Alpine Garden Society



01386 554790

East Cheshire AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 3 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan 2 entries
1st Alan Taylor, Leamington Spa
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd John Richards, Hexham
3rd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st Alan Taylor, Leamington Spa
2nd Peter Hood, Penshaw
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Brian Russ, Ormskirk
CLASS 10 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 11 1-pan 2 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Brian Horrocks, Milnrow
CLASS 12 1-pan 4 entries
2nd Raymond Tovey, Wrexham
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 13 1-pan 2 entries
1st Keith McMath, Poulton-le-Fyld
2nd Alan Taylor, Leamington Spa
CLASS 14 1-pan 3 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Barry Tattersall, Twickenham
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 15 3-pan1 entry
1st Dave Mountfort, Derby
CLASS 16 1-pan 4 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 17 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 18 3-pan 3 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Keith McMath, Poulton-le-Fyld
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 19 1-pan10 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 20 3-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 21 1-pan 8 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 22 3-pan 2 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Geoff Parker, Banbury
CLASS 23 1-pan 6 entries
1st Alan Taylor, Leamington Spa
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd John Richards, Hexham
CLASS 24 1-pan 7 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Jean Wilson, Newark
3rd Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 25 1-pan 6 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 26 1-pan 3 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Denise Field, Northwich
CLASS 27 3-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 28 1-pan 4 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 29 1-pan 5 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 30 1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 31 3-pan 7 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 32 1-pan12 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Brian & Jo Walker, Solihull
CLASS 33 1-pan 7 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 34 1-pan12 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Hewett Blackman, Wrexham
3rd Roy & Jean Salt, Chester
3rd Raymond Tovey, Wrexham
CLASS 35 1-pan 7 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd John Dixon, East Leake
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 36 1-pan 2 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Ian Instone, Leeds
CLASS 37 1-pan 3 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd Jim & Pat Magnall, Macclesfield
3rd Mrs H Barraclough, Bradford
CLASS 38 1-pan 2 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 39 6-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 40 3-pan 6 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 41 1-pan 7 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 42 1-pan 7 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 43 1-pan 9 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Jean Wilson, Newark
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 44 1-pan 7 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 45 3-pan 7 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 46 1-pan11 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Mike Smith, Hythe Alpines
CLASS 47 1-pan10 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 48 1-pan 9 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd George Young, Stocksfield
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 49 1-pan 2 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 50 1-pan 2 entries
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Dave Mountfort, Derby
CLASS 51 3-pan1 entry
1st Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 52 1-pan 9 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 53 1-pan 3 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Don Peace, Yarm
3rd David King, Sheffield
CLASS 54 3-pan 7 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 55 1-pan11 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 56 1-pan13 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 57 1-pan 6 entries
1st Elsie & Ivan Willett, Hitchin
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 58 1-pan 7 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 59 3-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 60 1-pan 5 entries
1st Jean Wilson, Newark
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 61 1-pan 5 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 62 3-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd John Forrest, Blackpool
CLASS 63 1-pan15 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 64 1-pan14 entries
1st John Dixon, East Leake
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 68 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 69 3-pan1 entry
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 70 1-pan 2 entries
1st Brian Horrocks, Milnrow
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 71 1-pan1 entry
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 72 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 73 1-pan1 entry
2nd Brian Horrocks, Milnrow
CLASS 74 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 75 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 76 1-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 77 1-pan 2 entries
1st Brian Horrocks, Milnrow
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 78 1-pan 2 entries
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
2nd Mr D Rowlinson, Hazel Grove
CLASS 79 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 80 1-pan 4 entries
1st Hewett Blackman, Wrexham
2nd Irene Thorpe, Ripon
3rd Jim & Pat Magnall, Macclesfield
CLASS 81 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 82 1-pan 5 entries
1st Hewett Blackman, Wrexham
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Elizabeth Maddock, Wilmslow
CLASS 83 1-pan 2 entries
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 84 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
3rd Brian Horrocks, Milnrow
CLASS 88 3-pan1 entry
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 89 1-pan 3 entries
1st Jean Peake, Pen-y-Ffordd
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Brian Horrocks, Milnrow
CLASS 90 3-pan1 entry
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 91 1-pan1 entry
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 92 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan1 entry
3rd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 94 1-pan 2 entries
1st Brian Horrocks, Milnrow
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 95 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Irene Thorpe, Ripon
CLASS 98 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 1-pan 2 entries
1st Hewett Blackman, Wrexham
2nd Brian Horrocks, Milnrow
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Jean Peake, Pen-y-Ffordd
CLASS 105 3-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd David Porter, Coventry
3rd Carol Kellett, Chorley
CLASS 106 1-pan 6 entries
1st Cliff Hirst, Stoke-on-Trent
2nd David Porter, Coventry
3rd Brian Marshall, High Lane
CLASS 107 1-pan 5 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Brian Marshall, High Lane
3rd Peter Noon, Nottingham
CLASS 108 1-pan1 entry
2nd Elizabeth Maddock, Wilmslow
CLASS 109 1-pan 3 entries
1st John Savage, Church Warsop
3rd Mrs J Dawson, Congleton
CLASS 110 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
3rd Enid Barton, Matlock
CLASS 111 1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Peter Noon, Nottingham
CLASS 112 3-pan1 entry
1st John Savage, Church Warsop
CLASS 113 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
3rd Enid Barton, Matlock
CLASS 114 1-pan 2 entries
1st Enid Barton, Matlock
2nd John Savage, Church Warsop
CLASS 115 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 116 1-pan 4 entries
1st Elizabeth Maddock, Wilmslow
2nd David Porter, Coventry
3rd John Savage, Church Warsop
CLASS 117 1-pan 6 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Elizabeth Maddock, Wilmslow
3rd David Porter, Coventry
CLASS 118 1-pan 5 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Elizabeth Maddock, Wilmslow
3rd Mrs J Dawson, Congleton
CLASS 119 1-pan 2 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Carol Kellett, Chorley
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st David Porter, Coventry
2nd Mrs J Dawson, Congleton
CLASS 121 1-pan 3 entries
1st Brian Marshall, High Lane
2nd Peter Noon, Nottingham
3rd Elizabeth Maddock, Wilmslow