Alpine Garden Society



01386 554790

Summer North AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 2 1-pan 5 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 3 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 4 1-pan 4 entries
1st Vernon Hancock, Grimsby
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 6 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 7 1-pan 6 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Keith McMath, Poulton-le-Fyld
CLASS 8 1-pan 4 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 9 1-pan 3 entries
1st Peter Hood, Penshaw
3rd Tim & Freda West, Leicester
CLASS 10 1-pan 2 entries
1st Doreen Webster, Loughborough
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 12 1-pan 7 entries
1st Dave Mountfort, Derby
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
CLASS 13 3-pan 4 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 14 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Rosemary Cox, Harrogate
3rd Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
CLASS 15 1-pan 5 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 16 1-pan 7 entries
1st Trevor Jones, Hoddesdon
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 17 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Harry Roberts, Ashby delaZouch
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 18 1-pan 5 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 19 3-pan 2 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 20 1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 21 1-pan 5 entries
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 22 3-pan 8 entries
1st Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 23 1-pan10 entries
1st Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
3rd John&Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 24 1-pan 7 entries
1st Chris Bowyer, Chaddesden
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 25 3-pan 7 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd Harvey Shepherd, Bolton
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 26 1-pan14 entries
1st Sylvia Medd, Shiptonthorpe
2nd Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd Brian Walker, Solihull
3rd Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
3rd Barry & Anne Wright, York
CLASS 27 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 28 1-pan 3 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 29 3-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 30 1-pan 6 entries
1st Harvey Shepherd, Bolton
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 31 3-pan 3 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Steven Newton, Fleckney
3rd Doreen Webster, Loughborough
CLASS 32 1-pan 8 entries
1st Chris Bowyer, Chaddesden
2nd Linda Pickering, Market Weighton
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 33 1-pan1 entry
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
CLASS 34 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 35 3-pan 6 entries
1st Sam Lloyd, Redditch
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 36 1-pan 9 entries
1st Sam Lloyd, Redditch
2nd Audrey Mercer, Bradford
3rd Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
CLASS 37 1-pan 9 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd John Bunn, Middlesborough
3rd Alan Furness, Hexham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 38 1-pan 2 entries
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 39 1-pan 3 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Tim & Freda West, Leicester
CLASS 40 1-pan 2 entries
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Mr&Mrs A.T. Sutherland, York
CLASS 41 1-pan1 entry
1st Dave Mountfort, Derby
CLASS 42 1-pan11 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 43 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 44 1-pan12 entries
1st Trevor Whitaker, Bradford
2nd Trevor Jones, Hoddesdon
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd John&Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 45 1-pan10 entries
1st Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Helen Kidman, Ebchester
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 46 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 47 1-pan 8 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 48 1-pan 9 entries
1st Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 49 1-pan 9 entries
1st Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
2nd John Mercer, Bradford
3rd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 50 1-pan12 entries
1st Jo Walker, Solihull
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 51 6-pan 4 entries
1st Graham Nicholls, Timsbury
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Jim&Hedi Hancox, Maidenhead
CLASS 52 3-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 53 1-pan13 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Brian Burrow, Lancaster
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 54 3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 55 1-pan 5 entries
1st David Mowle, Hest Bank
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 56 1-pan 7 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 57 1-pan 3 entries
1st Gill Saxton, Sutton in Ash.
