Alpine Garden Society



01386 554790

North of England AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st John Forrest, Blackpool
CLASS 2 3-pan 3 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd John Richards, Hexham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 3 1-pan 8 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Les Brown, Southport
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 5 3-pan1 entry
1st Tommy Anderson, Kendal
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st Terry Mitchell, Ossett
2nd Dave Newsome, Dronfield
3rd Mr&Mrs AT Sutherland, York
CLASS 7 1-pan 5 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Dave Newsome, Dronfield
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 8 1-pan 6 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Don Peace, Yarm
3rd Pat Craven, Yarm
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 10 1-pan 3 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd John Mercer, Bradford
CLASS 11 1-pan 8 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd George Young, Stocksfield
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 12 3-pan1 entry
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 13 1-pan 3 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 14 1-pan 9 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Chris Lilley, Worksop
CLASS 15 1-pan 7 entries
1st John Mullaney, Wakefield
2nd George Young, Stocksfield
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 16 1-pan 9 entries
1st Linda Pickering, Market Weighton
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 17 1-pan 5 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 18 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd John Richards, Hexham
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 19 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 20 1-pan 8 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 21 1-pan 3 entries
1st Vernon Hancock, Grimsby
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Mr&Mrs AT Sutherland, York
CLASS 22 1-pan 5 entries
1st Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd Jean Wilson, Newark
3rd Peter & Judith Hurst, Saddleworth
CLASS 23 3-pan 6 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd David McDonald, Whickham
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 24 1-pan 6 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 25 1-pan 6 entries
1st Sylvia Medd, Shiptonthorpe
2nd Linda Pickering, Market Weighton
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 26 1-pan 5 entries
1st Harvey Shepherd, Bolton
2nd Edward Barraclough, Bradford
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 27 1-pan 7 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Eric Rainford, Leeds
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 28 1-pan 8 entries
1st Gill Saxton, Sutton in Ash.
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 29 1-pan 5 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Mrs H Barraclough, Bradford
3rd Barry & Anne Wright, York
CLASS 30 1-pan 3 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Clare Dower, Frodsham
3rd Audrey Mercer, Bradford
CLASS 31 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 32 3-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 33 1-pan14 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Dave Newsome, Dronfield
CLASS 34 3-pan1 entry
1st Jeff Davies, Hellaby
CLASS 35 1-pan 7 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Percy Walker, Stokesley
CLASS 36 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Audrey Mercer, Bradford
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 37 1-pan14 entries
1st Helen Kidman, Ebchester
2nd Audrey Mercer, Bradford
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 38 1-pan 6 entries
1st Dave Newsome, Dronfield
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 39 1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Mike Bramley, Chesterfield
CLASS 40 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 41 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Barry & Anne Wright, York
CLASS 42 1-pan 2 entries
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 43 1-pan 6 entries
1st George Young, Stocksfield
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Eric Rainford, Leeds
CLASS 44 1-pan 7 entries
1st Chris Lilley, Worksop
2nd Gill Saxton, Sutton in Ash.
3rd Edward Barraclough, Bradford
CLASS 45 1-pan 6 entries
1st Peter Hood, Penshaw
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 46 1-pan12 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Pat Craven, Yarm
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 47 1-pan 5 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Ju Bramley, Chesterfield
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 48 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 49 3-pan 8 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd John Forrest, Blackpool
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 50 1-pan11 entries
1st John Dennis, Doncaster
2nd Les Brown, Southport
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 51 1-pan12 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd George Young, Stocksfield
3rd Edward Barraclough, Bradford
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 52 1-pan11 entries
1st Les Brown, Southport
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Peter Erskine, Petersfield
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 53 1-pan13 entries
1st John Forrest, Blackpool
2nd George Young, Stocksfield
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 54 1-pan 4 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Harry Roberts, Ashby delaZouch
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 55 1-pan 9 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd George Young, Stocksfield
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 56 1-pan 7 entries
1st Vernon Hancock, Grimsby
