Alpine Garden Society



01386 554790

Kent AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Tony Goode, Norwich
2nd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 3 1-pan 7 entries
1st Ian Robertson, Dinton
2nd Rod Evans, Wealdstone
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 4 3-pan1 entry
1st John Dixon, East Leake
CLASS 5 1-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 6 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 7 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 8 1-pan1 entry
1st John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 9 3-pan 2 entries
1st Dave Philbey, Petersfield
2nd David Hoare, Lyminge
CLASS 10 1-pan 7 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 11 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 12 1-pan 3 entries
1st Harry Brown, East Wittering
2nd Mick & Pam Reed, Crawley
3rd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 13 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 14 1-pan 3 entries
1st John Kemp, Headcorn
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 15 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 16 1-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 17 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 18 1-pan 3 entries
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 19 3-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 20 1-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 21 1-pan1 entry
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 22 1-pan 3 entries
1st Ian Robertson, Dinton
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 23 3-pan 2 entries
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Mick & Pam Reed, Crawley
CLASS 24 1-pan 3 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 25 3-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Robert Boone, Chelmsford
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Tony Goode, Norwich
CLASS 27 1-pan 3 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 28 3-pan 2 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 29 1-pan 5 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 30 1-pan 2 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 31 1-pan 3 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Mick & Pam Reed, Crawley
CLASS 32 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Rod Evans, Wealdstone
CLASS 33 1-pan 4 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
CLASS 34 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Rod Evans, Wealdstone
CLASS 35 1-pan 3 entries
1st Dr T Ingram, Faversham
3rd Rod Evans, Wealdstone
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 36 1-pan 2 entries
1st VictoriaAnne Roberts, West Kingsdown
2nd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 37 1-pan 4 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Mick & Pam Reed, Crawley
CLASS 38 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 39 1-pan 6 entries
1st Leslie Cheeseman, Tenterden
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 40 3-pan1 entry
1st Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 41 1-pan 4 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 42 1-pan 5 entries
1st Michael Chadwick, Tonbridge
2nd Catherine Hook, Hitchin
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 43 1-pan 4 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 44 1-pan1 entry
1st John Kemp, Headcorn
CLASS 45 1-pan 2 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 46 1-pan1 entry
1st John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 47 1-pan1 entry
1st Dave Philbey, Petersfield
CLASS 48 6-pan 3 entries
2nd Ian Robertson, Dinton
3rd Leslie Cheeseman, Tenterden
CLASS 49 3-pan 4 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd John Kemp, Headcorn
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 50 1-pan13 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 51 3-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
CLASS 52 1-pan 2 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd John Dixon, East Leake
CLASS 53 3-pan1 entry
2nd David Hoare, Lyminge
CLASS 54 1-pan 6 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 55 3-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Dave Philbey, Petersfield
CLASS 56 1-pan 6 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Robert Boone, Chelmsford
CLASS 57 3-pan1 entry
1st Joy Bishop, Lightwater
CLASS 58 1-pan 4 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 59 3-pan 4 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Eric Jarrett, Longfield
CLASS 60 1-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 61 1-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 62 3-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 63 1-pan 5 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd John & Jean Morris, Berkhamstead
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 64 1-pan 3 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Doug Bessey, Shepperton
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 65 3-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 66 1-pan 6 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 67 3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 68 1-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Eric Jarrett, Longfield
CLASS 69 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Tony Goode, Norwich
CLASS 70 3-pan 3 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 71 1-pan12 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Peter Hardy, Sible Hedingham
3rd Mr A Walder, Midhurst
CLASS 72 1-pan1 entry
1st Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 73 1-pan 5 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 74 1-pan 8 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 75 1-pan 9 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Leslie Cheeseman, Tenterden
3rd Rod Evans, Wealdstone
CLASS 76 1-pan 5 entries
1st Eric Jarrett, Longfield
2nd Peter Hardy, Sible Hedingham
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 77 1-pan1 entry
1st Eric Jarrett, Longfield
CLASS 78 1-pan 3 entries
1st Catherine Hook, Hitchin
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 79 1-pan 8 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Chas & Rita Carter, Burpham
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 80 3-pan 4 entries
1st Mr H Kaupert, Lamberhurst
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 81 1-pan 4 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd Joy Bishop, Lightwater
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 82 1-pan 5 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Peter Erskine, Petersfield
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 83 3-pan 7 entries
1st Michael Chadwick, Tonbridge
2nd John Dixon, East Leake
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 84 1-pan 7 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 85 6-pan1 entry
1st Tony Goode, Norwich
CLASS 88 6-pan1 entry
3rd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 89 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 1-pan 5 entries