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd John&Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 58 1-pan 3 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd John&Jean Morris, Berkhamstead
3rd Barry & Anne Wright, York
CLASS 59 6-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 60 1-pan 5 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Ray Munroe, Guisborough
CLASS 61 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 62 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 63 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 64 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 65 1-pan 2 entries
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Ray Munroe, Guisborough
CLASS 66 1-pan1 entry
1st Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 67 1-pan 4 entries
1st Irene Thorpe, Ripon
2nd Richard O'Connor, Leeds
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 68 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 69 1-pan 2 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 70 1-pan 5 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 71 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Irene Thorpe, Ripon
CLASS 72 1-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 73 1-pan 5 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 74 1-pan1 entry
1st Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 75 3-pan1 entry
1st Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 76 1-pan1 entry
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 77 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 78 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 79 1-pan1 entry
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 80 1-pan1 entry
2nd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 81 1-pan 4 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
3rd Irene Thorpe, Ripon
CLASS 82 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 83 1-pan 2 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Miss A Yorston, Grays
CLASS 84 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 85 3-pan 2 entries
1st Jean Peak, Pan`y'ffordd
2nd Mr & Mrs J Andrews, York
CLASS 86 1-pan 7 entries
1st Mr & Mrs J Andrews, York
2nd Richard O'Connor, Leeds
3rd Tony Lee, Long Eaton
3rd Jean Peak, Pan`y'ffordd
CLASS 87 1-pan1 entry
1st Jean Peak, Pan`y'ffordd
CLASS 88 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 89 1-pan1 entry
1st M Church, Pontefract
CLASS 90 1-pan 4 entries
1st Jean Peak, Pan`y'ffordd
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Mr & Mrs J Andrews, York
CLASS 91 1-pan 3 entries
1st Miss A Yorston, Grays
2nd Mr & Mrs J Andrews, York
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 92 3-pan1 entry
1st Mr & Mrs J Andrews, York
CLASS 93 1-pan 4 entries
1st Jean Peak, Pan`y'ffordd
3rd Richard O'Connor, Leeds
CLASS 94 1-pan 2 entries
1st Miss A Yorston, Grays
2nd James Benn, Middlesbrough
CLASS 95 1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
3rd Daphne Kent, Harrogate
3rd Jean Peak, Pan`y'ffordd
CLASS 96 1-pan 2 entries
1st Richard O'Connor, Leeds
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 97 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd James Benn, Middlesbrough
CLASS 98 1-pan1 entry
1st James Benn, Middlesbrough
CLASS 99 1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Jean Peak, Pan`y'ffordd
3rd Mr & Mrs J Andrews, York
CLASS 100 1-pan 3 entries
1st Mr & Mrs J Andrews, York
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Jean Peak, Pan`y'ffordd
CLASS 202 3-pan 4 entries
1st M Church, Pontefract
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Mr N Church, Wanaka, NZ
CLASS 204 3-pan 2 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
2nd Pete Murray, Stamford
CLASS 205 1-pan 3 entries
1st Mr N Church, Wanaka, NZ
2nd Pete Murray, Stamford
3rd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 206 6-pan1 entry
1st Sheila Brown, Maidstone
CLASS 207 3-pan 2 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
2nd Pete Murray, Stamford
CLASS 208 1-pan 2 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Sheila Brown, Maidstone
CLASS 210 3-pan1 entry
1st Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 211 1-pan1 entry
1st Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 213 3-pan 2 entries
2nd Pete Murray, Stamford
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 214 1-pan 2 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 215 6-pan1 entry
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 216 3-pan1 entry
1st Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 217 1-pan1 entry
1st Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 218 3-pan 2 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
1st Anne Wright, York
CLASS 219 1-pan 2 entries
2nd Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 220 3-pan 2 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd Mrs E Honnor, Taunton
CLASS 221 1-pan 4 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Anne Wright, York
3rd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 223 3-pan 2 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
1st Anne Wright, York
CLASS 224 1-pan 2 entries
1st Anne Wright, York
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 225 3-pan1 entry
1st Anne Wright, York
CLASS 226 1-pan1 entry
1st Anne Wright, York
CLASS 227 3-pan 2 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Mr M.H. Morrow, Wrexham
CLASS 228 1-pan 3 entries
1st Mrs S Morrow, Wrexham
2nd Mrs Haigh, Appletreewick
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 230 3-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 231 1-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Jackie Murray, Stamford
CLASS 232 3-pan 3 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Pete Murray, Stamford
3rd Mr J. Evans, Farnham
CLASS 233 1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Mr J. Evans, Farnham
3rd Jackie Murray, Stamford
CLASS 234 1-pan1 entry
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 235 1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Jackie Murray, Stamford
CLASS 236 1-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Mr J. Evans, Farnham
CLASS 237 1-pan 3 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Mr J. Evans, Farnham
CLASS 240 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 241 1-pan1 entry
2nd Mrs E Honnor, Taunton
CLASS 242 1-pan 2 entries
1st Anne Wright, York
2nd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 243 1-pan 2 entries
1st Anne Wright, York
2nd Mrs E Honnor, Taunton
CLASS 244 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 245 1-pan1 entry
1st Anne Wright, York
CLASS 246 1-pan1 entry
1st Anne Wright, York