Alpine Garden Society



01386 554790

Cheltenham AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 3 1-pan 4 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 4 1-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 5 1-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd David Richards, Cheltenham
CLASS 6 3-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 8 1-pan 5 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Tony Lee, Long Eaton
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 9 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 10 1-pan 4 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 11 1-pan 3 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Glenis Dyer, Welford
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 12 1-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 13 1-pan1 entry
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 14 1-pan 2 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 15 1-pan 6 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Roger Norman, Leominster
CLASS 16 3-pan 4 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Audrey Diment, Romford
CLASS 17 1-pan 4 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 18 1-pan 8 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 19 1-pan11 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd John Dower, Frodsham
CLASS 20 3-pan 3 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 21 1-pan 5 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 22 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 23 1-pan 7 entries
1st David Richards, Cheltenham
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 24 3-pan 8 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 25 3-pan 3 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 26 1-pan10 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Ray Drew, Laindon
2nd Brian & Jo Walker, Solihull
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 27 1-pan 6 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 28 1-pan13 entries
1st Michael Chadwick, Tonbridge
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 29 3-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd John Dixon, East Leake
CLASS 30 1-pan 4 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd John Dixon, East Leake
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 31 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 32 1-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 33 1-pan 5 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Glenis Dyer, Welford
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 34 1-pan 2 entries
1st Mavis & Sam Lloyd, Redditch
2nd Dorothy Sample, Devizes
CLASS 35 1-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd David Philbey, Petersfield
CLASS 36 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 37 3-pan 4 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 38 1-pan 9 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 39 3-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 40 1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
3rd Simon Bond, Hartpury
CLASS 41 1-pan13 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 42 1-pan 2 entries
1st Dorothy Sample, Devizes
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 43 1-pan 6 entries
1st Dorothy Sample, Devizes
2nd Trevor Jones, Hoddesdon
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 44 1-pan 7 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 45 1-pan 3 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 46 1-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 47 1-pan 2 entries
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 48 3-pan 2 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Ray Drew, Laindon
CLASS 49 1-pan 9 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Jim McGregor, Worcester
CLASS 50 1-pan 7 entries
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 51 3-pan 7 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 52 1-pan 9 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 53 1-pan13 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 54 3-pan 8 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 55 1-pan17 entries
1st John Dixon, East Leake
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 56 3-pan 7 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 57 1-pan 5 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 58 1-pan 9 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Ray Drew, Laindon
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 59 3-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 60 1-pan 8 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Audrey Diment, Romford
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 61 3-pan1 entry
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 62 1-pan 3 entries
1st Angie Yorston, Hoddesdon
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 63 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 64 1-pan 3 entries
1st Richard Clements, Pershore
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 65 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 66 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 67 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 68 1-pan1 entry
1st Brian Ainge, Tipton
CLASS 69 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 70 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 71 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 72 1-pan 2 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 73 3-pan1 entry
2nd Sid Reed, Cheltenham
CLASS 74 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 75 1-pan 2 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Brian Ainge, Tipton
CLASS 76 1-pan 7 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
3rd Tony Lee, Long Eaton
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 77 1-pan 2 entries
1st Derek Monk, Sompting
2nd Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 78 3-pan1 entry
1st Richard Clements, Pershore
CLASS 80 3-pan1 entry
2nd Angie Yorston, Hoddesdon
CLASS 81 1-pan1 entry
1st Mr EW Dyer, Welford
CLASS 82 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Richard Clements, Pershore
CLASS 83 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 84 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 85 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 87 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 88 1-pan 2 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Angie Yorston, Hoddesdon
CLASS 89 1-pan 7 entries
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
2nd Brian Ainge, Tipton
3rd Derek Monk, Sompting
CLASS 90 1-pan1 entry
1st Gerry Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 91 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 3-pan 2 entries
1st Peter Diment, Romford
2nd Jon Evans, Farnham
CLASS 96 1-pan 2 entries
1st Peter Diment, Romford
2nd Mr EW Dyer, Welford
CLASS 97 1-pan 4 entries
1st Susan Clements, Pershore
2nd Jon Evans, Farnham
3rd Peter Diment, Romford
CLASS 98 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 100 1-pan 4 entries
1st Jon Evans, Farnham
3rd Sid Reed, Cheltenham
CLASS 101 1-pan 2 entries
1st Peter Diment, Romford
2nd Sid Reed, Cheltenham
CLASS 102 1-pan 3 entries
1st Jon Evans, Farnham
2nd Mr EW Dyer, Welford
CLASS 103 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 1-pan 4 entries
1st Colin & Elaine Barr, High Wycombe
2nd Mr EW Dyer, Welford
3rd Sid Reed, Cheltenham
CLASS 105 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 106 1-pan 2 entries
1st Susan Clements, Pershore
CLASS 107 1-pan1 entry
2nd Jon Evans, Farnham
CLASS 108 1-pan0 entries
NO RESULTS