1st Derek Monk, Sompting
2nd George Elder, Cardiff
3rd Cyril Dart, Taunton
CLASS 91 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan1 entry
1st Julie Kitson, Royston
CLASS 94 1-pan1 entry
1st Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 95 1-pan 3 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
2nd Lionel Reuben, North Chailey
3rd Cyril Dart, Taunton
CLASS 96 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 98 1-pan1 entry
1st Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 99 3-pan1 entry
1st Mr M Pollard, West Grinstead
CLASS 100 1-pan1 entry
1st George Elder, Cardiff
CLASS 101 1-pan1 entry
1st Michael Brett, Maidstone
CLASS 102 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 1-pan1 entry
1st Julie Kitson, Royston
CLASS 105 1-pan1 entry
2nd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 106 3-pan 2 entries
1st Catherine Hook, Hitchin
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 107 1-pan 4 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 108 1-pan 3 entries
1st Catherine Hook, Hitchin
2nd Derek Monk, Sompting
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 109 1-pan1 entry
1st Harold Webb, Royston
CLASS 110 3-pan 4 entries
1st Derek Monk, Sompting
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 111 1-pan 5 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 112 3-pan1 entry
1st Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 113 1-pan1 entry
1st Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 114 1-pan 4 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 115 1-pan 2 entries
2nd Cyril Dart, Taunton
3rd Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 116 1-pan1 entry
1st Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 117 1-pan 3 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 118 1-pan 4 entries
1st George Elder, Cardiff
2nd Lionel Reuben, North Chailey
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 119 1-pan 4 entries
1st Lionel Reuben, North Chailey
2nd Ruth Jones, Rivenhall
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 120 1-pan 3 entries
1st George Elder, Cardiff
2nd Ruth Jones, Rivenhall
2nd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 121 1-pan 6 entries
1st George Elder, Cardiff
2nd Lionel Reuben, North Chailey
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Michael Brett, Maidstone
CLASS 122 1-pan 5 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 125 3-pan 5 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 126 1-pan 5 entries
1st Alan Jones, Rivenhall
2nd J. Evans, Farnham
CLASS 127 1-pan 2 entries
1st Mr. G. Pini, West Kingsdown
2nd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 128 1-pan 4 entries
1st Toby Brown, East Wittering
2nd Mrs R Powis, Canterbury
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 129 1-pan 2 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 130 1-pan 2 entries
1st Mr M Pollard, West Grinstead
2nd Toby Brown, East Wittering
CLASS 131 1-pan 3 entries
1st Tony Jenkins, Maidstone
2nd Peter Diment, Romford
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 132 1-pan 2 entries
1st Mr M Pollard, West Grinstead
2nd J. Evans, Farnham
CLASS 133 1-pan 3 entries
1st Mr M Pollard, West Grinstead
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 134 1-pan 5 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
2nd J. Evans, Farnham
3rd Mr M Pollard, West Grinstead
CLASS 135 3-pan1 entry
1st Mr M Pollard, West Grinstead
CLASS 136 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 137 1-pan1 entry
1st Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 138 1-pan 3 entries
1st Mr M Pollard, West Grinstead
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Tony Jenkins, Maidstone
CLASS 202 3-pan 4 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 204 3-pan 5 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
2nd Pete Murray, Stamford
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 205 1-pan 4 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
CLASS 206 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 207 3-pan 4 entries
1st Mr V Hucks, Maidstone
2nd Sheila Brown, Maidstone
2nd J. Evans, Farnham
CLASS 208 1-pan 4 entries
1st J. Evans, Farnham
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Pete Murray, Stamford
CLASS 210 3-pan1 entry
1st Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 211 1-pan1 entry
1st Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 213 3-pan1 entry
2nd Pete Murray, Stamford
CLASS 214 1-pan1 entry
2nd Pete Murray, Stamford
CLASS 215 6-pan1 entry
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 216 3-pan 2 entries
2nd Barbara Hook, Hitchin
3rd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 217 1-pan 2 entries
2nd Barbara Hook, Hitchin
3rd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 218 3-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 219 1-pan 2 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 220 3-pan 3 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd E Honnor, Taunton
CLASS 221 1-pan 3 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd E Honnor, Taunton
CLASS 223 3-pan1 entry
1st Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 224 1-pan1 entry
1st Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 225 3-pan 2 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd Rita Carter, Burpham
CLASS 226 1-pan 2 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd Rita Carter, Burpham
CLASS 227 3-pan 3 entries
1st Mrs Jean Morris, Berkhampstead
2nd Rita Carter, Burpham
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 228 1-pan 4 entries
1st Mrs Jean Morris, Berkhampstead
2nd Rita Carter, Burpham
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 229 1-pan 2 entries
1st Mrs Jean Morris, Berkhampstead
2nd Rita Carter, Burpham
CLASS 230 3-pan 4 entries
1st Chas Carter, Burpham
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 231 1-pan 3 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Chas Carter, Burpham
2nd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 232 3-pan 4 entries
1st J. Evans, Farnham
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 233 1-pan 4 entries
1st Chas Carter, Burpham
2nd J. Evans, Farnham
2nd Jackie Murray, Stamford
CLASS 234 1-pan 2 entries
1st J. Evans, Farnham
1st Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 235 1-pan 3 entries
1st Chas Carter, Burpham
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 236 1-pan 5 entries
1st J. Evans, Farnham
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd David Hoare, Lyminge
CLASS 237 1-pan 2 entries
1st J. Evans, Farnham
2nd Mrs R Powis, Canterbury
CLASS 240 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 241 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 242 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 243 1-pan1 entry
2nd E Honnor, Taunton
CLASS 244 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 245 1-pan 2 entries
1st Mrs R Powis, Canterbury
3rd E Honnor, Taunton
CLASS 246 1-pan0 entries
NO RESULTS