Alpine Garden Society



01386 554790

Early Spring AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
2nd John Gennard, Loughborough
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
CLASS 3 1-pan 8 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 4 3-pan1 entry
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
CLASS 5 3-pan1 entry
2nd Dave Philbey, Petersfield
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 7 3-pan 3 entries
1st David Hoare, Folkestone
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 8 1-pan 4 entries
1st David Hoare, Folkestone
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 9 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 10 1-pan 5 entries
1st Kath Dryden, Sawbridgeworth
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 11 3-pan 4 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 12 1-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd John Dixon, East Leake
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 13 1-pan 6 entries
1st Eric Jarrett, Longfield
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
2nd D Hargreaves, Wargrave
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 14 3-pan 3 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Doreen Webster, Loughborough
CLASS 15 1-pan 3 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 16 3-pan1 entry
1st David Hoare, Folkestone
CLASS 17 1-pan 4 entries
2nd David Hoare, Folkestone
3rd John Gennard, Loughborough
3rd Tony Goode, Norwich
CLASS 18 3-pan1 entry
1st Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 19 1-pan1 entry
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 20 1-pan1 entry
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
CLASS 21 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 22 1-pan 6 entries
1st Jim Archibald, Llandysul
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 23 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 24 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 25 1-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
3rd Jim McGregor, Worcester
CLASS 26 3-pan 2 entries
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 27 1-pan 6 entries
1st Alan Edwards, Dorking
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 28 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 29 1-pan 4 entries
1st Jim Archibald, Llandysul
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 30 1-pan 8 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Cecilia Coller, Norwich
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 31 1-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 32 1-pan 4 entries
1st Tony Goode, Norwich
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 33 3-pan 2 entries
1st Kath Dryden, Sawbridgeworth
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 34 1-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 35 3-pan 3 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 36 1-pan 8 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Mr I Sharpe, St. Albans
CLASS 37 3-pan 2 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 38 1-pan 6 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd David Hoare, Folkestone
3rd Paul Cumbleton, Tilehurst
CLASS 39 1-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 40 1-pan 2 entries
1st John & Jean Morris, Berkhamstead
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 41 6-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Michael & Caryl Baron, Alresford
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 42 3-pan 7 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd Tony Goode, Norwich
3rd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 43 1-pan15 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 44 3-pan 4 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Paul Cumbleton, Tilehurst
CLASS 45 3-pan 5 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd John Gennard, Loughborough
3rd Dave Charlton, Derby
CLASS 46 1-pan12 entries
2nd John Mercer, Bradford
3rd Michael & Caryl Baron, Alresford
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 47 3-pan 7 entries
1st Eric Jarrett, Longfield
2nd David Hoare, Folkestone
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 48 1-pan10 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 49 3-pan1 entry
3rd Harry Brown, East Wittering
CLASS 50 1-pan10 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 51 3-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 52 1-pan 6 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Eric Jarrett, Longfield
3rd Paul Cumbleton, Tilehurst
CLASS 53 3-pan 5 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 54 1-pan11 entries
1st Pat Nicholls, Shoreham by Sea
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Eric Jarrett, Longfield
3rd Mr H Kaupert, Lamberhurst
CLASS 55 1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Eric Jarrett, Longfield
CLASS 56 3-pan1 entry
1st David Hoare, Folkestone
CLASS 57 1-pan 5 entries
2nd Paul Cumbleton, Tilehurst
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 58 3-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 59 1-pan 3 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 60 1-pan 4 entries
1st Paul Cumbleton, Tilehurst
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 61 3-pan 5 entries
1st Jim Archibald, Llandysul
2nd Terry Smale, Epsom Downs
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 62 1-pan 9 entries
1st Robert Boone, Chelmsford
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Terry Smale, Epsom Downs
CLASS 63 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 64 1-pan 9 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 65 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 66 1-pan 6 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 67 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Alan Edwards, Dorking
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 68 1-pan10 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Doug Bessey, Shepperton
CLASS 69 1-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Eric Webster, Loughborough
3rd Alan Edwards, Dorking
CLASS 70 1-pan 5 entries
1st Elsie & Ivan Willett, Hitchin
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 71 1-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Mick & Pam Reed, Crawley
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 72 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 73 1-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 74 1-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 75 6-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 76 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 77 1-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 78 3-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Dave Charlton, Derby
CLASS 79 1-pan 6 entries
1st Terry Smale, Epsom Downs
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Pat Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 80 6-pan 2 entries
2nd Angie Yorston, Grays
CLASS 81 3-pan 2 entries
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 82 1-pan 2 entries
2nd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 83 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 84 1-pan1 entry
1st Harold Webb, Royston
CLASS 85 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan 2 entries
1st Ruth Jones, Rivenhall
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 87 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 88 3-pan1 entry
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 89 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 1-pan1 entry
3rd Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 91 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 3-pan1 entry
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 93 1-pan 2 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 94 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 3-pan 4 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 96 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 100 3-pan 4 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 101 1-pan 7 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Cyril Dart, Taunton
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 102 3-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 103 1-pan 2 entries
1st Ruth Jones, Rivenhall
2nd Cyril Dart, Taunton
CLASS 104 1-pan 7 entries
1st Cyril Dart, Taunton
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Ruth Jones, Rivenhall
CLASS 105 1-pan 2 entries
1st Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 106 1-pan 7 entries
2nd Robin Alabaster, Rayleigh
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 107 1-pan1 entry
1st Robin Alabaster, Rayleigh
CLASS 108 1-pan 3 entries
2nd Mrs N St.Claire, South Woodham F
CLASS 109 1-pan 3 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Ruth Jones, Rivenhall
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 110 1-pan1 entry
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 111 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 112 1-pan1 entry
2nd Lionel Reuben, North Chailey
CLASS 115 3-pan 4 entries
1st Mrs N St.Claire, South Woodham F
2nd Peter Diment, Romford
CLASS 116 1-pan 5 entries
1st Mrs M Brine, Rayleigh
2nd Mr I Sharpe, St. Albans
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 117 3-pan 2 entries
2nd Mrs M Brine, Rayleigh
3rd John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 118 1-pan 5 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd John & Joan Goodman, Hassocks
3rd Mrs M Brine, Rayleigh
CLASS 119 1-pan1 entry
1st John & Joan Goodman, Hassocks
CLASS 120 1-pan 5 entries
1st Mr I Sharpe, St. Albans
2nd Mrs N St.Claire, South Woodham F
3rd Toby Brown, East Wittering
CLASS 121 1-pan1 entry
2nd Alan Jones, Rivenhall
CLASS 122 3-pan1 entry
2nd Mrs M Brine, Rayleigh
CLASS 123 1-pan 4 entries
2nd Alan Jones, Rivenhall
3rd Mr EW Dyer, Welford
CLASS 124 1-pan 6 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
2nd Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
3rd Peter Diment, Romford
CLASS 125 1-pan 3 entries
1st J. Evans, Farnham
CLASS 126 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 127 1-pan 4 entries
1st John & Joan Goodman, Hassocks
2nd C. Everett, Tilehurst
3rd Mrs M Brine, Rayleigh