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 57 1-pan 6 entries
1st Vernon Hancock, Grimsby
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 58 1-pan11 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Jean Wilson, Newark
CLASS 59 1-pan 6 entries
1st Jeff Davies, Hellaby
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Peter & Judith Hurst, Saddleworth
CLASS 60 3-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Percy Walker, Stokesley
CLASS 61 1-pan 7 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Linda Pickering, Market Weighton
3rd Harvey Shepherd, Bolton
CLASS 62 1-pan 6 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 63 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 64 1-pan 4 entries
1st Jean Wilson, Newark
2nd Rosemary Cox, Harrogate
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 65 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby delaZouch
2nd George Young, Stocksfield
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 66 3-pan 6 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd John Forrest, Blackpool
CLASS 67 1-pan11 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd John Mullaney, Wakefield
3rd Don Peace, Yarm
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 68 1-pan10 entries
1st Trevor Whitaker, Bradford
2nd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 70 6-pan1 entry
2nd Mrs H Luker, Windermere
CLASS 71 3-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mr B Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 72 1-pan 2 entries
1st Mrs R West, Leeds
2nd Ray Munroe, Guisborough
CLASS 73 1-pan 2 entries
1st Terry Mitchell, Ossett
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 74 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mrs R West, Leeds
3rd Ray Munroe, Guisborough
CLASS 75 1-pan1 entry
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 76 1-pan1 entry
1st Mrs R West, Leeds
CLASS 77 1-pan1 entry
1st Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 78 1-pan1 entry
1st Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 79 1-pan1 entry
2nd Ray Munroe, Guisborough
CLASS 80 1-pan 2 entries
1st Terry Mitchell, Ossett
2nd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 81 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mrs R West, Leeds
CLASS 82 1-pan1 entry
3rd Ray Munroe, Guisborough
CLASS 83 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 84 1-pan 2 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
1st Mrs D Clegg, Newmill
CLASS 85 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 86 1-pan 2 entries
1st Ray Munroe, Guisborough
2nd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 87 1-pan 6 entries
1st Mrs R West, Leeds
2nd Irene Thorpe, Ripon
3rd Ray Munroe, Guisborough
CLASS 88 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mrs D Clegg, Newmill
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 89 1-pan 4 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 90 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 91 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 3-pan 2 entries
1st Norma Pagdin, Elwick
2nd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 93 1-pan 5 entries
1st Robert Hey, Ossett
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd Mrs H Luker, Windermere
CLASS 94 3-pan1 entry
1st Norma Pagdin, Elwick
CLASS 95 1-pan 2 entries
1st Norma Pagdin, Elwick
2nd Mr B Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 96 1-pan 4 entries
1st Mr JER Barr, Willerby
2nd Daphne Kent, Harrogate
3rd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 97 1-pan 2 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Robert Hey, Ossett
CLASS 98 1-pan 2 entries
1st Tony Garthwaite, Tetney
2nd Terry Mitchell, Ossett
CLASS 99 1-pan 3 entries
1st Terry Mitchell, Ossett
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Mr B Winter, Stockton-on-Tee
2nd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 101 1-pan 3 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Ray Munroe, Guisborough
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 102 1-pan 2 entries
2nd Tony Garthwaite, Tetney
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 1-pan 4 entries
1st Mr B Winter, Stockton-on-Tee
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 105 3-pan 5 entries
1st Mrs H Luker, Windermere
2nd Tony Garthwaite, Tetney
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 106 1-pan10 entries
1st Margaret Orrick, Billingham
2nd Joan Ruddock, Yarm
3rd T Green, Rowlands Gill
CLASS 107 3-pan 5 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Margaret Orrick, Billingham
3rd Norma Pagdin, Elwick
CLASS 108 1-pan 8 entries
1st T Green, Rowlands Gill
2nd Mrs D Clegg, Newmill
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Daphne Kent, Harrogate
CLASS 110 1-pan 7 entries
1st Mrs J Barr, Willerby
2nd Harold Webb, Royston
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 111 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
3rd Mr B Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 112 1-pan 7 entries
1st Mr B Winter, Stockton-on-Tee
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Tony Garthwaite, Tetney
3rd Mr JT Mitchell, Ossett
CLASS 113 1-pan 5 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Tony Garthwaite, Tetney
3rd Margaret Orrick, Billingham
CLASS 114 1-pan 6 entries
1st Irene Cooper, Thornton, Bradf
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Mrs F Mullaney, Wakefield
CLASS 115 1-pan 6 entries
1st T Green, Rowlands Gill
2nd Tony Lee, Long Eaton
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 116 1-pan 5 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Mr B Winter, Stockton-on-Tee
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 117 1-pan 5 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd T Green, Rowlands Gill
3rd Tony Garthwaite, Tetney
CLASS 118 1-pan10 entries
1st Mrs F Mullaney, Wakefield
2nd Harold Webb, Royston
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 119 1-pan 0 entries
NO RESULTS