Alpine Garden Society



01386 554790

Malvern AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan 2 entries
1st Alan Taylor, Leamington Spa
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 3 1-pan 6 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Jackie Murray, HE
3rd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan 2 entries
2nd Brian Walker, Solihull
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 6 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 7 1-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ian Robertson, Dinton
CLASS 8 1-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 9 1-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 10 1-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 11 1-pan1 entry
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 12 1-pan1 entry
1st Sam Lloyd, Redditch
CLASS 13 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 14 1-pan 2 entries
1st Jim McGregor, Sheffield
2nd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 15 1-pan1 entry
2nd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 16 1-pan 5 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 17 1-pan1 entry
1st Brian Russ, Ormskirk
CLASS 18 1-pan 2 entries
1st John Evans, Hereford
2nd Geoff Parker, Banbury
CLASS 19 1-pan 3 entries
1st John Dennis, Doncaster
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 20 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 21 1-pan 3 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 22 3-pan 5 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 23 1-pan 6 entries
1st Jackie Murray, HE
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 24 1-pan 9 entries
1st Jackie Murray, HE
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 25 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 26 1-pan 6 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Paul Ranson, Chippenham
CLASS 27 3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 28 1-pan 2 entries
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Jo Walker, Solihull
2nd Alan Taylor, Leamington Spa
3rd Mr and Mrs C G Carter,
CLASS 30 3-pan 2 entries
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 31 1-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd John Dennis, Doncaster
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 32 3-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 33 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd John Dennis, Doncaster
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 34 1-pan 6 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 35 3-pan 9 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Sam Lloyd, Redditch
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 36 1-pan 3 entries
1st Sam Lloyd, Redditch
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 37 1-pan 7 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian Walker, Solihull
3rd Harvey Shepherd, Bolton
CLASS 38 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Harvey Shepherd, Bolton
CLASS 39 1-pan 6 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Harvey Shepherd, Bolton
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 40 1-pan 4 entries
1st Mr and Mrs C G Carter,
2nd Paul Ranson, Chippenham
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 41 1-pan1 entry
1st Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 42 1-pan1 entry
1st Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 50 6-pan 2 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 51 3-pan 5 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Don & Heather Hyde, Seend
CLASS 52 1-pan 9 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Paul Ranson, Chippenham
CLASS 53 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 54 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 55 1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 56 1-pan 6 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Roy & Jean Salt, Chester
CLASS 57 1-pan 2 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 58 1-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 59 1-pan 4 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 60 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 61 1-pan 7 entries
1st Jim McGregor, Sheffield
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 62 1-pan10 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 63 1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Don & Heather Hyde, Seend
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 64 1-pan 5 entries
1st Audrey Diment, Romford
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Mr and Mrs C G Carter,
CLASS 65 1-pan 4 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 66 1-pan 3 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd John Dennis, Doncaster
CLASS 67 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Jean Rich, Chelmsford
3rd Jackie Murray, HE
CLASS 68 1-pan 8 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 69 3-pan 9 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Don & Heather Hyde, Seend
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 70 1-pan 5 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 71 1-pan 7 entries
1st Don & Heather Hyde, Seend
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 72 1-pan 8 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 73 1-pan 7 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Paul Ranson, Chippenham
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 74 1-pan 2 entries
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
CLASS 75 1-pan 3 entries
1st Ian Robertson, Dinton
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 76 1-pan 7 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Dennis, Doncaster
3rd Brian Russ, Ormskirk
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 77 1-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 78 1-pan 5 entries
1st David Richards, Cheltenham
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 79 3-pan 4 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Harvey Shepherd, Bolton
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 80 1-pan11 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Ian Robertson, Dinton
CLASS 81 1-pan 8 entries
1st Elsie & Ivan Willett, Hitchin
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 82 3-pan 3 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 83 1-pan1 entry
1st Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 84 1-pan 5 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 85 3-pan 5 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Graham Nicholls, Timsbury
3rd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 86 1-pan 6 entries
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 90 6-pan 2 entries
1st Paul Street, Littleover
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 91 3-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 92 1-pan 4 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 93 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 94 1-pan1 entry
2nd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 95 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 98 1-pan 2 entries
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 99 1-pan1 entry
1st Keith Hutton, Stogursey
CLASS 100 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 101 1-pan1 entry
1st Keith Hutton, Stogursey
CLASS 102 1-pan 2 entries
1st John Harrison, Tipton
CLASS 103 1-pan1 entry
1st Richard Clements, Pershore
CLASS 104 1-pan 6 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
2nd Jackie Street, Derby
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 105 3-pan 3 entries
1st Kathleen Baker, Llanarthney
1st Glenis Dyer, Welford
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 106 1-pan 3 entries
1st Richard Clements, Pershore
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 107 1-pan 4 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
2nd Richard Clements, Pershore
3rd Jackie Street, Derby
CLASS 108 1-pan 4 entries
1st Richard Clements, Pershore
2nd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 110 3-pan 5 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
3rd Richard Clements, Pershore
CLASS 111 1-pan 5 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Richard Clements, Pershore
3rd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
CLASS 112 3-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 113 1-pan1 entry
1st Keith Hutton, Stogursey
CLASS 114 1-pan 2 entries
2nd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
3rd Richard Clements, Pershore
CLASS 115 1-pan 3 entries
1st Pamela Collison, Barnet
CLASS 116 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 117 1-pan1 entry
NO RESULTS
CLASS 118 1-pan1 entry
1st Pamela Collison, Barnet
CLASS 119 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 120 1-pan 3 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 121 1-pan 6 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd John Harrison, Tipton
3rd Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
CLASS 131 3-pan 4 entries
1st Glenis Dyer, Welford
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd Peter Diment, Romford
CLASS 132 1-pan 5 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Mr D.J. Hewins, Malvern
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 133 1-pan 3 entries
1st Glenis Dyer, Welford
2nd Harold Webb, Royston
3rd Peter Diment, Romford
CLASS 134 1-pan 3 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Mr D.J. Hewins, Malvern
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 135 1-pan 5 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Harold Webb, Royston
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 136 1-pan1 entry
2nd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 137 1-pan1 entry
1st Brian Ainge, Tipton
CLASS 138 1-pan1 entry
2nd Mr D.J. Hewins, Malvern
CLASS 139 1-pan 3 entries
1st Margaret Orrick, Billingham
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 140 1-pan 2 entries
1st Glenis Dyer, Welford
2nd Brian Ainge, Tipton
CLASS 141 1-pan 4 entries
1st Peter Diment, Romford
2nd Harold Webb, Royston
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 142 1-pan 6 entries
1st Ian Carty, Chesterfield
2nd Harold Webb, Royston
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 143 1-pan1 entry
1st Glenis Dyer, Welford
CLASS 144 1-pan 6 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Brian Ainge, Tipton
CLASS 145 1-pan 4 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Julie Kitson, Royston
3rd Mr D.J. Hewins, Malvern
CLASS 146 1-pan 2 entries
1st Glenis Dyer, Welford
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 147 1-pan 0 entries
NO RESULTS