Alpine Garden Society



01386 554790

Southport AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan 3 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Andrew Lovell, Ormskirk
CLASS 3 1-pan 8 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd John Richards, Hexham
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 6 1-pan 5 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Andrew Lovell, Ormskirk
CLASS 7 1-pan 5 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Brian Walker, Solihull
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 8 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 9 1-pan 4 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Brian Walker, Solihull
3rd Raymond Tovey, Wrexham
CLASS 10 1-pan 6 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st Roger Robinson, Milnthorpe
2nd John Mercer, Bradford
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 12 3-pan 2 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 13 1-pan 5 entries
1st Roger Beecham, Southport
2nd Andrew Lovell, Ormskirk
3rd Raymond Tovey, Wrexham
CLASS 14 3-pan 5 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Harry Roberts, Ashby delaZouch
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 15 1-pan 8 entries
1st Lionel Clarkson, Blackpool
2nd John Richards, Hexham
3rd Grahame Nicholls, Timsbury
CLASS 16 1-pan 6 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Harry Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 17 1-pan 3 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd John Richards, Hexham
CLASS 18 1-pan 6 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Mike & Christin Brown , West Kirby
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 19 3-pan 2 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 20 1-pan 5 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Jim McGregor, Sheffield
3rd John Dower, Frodsham
CLASS 21 3-pan 3 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 22 1-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 23 1-pan 5 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Cyril Wright, Derby
CLASS 24 1-pan 9 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 25 3-pan 7 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Andrew Lovell, Ormskirk
CLASS 26 1-pan 5 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 27 1-pan 9 entries
1st Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd Don Peace, Yarm
3rd Brian Walker, Solihull
CLASS 28 1-pan 8 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Harvey Shepherd, Bolton
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 29 1-pan 5 entries
1st John Mullaney, Wakefield
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st John&Jean Morris, Berkhamstead
2nd Stan Bayley, Chester
CLASS 31 1-pan 3 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Clare Dower, Frodsham
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 32 6-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 33 3-pan13 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Jim Almond, Shrewsbury
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Harry Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 34 1-pan18 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Mike & Christin Brown , West Kirby
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 35 1-pan 8 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Mike & Christin Brown , West Kirby
3rd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 36 1-pan 9 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 37 3-pan 5 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 38 1-pan 8 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Grahame Nicholls, Timsbury
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 39 1-pan12 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd John Forrest, Blackpool
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 40 1-pan 5 entries
1st Pat Craven, Yarm
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Gill Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 41 1-pan 6 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Peter Bower, Maltby
3rd John&Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 42 3-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Andrew Lovell, Ormskirk
CLASS 43 1-pan 7 entries
1st Brian Walker, Solihull
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Les Brown, Southport
CLASS 44 1-pan16 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd John Forrest, Blackpool
CLASS 45 1-pan 9 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 46 1-pan 8 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 47 1-pan 9 entries
1st John Mercer, Bradford
2nd Jim McGregor, Sheffield
3rd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 48 3-pan 3 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Harry Roberts, Ashby delaZouch
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 49 1-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 50 3-pan 4 entries
1st Harvey Shepherd, Bolton
2nd Brian Walker, Solihull
3rd Harry Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 51 1-pan 7 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 52 1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Kevin Pratt, Stockport
CLASS 53 1-pan10 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 54 3-pan 5 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Grahame Nicholls, Timsbury
3rd John Mullaney, Wakefield
CLASS 55 1-pan 8 entries
1st John Mullaney, Wakefield
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Roger Beecham, Southport
CLASS 56 6-pan 2 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 57 3-pan 3 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 58 1-pan 3 entries
1st Hewett Blackman, Wrexham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Tom Melling, Ormskirk
CLASS 59 1-pan 2 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 60 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 61 1-pan 3 entries
1st Tom Melling, Ormskirk
2nd Mr R.C. Moncur, Liverpool
3rd Hewett Blackman, Wrexham
CLASS 62 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 63 1-pan1 entry
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 64 1-pan1 entry
1st Mr R.C. Moncur, Liverpool
CLASS 65 1-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 66 1-pan 6 entries
1st Paul Street, Derby
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Hewett Blackman, Wrexham
CLASS 67 3-pan 4 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 68 1-pan 6 entries
1st Hewett Blackman, Wrexham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Rob Price, Bromsgrove
CLASS 69 1-pan 3 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 70 1-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Tom Melling, Ormskirk
CLASS 71 1-pan 2 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Jackie Street, Derby
CLASS 72 3-pan 3 entries
1st Tom Melling, Ormskirk
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Paul Street, Derby
CLASS 73 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Hewett Blackman, Wrexham
3rd Tom Melling, Ormskirk
CLASS 74 1-pan1 entry
1st Hewett Blackman, Wrexham
CLASS 75 1-pan1 entry
1st Mr R.C. Moncur, Liverpool
CLASS 76 1-pan 2 entries
1st Mr R.C. Moncur, Liverpool
2nd Tom Melling, Ormskirk
CLASS 77 1-pan 3 entries
1st Hewett Blackman, Wrexham
2nd Tom Melling, Ormskirk
3rd Mr R.C. Moncur, Liverpool
CLASS 78 1-pan1 entry
2nd Mr R.C. Moncur, Liverpool
CLASS 79 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 80 1-pan 2 entries
1st Mr R.C. Moncur, Liverpool
2nd Irene Thorpe, Ripon
CLASS 81 3-pan1 entry
2nd Tom Melling, Ormskirk
CLASS 82 1-pan1 entry
1st Paul Street, Derby
CLASS 83 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 84 3-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd G Steele, Rochdale
CLASS 85 1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd Jean Peak, Pan`y'ffordd
3rd Derek Pryer, Prenton
CLASS 86 1-pan1 entry
1st Jean Peak, Pan`y'ffordd
CLASS 87 1-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 88 1-pan 3 entries
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd G Steele, Rochdale
CLASS 89 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Jean Peak, Pan`y'ffordd
3rd G Steele, Rochdale
CLASS 90 1-pan 2 entries
1st Jean Peak, Pan`y'ffordd
2nd G Steele, Rochdale
CLASS 91 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 1-pan 3 entries
1st G Steele, Rochdale
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 93 1-pan1 entry
1st Margaret Orrick, Billingham
CLASS 94 1-pan1 entry
1st G Steele, Rochdale
CLASS 95 3-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 96 1-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 97 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd G Steele, Rochdale
CLASS 98 1-pan1 entry
1st Margaret Orrick, Billingham
CLASS 99 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Jean Peak, Pan`y'ffordd
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton