Alpine Garden Society



01386 554790

North of England AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 3 1-pan 8 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 5 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 6 1-pan 2 entries
1st Terry Mitchell, Ossett
3rd John Richards, Hexham
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 8 1-pan1 entry
1st Peter Hood, Penshaw
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Linda Pickering, Market Weighton
CLASS 10 1-pan 4 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st Frank Hoyle, Chipping
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 12 3-pan1 entry
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 13 1-pan 3 entries
1st John Dennis, Doncaster
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 14 1-pan1 entry
1st Alan Spenceley, Whitby
CLASS 15 1-pan 4 entries
1st John Mercer, Bradford
3rd John Richards, Hexham
CLASS 16 1-pan10 entries
1st Linda Pickering, Market Weighton
2nd John Forrest, Blackpool
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 17 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 18 1-pan 5 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd George Young, Stocksfield
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 19 1-pan10 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Mr JER Barr, Willerby
3rd John Forrest, Blackpool
CLASS 20 1-pan 5 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 21 1-pan 4 entries
1st Mr&Mrs AT Sutherland, York
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 22 1-pan 5 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 23 3-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Percy Walker, Stokesley
CLASS 24 1-pan 7 entries
1st Frank Hoyle, Chipping
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 25 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 27 1-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 28 1-pan 4 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Gill Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 29 1-pan 2 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Mrs H Barraclough, Bradford
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 31 6-pan 2 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 32 3-pan 5 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Pat Craven, Yarm
CLASS 33 1-pan10 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Pat Craven, Yarm
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 34 3-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 35 1-pan 7 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Edward Barraclough, Bradford
3rd Audrey Mercer, Bradford
3rd Terry Mitchell, Ossett
CLASS 36 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 37 1-pan 5 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 38 1-pan 2 entries
1st Terry Teal, Ryton
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 39 1-pan 6 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 40 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 41 1-pan 4 entries
1st Linda Pickering, Market Weighton
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Mike Bramley, Chesterfield
CLASS 42 1-pan 2 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 43 1-pan 4 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 44 1-pan10 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 45 1-pan12 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Vernon Hancock, Grimsby
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 46 1-pan10 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 47 1-pan 4 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 48 1-pan 5 entries
1st John Dennis, Doncaster
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 49 3-pan 3 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Don Peace, Yarm
3rd John Forrest, Blackpool
CLASS 50 1-pan11 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd John Richards, Hexham
3rd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 51 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd George Young, Stocksfield
3rd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Trevor Whitaker, Bradford
CLASS 52 1-pan11 entries
1st John Mercer, Bradford
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 53 1-pan14 entries
1st Trevor Whitaker, Bradford
2nd John Forrest, Blackpool
3rd Chris Lilley, Worksop
CLASS 54 1-pan 6 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 55 1-pan 8 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 56 1-pan11 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 57 1-pan 8 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 58 1-pan 8 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 59 1-pan 6 entries
1st Vernon Hancock, Grimsby
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Helen Kidman, Ebchester
CLASS 60 3-pan 3 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Percy Walker, Stokesley
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 61 1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 62 1-pan11 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Mike Bramley, Chesterfield
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 63 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 64 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 65 1-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 66 3-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd John Forrest, Blackpool
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 67 1-pan10 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Mike Bramley, Chesterfield
CLASS 68 1-pan 5 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 70 6-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 71 3-pan1 entry
2nd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 72 1-pan 5 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 73 1-pan1 entry
1st Norma Pagdin, Elwick
CLASS 74 1-pan 3 entries
1st Mrs D Clegg, Upper Cumberwor
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 75 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 76 1-pan 2 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 77 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 78 1-pan1 entry
1st Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 79 1-pan 2 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 80 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 81 1-pan 3 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
2nd Norma Pagdin, Elwick
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 82 1-pan 2 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 83 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 84 1-pan 3 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
2nd Mrs D Clegg, Upper Cumberwor
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 85 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 87 1-pan 5 entries
1st Irene Thorpe, Ripon
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 88 1-pan 8 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 89 1-pan 3 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 90 1-pan 2 entries
1st Tony Garthwaite, Tetney
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 91 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 3-pan 3 entries
1st Norma Pagdin, Elwick
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 93 1-pan 7 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 94 3-pan1 entry
1st Norma Pagdin, Elwick
CLASS 95 1-pan 3 entries
1st Margaret Orrick, Billingham
2nd Elaine Lynch, Huddersfield
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 96 1-pan 7 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 97 1-pan 4 entries
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 98 1-pan 3 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Irene Thorpe, Ripon
CLASS 99 1-pan 4 entries
1st Elaine Lynch, Huddersfield
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 100 1-pan 3 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 101 1-pan 3 entries
1st Margaret Orrick, Billingham
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 102 1-pan 6 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Hilary Luker, Windermere
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 103 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 104 1-pan 2 entries
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 105 3-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd James Benn, Middlesbrough
CLASS 106 1-pan 4 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Mrs F Mullaney, Wakefield
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 107 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 108 1-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Mr JT Mitchell, Ossett
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Mrs F Mullaney, Wakefield
2nd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st Daphne Kent, Harrogate
2nd John Savage, Church Warsop
CLASS 111 1-pan1 entry
1st John Savage, Church Warsop
CLASS 112 1-pan 2 entries
1st Mrs J Barr, Willerby
2nd John Savage, Church Warsop
CLASS 113 1-pan1 entry
1st John Savage, Church Warsop
CLASS 114 1-pan 6 entries
1st Mrs F Mullaney, Wakefield
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Mr R Turner, Scunthorpe
CLASS 115 1-pan 3 entries
1st Mrs F Mullaney, Wakefield
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Mr JT Mitchell, Ossett
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Mr R Turner, Scunthorpe
CLASS 117 1-pan1 entry
1st Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 118 1-pan 4 entries
1st Mrs F Mullaney, Wakefield
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 119 1-pan0 entries
NO RESULTS