1st Jo Walker, Solihull
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Brian Walker, Solihull
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 34 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 35 1-pan 7 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 36 1-pan 4 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 37 1-pan 3 entries
1st Jo Walker, Solihull
2nd Gill Saxton, Sutton in Ash.
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 38 1-pan 2 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 39 1-pan 2 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 40 6-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 41 3-pan11 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Cecilia Coller, Norwich
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 42 1-pan16 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 43 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 44 1-pan12 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 45 1-pan 5 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 46 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 47 1-pan 6 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 48 1-pan 7 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 49 1-pan 6 entries
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 50 1-pan 3 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd John & Jean Morris, Berkhamstead
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 51 1-pan 6 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Steven Newton, Fleckney
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 52 1-pan 5 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 54 1-pan 8 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd David Richards, Cheltenham
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 55 1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 56 1-pan 4 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 57 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 58 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 59 3-pan 4 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 60 1-pan 5 entries
1st Jean Wilson, Newark
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 61 3-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 62 1-pan11 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 63 1-pan 9 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Don Peace, Yarm
3rd Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 64 3-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 65 1-pan 8 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Peter Erskine, Petersfield
2nd Jean Wilson, Newark
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 66 1-pan 6 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 67 6-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 68 3-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 69 1-pan15 entries
1st Ray Drew, Laindon
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Pat Craven, Yarm
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 70 6-pan1 entry
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 71 3-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 72 1-pan 2 entries
1st Thomas Acton, Leicester
2nd John Harrison, Tipton
CLASS 73 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 74 1-pan1 entry
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 75 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
3rd Brian Ainge, Tipton
CLASS 76 1-pan 2 entries
1st Ian Carty, Chesterfield
2nd John Harrison, Tipton
CLASS 77 1-pan1 entry
1st John Harrison, Tipton
CLASS 78 3-pan1 entry
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 79 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 80 1-pan 4 entries
1st Tony Garthwaite, Tetney
2nd Mike Brindle, Mellor
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 81 1-pan 3 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Martin Lindop, Cheswick Green
CLASS 82 1-pan 2 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 83 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 84 1-pan 4 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Brian Ainge, Tipton
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 85 3-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 86 1-pan 7 entries
1st Thomas Acton, Leicester
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Ian Carty, Chesterfield
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 87 1-pan 4 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd John Harrison, Tipton
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 90 3-pan 4 entries
1st Glenis Dyer, Welford
2nd John Harrison, Tipton
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 91 1-pan 7 entries
1st Ian Carty, Chesterfield
2nd Tony Garthwaite, Tetney
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 92 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan 3 entries
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Mike Brindle, Mellor
CLASS 94 1-pan 2 entries
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
2nd Thomas Acton, Leicester
CLASS 95 1-pan 2 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 96 1-pan 4 entries
1st Tony Garthwaite, Tetney
2nd Thomas Acton, Leicester
3rd Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
CLASS 97 3-pan1 entry
1st John Harrison, Tipton
CLASS 98 1-pan 6 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Glenis Dyer, Welford
3rd Ian Carty, Chesterfield
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 99 1-pan1 entry
1st John Harrison, Tipton
CLASS 100 1-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 101 1-pan 5 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Tony Garthwaite, Tetney
3rd Mike Brindle, Mellor
CLASS 102 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 103 1-pan 4 entries
1st Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
2nd Martin Lindop, Cheswick Green
3rd David Porter, Coventry
CLASS 104 1-pan1 entry
1st Alan Keay, Birmingham
CLASS 105 1-pan 2 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd David Porter, Coventry
CLASS 106 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
3rd David Porter, Coventry
CLASS 107 1-pan1 entry
1st Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
CLASS 108 1-pan1 entry
1st David Porter, Coventry
CLASS 109 1-pan 4 entries
1st Alan Keay, Birmingham
2nd Martin Lindop, Cheswick Green
3rd Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
CLASS 110 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 111 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Martin Lindop, Cheswick Green
CLASS 112 3-pan1 entry
1st David Porter, Coventry
CLASS 113 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Martin Lindop, Cheswick Green
CLASS 114 1-pan 2 entries
1st David Porter, Coventry
2nd Toby Brown, East Wittering
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd David Porter, Coventry
CLASS 116 1-pan1 entry
1st David Porter, Coventry
CLASS 117 1-pan1 entry
1st Alan Keay, Birmingham